Av Olli Rein

Välinformerade DebkaFile och Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ) bekräftade igår det vi länge haft på känn…. …the 98 civilians massacred at Houla on May 25 were in fact slaughtered by anti-Assad Sunni rebels, and most of the victims were members of Alawite and Shiite families in the predominantly Sunni town.”
Det är sunniextremister (= Muslimska Brödraskapet) som ligger bakom den senaste vågen av massakrar i Syrien. Offren är oftast alaviter och shia. Det bekräftar att vi redan har ett fullt utvecklat religions- och inbördeskrig i landet. Just det som USA, EU och FN påstår sig ”frukta”….
Samtidigt har det i tysthet skett en palatsrevolution i Syriska nationella rådet (SNC). SNC är Muslimska Brödraskapets frontorganisation som ska ge islamismen ett demokratiskt ansikte gentemot bidragsgivarna i EU och USA. Jag skrev om den syriska oppositionen redan i oktober förra året:
”Bland exilpolitikerna finns många sympatiska personer. Den formelle ledare för det nybildade nationella rådet (CNS) är Paris-professorn Burhan Ghalioun, en sekulär västerländsk politiker som propagerar för demokrati och ofta varnat för imamernas ambitioner. CNS är ändå enligt bedömare i regionen i huvudsak en islamistisk grupp med några kända sekulära demokrater som dekoration. En nyckelroll i rådet spelas av den amerikanske MB-medlemmen Louay Safi.”
Nu har Burhan Ghalioun, den blide Sorbonneprofessorn, avpolleterats av de verkliga makthavarna Muslimska Brödraskapet. Ghalioun gjorde misstaget att förväxla MB-retoriken om demokrati med verkligheten. Han har ersatts av en helt okänd kurdisk politiker från Uppsala. Läs en totalt intetsägande intervju med Abdulbaset Sieda i SvD. Allt för att undvika en kritisk granskning av Brödraskapets verkliga mål i Syrien. Spåren från Tunisien, Libyen och Egypten börjar väl förskräcka t o m EU…
Det som jag, allemand och alltfler av debattörerna här på Petterssons förstått, och allt tydligare har sett, är ju det de flesta insatta trott mycket länge, att båda parterna ställer till med massakrer på civilbefolkningen. Här gäller det 98 civila i byn Houla den 25 maj 2012. Offren här är Alawitefamiljer och Shiitfamiljer. Det är Sunniextremister (Muslimska Brödraskapet) som ligger bakom den här massakern och flera av de tidigare. Det inbördeskrig man länge har fruktat, kan nu sägas offentligt vara sant. Inbördeskriget har också religiösa inslag. För oss kommer inte detta oväntat, då det mesta vi skrivit här om Syrien har pekat mot fullskaligt religions- och inbördeskrig.
[…] http://petterssonsblogg.se/2012/06/12/sunniextremister-bakom-massakrar-i-syrien/ […]
Ja nog får vi kämpa allt! Problemet är ju att PK:iterna tror mer på de ljugande medlemmarna av det muslimska brödraskapet, än på hederliga personer inom väst som får se sina sunda idéer, förnekas och dras i skiten för Islamistiska medeltidsidéer, med rötter i Islamsk tro,MB, Al-Qaida, Mattias Gardell och sjukklövern. Kultur är visst att bränna och kasta sten på våra offentliga transportmedel. och även göra sak samma med folks privata bilar, Mc och mopeder/cyklar. Vad är det för fel på lite vanligt hederligt folkvett. Det är inget som finns hos islamister eller ens moderata muslimer. Det fanns väl ingen plats där i den lilla ärtstora hjärnan när Islam packat in alla sina dogmer och nedsättande epitet på alla ickemuslimer. Jag såg på avpixlat för en stund sedan. Där hade Tommy Robinson möten om vad man ska göra med alla kåtgubbar från muslimska länder, som vädrar sin pedofili och förstör livet för mängder av ungdomar. EDF är igång och rekryterar folk och sen ska det inte bli lätt att vara muslimsk pedofil i landet längre. Vi behöver skicka ner svenskar dit för att lära sig, och sedan ta med den lärdomen och ett antal EDL-anhängare hem. Dessa har minst 100 % mer folkvett än koranrunkarna.
http://avpixlat.info/2012/06/12/tommy-robinson-om-muslimska-gangs-exploatering-av-unga-flickor/
Tack för att du tar upp min och andras kamp för att sanningen skall segra. När vi inte kan lita på att PK-media står neutrala så måste vi kämpa.
Rökridåer kommer även fortsättningsvis att läggas ut för att inte störa den väl retuscherade bilden av den fredliga religionen
Nu blir det PK-pressen sak i Absurdistan,att förklara varför !!
Dessa har ju vid samtliga i denna ”arabiska vår”,ställt sig på Islamisternas sida mot rådande styre…Nu får man söka finna den ”korrekta” vägen ur sina misstag !!
Hur skall man nu förklara,att sina favoriter är de som slaktar,och har slaktat sina trosfiender inom denna fredliga religion.Fortsättning lär följa i de andra ”befriade” länderna !!