Av Pettersson
Under de senaste åren har kriminella gäng legat bakom flera grova våldsdåd i Södertälje. Enligt en enkät som Radio Stockholm har gjort tycker mer än 150 politiker att de kriminella gängen är ett stort problem för kommunen. På senare år har han sett en förändring av brottsligheten.
Den här grova organiserade brottsligheten har hamnat i fokus med utpressning, beskyddarverksamhet och andra sådana här saker som man absolut inte vill ha i ett samhälle dykt upp här.
Under de senaste åren har Södertälje skakats av flera blodiga uppgörelser mellan kriminella gäng. Förra sommaren dödades en fotbollsspelare och hans bror på en illegal spelklubb i Ronna. Morden var kulmen på en period av upptrappat våld mellan de två kriminella gängen Södertäljenätverket och X-team.
Miljöpartisten Jiri Kminek ser så allvarligt på problemet att han övervägt att flytta från staden.
– Jag tycker att det har gått över gränsen som jag kan acceptera för att det ska vara någon sorts fredlig samvaro mellan människor i en stad. Jag kan inte tolerera att gå på gator eller befinna mig i en stad där jag vet att en del människor går tungt beväpnade, säger han.
I enkäten pekar politikerna ut företagarna som den grupp som framför allt utsätts för brott från de kriminella gängen, till exempel genom utpressning. Men även föreningsliv och allmänhet påverkas, enligt politikerna. Flera pekar på svårigheten att få folk att anmäla eller vittna om brott där kriminella gäng tros vara inblandade. – I min omedelbara närhet så vet jag att man inte har anmält grova kriminella brott. Man vågar inte anmäla för man kan bli uppsökt och misshandlad, säger Jiri Kminek.
Staffan Norberg håller med om att räsdlan för att anmäla och berätta är det stora problemet. – Skulle människor våga berätta så skulle vi, framför allt polisen och skattemyndigheten och andra, kunna lösa de här problemen, säger Staffan Norberg.
− Pettersson säger, fy fan för fega politiker och journalister. Hur fan tror de att de ska kunna lösa ett problem utan att tala om att det beror på massinvandring från mellanöstern som inte nämns med ett enda ord.
”Om du kommer från Mellanöstern ser du med förundran på skandinavisk samhällssyn. Du kommer från ett ställe som kännetecknas av blodiga strider mellan en lång rad grupper. Så din utgångspunkt är självbevarelsedriften. Den utgångspunkten tar du med till Skandinavien. Landet som du kommer till ser ut att ligga öppet med en massa fördelar som väntar på att bli utnyttjade. Så uppstår bidragsutnyttjandet, föraktet för det nya landet och synsättet ”det ju bara är svenskarna man lurar”.
Ovanstående rader har skrivits av Thomas Gür, invandrare från Turkiet och journalist.

Maud Olofsson, Fredrik Reinfeldt och Mona Sahlin är det politiker som under de senaste åren vurmat mest över kulturer från andra länder. (De längre ut på vänsterkanten nämner jag inte, men deras agens känner ni till).
De tre har i högt tonläge förklarat mångkulturens positiva sidor för Sverige, men jag har aldrig hört dem tala negativt om baksidorna.
Innebär det att de accepterar gängkriget och våldet i Södertälje?
Tack för länken, malmo, nu har jag läst. Jag vet inte vad som är värst, men äggkastarna i Rosengård håller sig ju i alla fall i sitt område. Äggkastarna i Södertälje kastade ju från annan plats, eftersom jag antar att lastbilarna inte åkte upp särskilt till invandrarförorterna.
Illa är det i alla fall, båda fallen.
Cavatus har du läst om det äggande ute på Rosengård? Mera ägg på svensk kultur men det hör man inte så mycket om, denna förnedring av oss.
http://petterssons.bloggsida.se/politik/agg-pa-kor
Hörde igår att studenter som åkte på lastbilsflak för att fira studenten i Södertälje blev attackerade med äggkastning av invandrargäng.
Angreppen på de svenska sedvänjorna fortsätter i oförminskad och tilltagande takt.