Av Stefan K
Under 2011 ökade antalet anmälda brott i Södermanland med 13%
Har man läst gammelmedia och lyssnat på politiska debatter det senaste året, har man fått känslan av att antalet brott i Sverige minskar. Om antalet brott minskar, samtidigt som benägenheten att anmäla brott ökar ska jag låta vara osagt. Sanningen enligt BRÅ är dock att ökningen sker inom alla större brottskategorier som våldsbrott, stölder och skadegörelse, men störst är ökningen av anmälda våldtäkter. Ökningen var hela 70% år 2011 jämfört med 2010, från 274 stycken till 460.
Länspolismästaren, Mats Kirestam, vill dock inte kännas vid att brottsligheten ökar, att man inte ska dra några slutsatser och att den trygghetsenkät man just nu sammanställer siffror från, säger att sörmlänningen inte anser sig vara utsatta för fler brott än tidigare. Är det inte så yrkesmän som misslyckats i sitt uppdrag brukar slå ifrån sig?
I mina ögon spelar det ingen roll om antalet brott ökar eller om det bara är benägenheten att anmäla som gör det. En våldtäkt, ett mord, ett rån, en stöld är en för mycket.
Vi kan i SN:s faktaruta (artikeln finns ej på webben) läsa att det förra året anmäldes 43 716 brott i Södermanland, jämfört med 38 786 år 2010 (+13%). I hela Sverige var siffran 1 400 000 anmälda brott förra året, en ökning med 3% från 2010.

Jag mejlade Roger Sundberg SN:s kriminalreporter för länge sedan, minst ett år om de ökade brotten i Södermanland och skickade med statistik på grova brott från Affe. Han svarade att det var intressant och gjorde ingenting.