Sd åter tredje största parti i united minds mätning

Av Olli Rein Klicka för stor bild

Här är det nya tunga ­beskedet för Reinfeldt. I den senaste mätningen från Aftonbladet/United Minds växer gapet mellan blocken. Hela alliansen uppfattas som trötta. Väljarna förstår inte vad de vill, ­säger United Minds opinionschef Carl Melin.

De mindre allianspartiernas berg- och dalbana i ­opinionsmätningarna fortsätter. Trots att kristyngda Centern går fram tappar ­alliansen. Folkpartiet minskar hela 1,7 procentenheter. Om det var val i dag skulle de röd-gröna vinna med 6,4 procentenheter, visar ­Aftonbladet/United Minds mätning.

Fredrik Reinfeldt satsar alla kort på att ena den splittrade alliansen. Han har tackat ja till ­Annie Lööfs inbjudan till supermötet i Småland – men problemen fortsätter att ­hopa sig.  Alliansen har stora problem. De säger själva att de uppfattas som trötta och anstränger sig hårt för att ta fram nya förslag, säger Carl Melin.

Utspelen från de mindre partierna, framför allt i ­frågan om ungdomslöner och lagen om anställningsskydd, kan mycket väl ­sänka hela samarbetet, menar ­Melin.

– Både Kristdemokraterna och Centern slåss för sin överlevnad, vilket tvingar fram spektakulära utspel. Samtidigt försöker Moderaterna vara det stora mittenpartiet. Detta skapar naturligtvis spänningar, säger han.

Den senaste tidens granskning av närings­departementets interna representation har inneburit en tuff start på höstterminen för C-ledaren Annie Lööf. Trots det ökar partiet något och får 4,8 procent.

Det är oväntat. Jag tror att det handlar om sympati­röster från andra borgerliga väljare. Det är bra på kort sikt men knappast en lösning på Centerns långsiktiga problem eller förtroendekrisen för Annie Lööf, ­säger Carl Melin.

AB

9 thoughts on “Sd åter tredje största parti i united minds mätning

  1. @allemand
    Jag tror att vi får nöja oss med att kommentarerna på DI sågar Anni Rööv jäms med fotknölarna med argument jag själv skulle ha kunnat skrivit. Som jag skrev senast, så är det väl ingen konst att gömma det de inte vill ha ut.
    Någon gång kanske sanningen kryper fram, från någon som har haft insyn i hela mätningen och dess resultat. Jag tror dock att om detta sker, dröjer det så länge att mätningen är glömd eller saknar betydelse.

  2. @allemand
    Jag har letat på Novus men där finns inget, det enda intressanta där är att ca 25 % vill att man ska söka samarbete med SD, när sånt är möjligt. Det står här: http://www.nyhetspressen.se/om/Novus/

    I övrigt har jag inget hittat, på ett flertal sökningar. Man har troligen inte lagt ut hela undersökningen på nätet. Undersökningen har gjorts på Dagens Industris beställning, och det är ju också en tidning i Bonnierkoncernen liksom DN. Vill de gömma resultat, så går väl det lika enkelt, som att inte skriva något alls.

  3. ollierein:
    Betänk att det bland de 1300 personer som valts ut vid Expressens mätning,statistiskt sett minst 92-93 % tillhör 7-klöverns väljare..
    Därför har en sådan mätning,inte något som helst värde..
    Det viktiga just nu är att SD ligger konstant kring 8 %,efter första halvan av mandtaperioden.
    Detta tyder på en uppgång sedan valet,med c:a 2,5-3 %-enheter.Med en liknande tillväxt under kommande två åren innebär det,att drygt 10 % kommer att välja SD 2014…

  4. Klart att Alliansen är trötta, de saknar mängdträning. Deras andra mandatperiod som som en överraskning för dem och det enda det berodde på var att sossarna hade det ytterst dåliga omdömet att välja Måna Muslim till partiordförande.

    Fastän jag börjar bli rätt less på Alliansen (inte minst på vår dyre ”stassminister”)så tror jag faktiskt att det kommer att gå snabbare utför om vi får in de två ledande kulturmarxistiska partierna i regeringen.

    Det ser illa ut oavsett vilket håll man tittar åt.

  5. Är det någon av er som kan få fram den här undersökningen? Jag misstänker att Jimmie ligger väldigt högt eftersom hela redovisningen inte finns.

KommenteraAvbryt svar