Av Pettersson
Uppdatering 2012-02-23: I slutet av förra året stängdes det kommunala äldreboendet Solgården i Örkelljunga kommun. Nu kämpar pensionärsföreningen PRO i Skånes Fagerhult för de äldre i kommunen.
Anny Månsson, 72 år säger – Vi vill att kommunen omprövar beslutet att lägga ner äldreboendet Solgården och bereder frågan på nytt. Det kom upp på ett möte som vi hade inom PRO, där anhörigstödet från Örkelljunga deltog. HD.se
– Pettersson säger glöm det, kommunen skiter i gamlingarna och har andra prioriteringar. Läs nedan.
Tidigare: Ett 30-tal inbjudna trängdes i foajén när Örkelljunga och Klippan på tisdagen invigde sitt boende för ”ensamkommande flyktingbarn”. Inför tisdagens invigning reagerade Donald Almlöv, ordförande i förvaltar- och godmanföreningen i Örkelljunga, mot att de inte inbjudits. Enligt enhetschef Susanne Wikdahl hade det praktiska orsaker, bland annat brandskyddet. Låter som klassiskt skitsnack i stället för att säga som det är. – Förlåt vi glömde bjuda dem det berör, det är lika dåligt som hela migrationspolitiken. Den skulle stoppas i Sverkers röda soptunna och sedan skulle vi svetsa igen locket.
-Pettersson skiter i det men tror på Billström när han säger: ”Jag har besökt ett 50-tal boenden och sett det mesta”

Usch – jag borde inte ha öppnat länkarna!