Maffiakrig: Nio avrättade män och staden de levde i

Pettersson om en ny bok skriven av författarna Tobias Barkman Joakim Palmkvist

Gängkrigen började i Malmö. Det stora nordiska mc-kriget på 1990-talet var den första stora uppgörelsen. Senare drogs både Göteborg och Stockholm in i våldsspiralen. Nu formas en ny generation gängkriminella i Malmö. Tidigare skedde morden undangömt, men efter 2004 har gangstermorden flyttat ut på Malmös gator. Flera dödliga attentat har misslyckats, men satt allmänheten i fara. De nya gängens förebilder finns i en äldre generation, den som svepande kallats ”juggemaffian”. Morden sker i båda generationerna. Förlorarna finns överallt.

Alla som dör är inte gangsterbossar. Bland mordoffren finns oftast fotfolket. Maffiakrig ger med sitt fokus på offren en mer rättvisande bild av vad dessa dåd handlar om än kvällstidningsrubrikerna.

Tobias Barkman och Joakim Palmkvist är kriminalreportrar på Sydsvenskan. I Maffiakrig gräver de djupare i nio gangstermord, de träffar gängmedlemmar och anhöriga, tränger in i en sluten värld och avslöjar nya omständigheter. Genom mordoffren berättar de om ett skitigt Malmö och granskar gängkriminaliteten bortom organisationsskisser och polisens most wanted-listor. Läsaren får också en inblick i kriminalreporterns yrke och får följa med till Malmös bakgator; svartklubbarna, parkeringshusen, rättssalarna — och brottsplatserna där gängkriminalitetens största förlorare blir liggande kvar. När blodet rinner på Malmös gator är myten om helrörsfesternas, guldlänkarnas och lyxbilarnas gangstertillvaro långt borta.

Sju av de nio morden är olösta. I kölvattnet av polisens misslyckade mordutredningar föds nya krav på hämnd, och en framväxande alternativ rättsskipning.

Ovanstående är från en ny bok som går att beställa HÄR

”Ska Malmöborna vara oroliga? Det är den återkommande frågan när polisen håller presskonferens efter att gängmedlemmar skjutits till döds – på platser där oskyldiga riskerar att stå i skottlinjen. Polisen svarar alltid med ett lugnande nej och hänvisar till ”intern uppgörelse”.

 – Det finns absolut anledning att vara mycket mer nervös än vad polisen ger uttryck för. Det är ett mirakel att ingen skadat.

 Bara två av de nio mord som författarna granskat har blivit lösta. Inget av årets fyra gangstermord har lett till åtal. Medan polisutredningar om mord, kortkapningar och bombdåd samlar damm riskerar ”samhällssjukan” att förbli obotad.

– Polisen signalerar ofta att detta är lågprio genom att sätta upp gängskylten, säger Palmkvist.

One thought on “Maffiakrig: Nio avrättade män och staden de levde i

KommenteraAvbryt svar