Av Stefan K
Expo, en organisation som omsätter miljoner varje år i syfte att motarbeta rasism och främlingsfientlighet, men vad är egentligen deras främsta syfte.
På Expos hemsida kan man läsa att organisationen är ”politisk obunden”. På samma hemsida kan man i skrivandets stund läsa följande rubriker:
- SD minst aktiva oppositionspartiet.
- Hård intern kritik mot SD-ledning.
- SD-Svedala drabbas av flera avhopp.
- Bråk om SD-kvinnors styrelse.
- Åkessons taktiska drag i riksdagen.
- ”Olycklig” över samtal med Sverigedemokraterna.
- Alliansen ”förhandlade” med Sverigedemokraterna.
- SD och Fas 3.
Som jag ser det är Expos agenda att motarbeta SD, ett parti som i ett demokratiskt genomfört val röstades in i riksdagen av närmare 400 000 svenska medborgare, lika stor som de vill motarbeta rasism och främlingsfientlighet. Expo finansierar sin verksamhet genom donationer, föreläsningar, annonser, egna produktioner och statligt stöd genom Kulturrådet. Ska tilläggas att en föreläsning med Expo kostar mellan 10 – 15 000 kronor och finansieras bl.a. av skolor och fackförbund.
Påstår Expos företrädare att man är politisk obundna när man bevisligen vill bekämpa ett svenskt riksdagsparti och vad har ovan nämnda artiklar att göra med rasism och främlingsfientlighet? Ta del av Expos artiklar, agenda och ställ dig frågan själv.
