Av Stefan K
Bänka er framför TV:n i morgon kväll och se Uppdrag Granskning 20.00
Programmet tar upp den spirande våldsspiralen i Malmö, men läser man slutorden i texten så förmodar jag att programmet har en agenda och jag tror ni vet vilken? Hoppas att jag har fel denna gång och att Josefsson och Tamas kliver av den politiskt korrekta stigen och vågar berätta den osminkade sanningen. Vi får se.
Med tanke på vad Gellert Tamas tidigare åstadkommit, lär vi få se det ena påhoppet på SD efter det andra. De kommer att göras till syndabockar och de stackars förortsborna till offer. Vi får se.
Gellert Tamas: ”Dagens samhälle liknar Lasermannens” DN 26/3 2012
För Sverigedemokraterna är Zlatan inte svensk DN 17/9 2010
Gellert Tamas om SD, Breivik och Lasermannen Aftonbladet 3/8 2011
Tror ni fortfarande att granskningen av det kriminella Malmö blir neutralt genomfört?

Jaha, jag kan tänka mig precis hur det programmet är upplagt.
Då tjänar det knappast nåt till att försöka ge en bild inifrån som jag försökt göra till för länge sen utflyttade skåningar.
Hånet kommer bara att tillta (”jag var och hälsade på min moster i Malmö förra året och det hände ingenting alls. Ni vill säkert bara vara speciella”)
Trodde för några år sedan att JJ skulle ha lite mera cojones och ’spunk’ så att säga, men han kör väl med egen firma och vet att han inte skulle få sina alster visade i svensk tv i fall han gjorde som Robert Frost:
”Two roads diverged in a wood, and I—
I took the one less traveled by,
And that has made all the difference.”
Men men, vi kan väl alltid hoppas?