Av Pettersson
Som omväxling till tjatet om den globala uppvärmningen så rapporteras att solen har extremt få fläckar just nu. Forskarna misstänker att vi gått in i en längre period av låg aktivitet – som kan ge en ny istid. I så fall skulle det inträffa inom 5-10 år, säger Peter Wintoft, forskare på Institutet för rymdfysik i Lund.
En period av extremt låg aktivitet, av solforskare kallat Maunder minimum, inträffade mellan år 1645-1715. Den låga aktiviteten observerades av astronomen Galileo Galilei, och sammanföll med en mindre istid i Europa. Det var då svenska armén under Karl X Gustav kunde tåga över isarna till Danmark på sunden Lilla och Stora Bält – och Londonborna kunde åka skridskor på Themsen.
− Pettersson tvivlar som alltid, både på istid och på den globala uppvärmningen men vet att den som lever får se.
Karl X Gustav ser ut över isen och det första tåget över Stora bält 1658, danskarna kom efter med bro och tågförbindelse 1998. 
Men va´f-n, allt går i sinuskurva, livet, solen ,månen o.s.v allt går upp och ner. Skall det vara så svårt att förstå för de sk. intelligenta. Du föds med blöja, du dör med blöja.