En språk-test i Danmark avsedd att hindra rabiata muslimska imamer att komma till Danmark och predika har visat sig slå helt fel, det har bara drabbat kristna och mormoner och nu föreslås det att testet avskaffas.
Siffrorna visar att nästan inga predikanter från muslimska länder har gått igenom det danska språktest som utländska predikanter sedan 2010 har varit tvungna att passera för att få uppehållstillstånd. Av de 80 som testat sedan augusti 2011, är hälften kristna och den andra halvan är mormoner, säger källor från de berörda trossamfunden.
Imamer slipper provet eftersom de har kommit till Danmark som flyktingar eller anhöriginvandrare, eller för att de kommer som turkiska imamer som efter ett särskilt avtal med EU är befriade från testet.
”Det förvånar mig att vi har lagar som påverkar kristna präster, som effektivt säkerställer bevarandet av det kristna arvet bland en stor grupp invandrare. Det är helt olämpligt”, säger Hans Henrik Lund.
”I grund och botten anser vi att det är okej med ett litet prov. Men vi är kritiska till att lagen är sådan att det i stort sett bara är kristna och mormonska predikanter som gör testet. Vi tror inte att lagen fungerar som avsett. Varför göra undantag för turkiska imamer men inga undantag för kristna präster?”
-Pettersson tycker nog att problemet vore enkelt att lösa, inför språktest för alla, inte bara predikanter och eftersom vi har religionsfrihet så förbjud imamer att predika så vi slipper störande element – det är verklig religionsfrihet.

Så går det när man inte får/kan tala klarspråk.