Lasse Månsson har skrivit till och ställt en fråga till SD…
Med anledning av det i mitt tycke förrädiska beslutet av 7-klövern, att stödja en terror-organisation som PLO, före ett demokratiskt Israel i detta viktiga FN-beslut.
Min enkla fråga är, hur står vi i denna fråga? Finns det något beslut fattat på central nivå?
Tacksam för svar med anl. att denna fråga kommit upp på nätet!
Lars Åke Månsson
—–
Svaret från SD
Hej Lasse,
Jag rekommenderar dig att debattartikeln nedan som Sven-Olof, Julia och Björn skrev tillsammans i ämnet. Vi har inte ändrat vårt ställningstagande.
Fred kan uppnås endast genom förhandlingar
Företrädare för Sverigedemokratisk Ungdom skriver den 7 november på debattsidan att Sverigedemokraterna intagit en felaktig hållning i konflikten mellan Israel och den palestinska myndigheten. Man menar att partiet intagit en villkorslös Israelvänlig inställning och att man skulle vara emot en tvåstatslösning. Vi är högst förbryllade över att läsa dessa påståenden då de i grunden är felaktiga. Vi har varit tydliga med att vi förespråkar en tvåstatslösning men det är inte genom ett medlemskap i FN som man skapar förutsättningar för en tvåstatslösning. Att vi varit tydliga med vår ståndpunkt följer av att vi nu är representerade i riksdagen och måste ta ställning i dessa frågor i bl a utrikespolitiska debatter och i EU-nämnden. Det fungerar således inte längre att ducka i svåra utrikespolitiska frågor. Inför valet 2010 deklarerade vi att vi skulle komma att ta ställning även inom utrikespolitiken efter riksdagsinträdet varför detta inte borde komma som någon överraskning.
Fred kan enbart nås genom förhandlingar mellan bägge parter där bägge parter också tvingas till uppoffringar. Ett genomdrivande av ett erkännande av en palestinsk stat, med odefinierade gränser, riskerar att motverka sitt syfte och föda nya konflikter. Vi har också ett mycket olustigt läge där Gaza kontrolleras av en terrororganisation som uttalat mål om att utplåna Israel samtidigt som den palestinska myndigheten på olika sätt understödjer terrorism bl a genom att ge stora ekonomiska bidrag till fängslade terrorister. Först när ett fredsavtal förhandlats fram bör det bli aktuellt med erkännande av en palestinsk stat. FN får aldrig användas som en genväg undan tuffa förhandlingar.
Vad gäller blockaden från Israels sida gentemot Gazaregimen, som skribenterna felaktigt beskriver som ”illegal ockupation”, är det väl onyanserat att bara se en del av bilden. Man måste samtidigt inse att blockadens syfte är att förhindra angrepp från terrorstämplade Hamas. FN har också nyligen konstaterat att blockaden är laglig vilket därmed inte förhindrar att konsekvenserna för lokalbefolkningen till följd av blockaden är mycket beklagliga.
Sverigedemokraternas utgångspunkt är att parterna måste tillbaka till förhandlingsbordet och att palestinierna inför en sådan förhandling måste vara beredda att erkänna Israel som en judisk stat samt upphöra med alla våldshandlingar. Samtidigt måste Israel under förhandlingarna vara beredda att upphöra med att uppföra nya bosättningar. För att förhandlingarna ska kunna återupptas är det av stor vikt att bägge parterna avstår från provocerande handlingar. Till detta räknar vi så väl palestiniernas ansökan om FN-medlemskap som en, från Israels sida, i flera fall onödigt provokativ bosättningspolitik.
Björn Söder (SD), gruppledare
Sven-Olof Sällström (SD),vice gruppledare
Julia Kronlid (SD), ledamot utrikesutskottet

Ali1948:
Du använder ofta ordet ”H A T”.Tror inte detta har samma betydelse inom er kultur,som detta fått hos oss,sedan ni Araber började er invasion i Norden !
Vi svenskar hade alltid betraktats som godmodiga och överseende..Sedan ni ”berikare” tagit era seder hit,måste vi nu börja försvara oss.Var sååå säker Ali,att detta också kommer att ske..och med alla medel !!
Stenbock. Svenskar är fortfarande ett bra folk. Tyvärr så har vi i Sverige vissa få antimuslimska krafter . Många av dem har starka kopplingar till israellobbyn. Vi muslimer är vana vid israellobbyns smutsiga hatpropaganda. De har lyckats lura amerikaner o andra länder att starta krig mot islam.
Stenbock. Kämpa mot vad? Kriminalitet? Kag har alltid sagt att jag gärna vill se en lösning på det här stora problemet. Så var så god o gör något
Ali: Du säger: Tyvärr så har vi i Sverige vissa få antimuslimska krafter . LMFAO!!! Vem F-N gillar Islam och dess anhängare???? Jag har vänner över hela landet, och i hela världen, jag vet inte EN ENDA som gillar Islam, så på vilken planet hittar du icke muslimer som gillar Islam?
På planeten Ur-anus kanske?
Ali1948:
Om det nu är du,eller hela din församling !! Ett fredssamtal kan ju inte inledas om ena parten,som nu Fatah/PLO går ut med grundsatsen,att den andra parten skall förintas !!Sen är jag tveksam till om en sådan förhandling genom raketbeskjutningar och sprängdåd,kan framtvingas…Eller vad tror du ? Ska man inte själv bjuda till och visa sin bästa sida,om man nu har någon !
Stenbock.
Palestinska Raketerna kommer som svar på israelsk agression , ockupation o terrorism.
Världen är överens om att grundproblemet är ockupationen o bosättningarna.
I förrgår var hela världen överens o de bad båda parterna börja fredsförhandla. Även usa sa detta. I Palestiniernas resolutionsförslag som gick igenom sa abbas klart o tydligt två stater sida vid sida.
Det första som israel gjorde var att ge klartecken till 3000 nya olagliga bosättningar. En mycket provokativ handling som visar att de öppet skiter i hela omvärlden.
O dessa terrorister är vad SD gillar.
Nä du. SD o de samvetslösa som röstade nej i FN är bara en liten minoritet, tack o lov.
Nej-sägarna var bara 9 av 193 länder. O SD är bara ca 8 % av svenskarna.
Rnligt texten ovan tycker SD ” FN får aldrig användas som en genväg undan tuffa förhandlingar”
Gjordes detta när Sverige erkände terrororganisationen israel? Bad man oarterna om en fredsförhandling först? Svar nej.
Borde Sverige inte vara neutrala o behandla båda lika?
Om ni nu tror på tvåstatslösning borde ni ju erkänna båda staterna. Eller myglar ni bara?
Om ni tror på fredsförhandlar så ska det ju inte vara svårt att erkänna palestina ändå. Eller menar ni att 2 stater aldrig kan föra en fredsförhandling?
O om vi säger att vi har fått nog av att fredsförhandlingarna inte ger resultat. Ska palestinierna vara utan erkännande livet ut?
Ert tänk ger bara israel en morot att aldrig skapa fred. För det gynnar israel att erkännandet skjuts fram på all evighet.
Ali: Du frågar:Eller menar ni att 2 stater aldrig kan föra en fredsförhandling? Enligt mig så nej, jag tror aldrig att man kan föra fredsförhandlingar med en stat med muslimskt styre som bara hänvisar till vad som står i Koranen, för skall man rätta sig efter vad som står där, så kan muslimer aldrig leva i fred med icke-muslimer.
Freja. Om vi lägger ditt hat o din okunskap om islam o palestina lite åt sidan. frågorna ovan är stälda i relation till SDs ställningstagande. För ger man ett så dåligt svar som du angivit betyder det att man är en hyclare. Att säga att fredsförhandlingar är den enda lödningen samtidigt som man säger att det inte går att förhandla mellan 2 stater. I en seriös debatt
Kan detta hyckleri inte hålla.
Du har ju aldrig läst koranen, eller?
Du verkar inte veta att det är israel som hela tiden sätter hinder för fred. Olagliga bosättningar o ruvandet av tisentals palestinska hem. Våldbrutalitet, ockupation mm.
Som vi ser det ali 1) Du har inte läst koranen. 2) Du har läst och gör allt för att lura oss med att det är fredens religion.
Hur länge orkar du harva omkring här inne på Petterssons? Vi vet din agenda och den har vi avslöjat för länge sedan, förstår du inte det? Nä just det du och dina kusiner har ju problematiken med kusingifte i många generationer…………
EM. Vi diskuterar erkännandet av Palestina.
Jag är trött på ditt återkommande skitsnack som bara är hämtat från ditt hatiska inre.
Du verkar vara kroniskt trögfattad.
Hat är ett starkt ord ali och innan du och dina kusiner hittade upp till oss i Sverige var det så lugnt och skönt, vi använde ordet ogilla om sådan som vi inte tyckte om. Sedan kom ni med den ”kärleksfulla” ideologin och fördärvade friden. Ni sprider hat och förödelse. Det finns knappast någon i vårt land som undgått er dåliga karma.
Tacka sjutton för att det är djupfryst läge i Mellanöstern, islam skadar alla även sina följare………se hur du mår ali.
EM. Ni sionister har alltid hatat kristna o muslimer. O ni är mycket aktiva med att sproda er hatpropaganda precis på samma sätt som hitler gjorde. Du vet din älskling hitler han som hatade allt o alla. Hade han levt idag så hade han röstat på SD. Ni har så mycket gemensamt
Ali: Ja du Ali, du pratar som du har förstånd till, mer hatisk religion (ideologi) än Islam finns inte. Eller hur kärleksfullt tycker du att det är att muslimerna håller på att försöka förstöra varenda byggnad som räknas som vårt kulturarv, bara för att det står i Koranen. nej du Ali, det fiins inget fredligt alls i Koranen.
Ali: Nu lyser verkligen din brist på intelligens igenom, ditt svar till E-M är egentligen inte värt att bemöta, men du pratar om hat? den enda här på bloggen som visar hat mot andra, det är du Ali, i sann muslimsk anda. Jag hatar inte men jag motsäger mig Islam och dess ideologi till 100%. Islam hör inte hemma i ett modernt samhälle!
Freja. Du säger detta pga att du inte vet något om islam. Islam o muslimer är två helt olika saker. Du kan möta en person med ett muslimskt namn som kanske kan kalla sig muslim samtidigt som denna person inte följer islam o inte kan något om islam. Det är ofta sådana som du o andra refererar till.
Jag har tidigare sagt att jag absolut hatar ockupationen av mitt hemland o att jag hatar orättvisor. Så jag hr varit tydlig med detta.
Ni däremot hatar allt o alla o även de som är skötsamma o oskyldiga. Ni visar verkligen på ett onödigt hat. Ert hat leder ingenstans. Eller jo, bakåt
Ali: Nej, hat får stå för dig, jag hatar ingenting. men jag motsätter mig Islam i Sverige
Freja. Så du hatar inte mig o övriga muslimer i Sverige?
Ali: Som jag sa, hatet får ni muslimer stå för, det gör ni ju bra, vare sig det gäller kvinnor, djur eller andra religioner
Freja. Du verkar ha smittats av dessa rasisters hat o skitsnack.
Om du vill kritisera islam tar jag gärna en diskussion med dig men då får du hänvisa till konkreta påbud eller budskap inom islam.
Information hämtat från hatsajter är icke trovärdig o vinklad.
Jag vill att du själv ska tänka opartisk o källkritiskt. Hämta något konkret från koranen eller en autentisk hadith.
ali vad är det för fel på dig? Vi vet att din koran är en hatisk bok, ideologi förklädd med ett tunt lager religion.
Hur orkar du hålla på och förneka när du blir upplyst gång på gång att vi för länge sedan ertappat er med byxorna nere. Du är patetisk.
Har du gjort slag i saken och kontaktat ”hjälpkällan” så att du kan få hjälp med att ta dig ur islamsekten?
Ali: Du skrev: Hämta något konkret från koranen eller en autentisk hadith. Varför skulle jag göra det? Jag skiter väl i vad som står i den. Orsaken till att jag är emot Islam är inte vad som står i någon sagobok, nej orsaken är hur dess anhängare beter sig i vårt samhälle. Gapiga, krävande, kriminella, osmakliga kvinno/judehatare som saknar empati för allt levande. det är hela tiden krav. Krav på halal mat, krav på böneutrop, krav på att julgranar skall förbjudas, krav på hur undervisningen i skolan skall bedrivas, krav på att kvinnor skall täcka sig. precis ALLTING i vårt samhälle anser ni kränker er (utom alla bidrag som ni utnyttjar förstås). Nej jag håller med E-M, det är så att man vill spy, och lille vän du kanske skulle gå ut i verkilgheten och lyssna på vad ”vanligt folk” tycker om Islam, du skulle bli mycket förvånad, visserligen kabn det ju tänkas att människor ljuger om vad de tycker, för alla vet ju att muslimer är så väldigt lättkränkta så om man vågar kritisera islam så finns det ju stor risk att man blir nedsparkad och misshandlad. nej vänta till 2014 så skall du nog få se hur stort stödet för Islam är,
Freja. Du känner ju bara ett fåtal svenskar som troligen är inom den hatiska rörelsen SD. O du känner ett litet fåtal muslimer. O hela din världsbild verkar vara isolerad.
Det du skrev visar vad jag anade. Att du inte vet något om islam.
Att det finns vissa med muslimska namn som beter sig illa förnekar jag inte. Men de är inte praktiserande muslimer o deras beteende följer inte islam. Många av de som konverterat till islam har sagt att de är glada att de lärde känna islam innan de lärde känna vissa muslimer
Ali: Du är rolig du Ali, du kämpar så hårt för att försöka påverka oss och du vet ingenting. Ali, börja läs lite internationella tidningar, västvärlden håller på att vakna och få nog av er, det är inte bara här i sverige partier som SD ökar med raketfart, det händer överallt, ju mer insyn vi får i Islam desto mer emot blir vi, och ja, det händer säkert som du säger att vissa konverterar till Islam, om folk hade kunnat lämnat Islam utan att få halsen avskuren så hade du nog sett en massflykt från din ideologi. Nu har jag inte tid med dig längre Ali, skall gå och göra något viktigare typ gå ut med hunden, steka ett paket bacon eller värma lite vinglögg, Skål Ali! skall du ha dig en fläsksvål och tugga på?
Freja. Jag vet att det är svårt att övertyga hatiska , blinda o döva människor på denna sionistblogg.
Jag förväntar mig inget av er. Ät du den fläsk du vill ha. Tror du att jag bryr mig?
Ha det gott min ”vän”
Bra, klart och koncist och naturligtvis riktigt att det skall till en tvåstatslösning genom uppriktiga förhandlingar.
Lars:
HAV STORT TACK!! Anledningen att jag ställde frågan var att jag inte kunde finna ut någonstans vad de hade för ställning i den infekterade frågan. Men det här reder definitivt ut begreppet för mig. Än en gång,Tack!
Ruben.
RUBEN:
Detta är svaret på din fråga från igår !!
Visst har SD en klarare definition,hur man ställer sig till detta 7-klöverns fega FN-beslut …