Av Pettersson från Fjärran Östern redaktionen.
Peking medger minst 18 döda i Xinjiang. Ökning av antalet ”officiella” offer i gårdagens sammandrabbningar i Hotan mellan polisen och en grupp etniska uigurer.
Den kinesiska regeringen gjorde i morse gjorde en u-sväng om gårdagens sammandrabbningar som skakade den norra provinsen Xinjiang och har erkänt att dödssiffran är ”minst 18. 14 av dem ”våldsamma brottslingar”, två poliser och två ur gisslan. Peking fortsätter dock att definiera upploppsmakarna som terrorister medan World Uighur Congress, en icke-statliga organisation som följer situationen för uigurerna säger att det var en massaker iscensatt av polisen.
− Pettersson vet att kineserna inte är några som behandlar minoriteter med silkesvantar men kan inte låta bli att tänka på att uigurerna är muslimer.

Och i och med att de är muslimer, så är det alltid någon annans fel, samt alltid andra som startar allt elände. Även när det är uppenbart att det var muslimerna som började.