Kyrkogård skändad och kristen kvinna våldtagen

Av Pettersson från Fjärran Östern redaktion

I det muslimska Pakistan härjar anti-kristna muslimer obehindrat. I Faisalabad har gravar skändats och en ung kristen kvinna blivit gruppvåldtagen. Muslimska markägare använde traktorer för att plöja upp en kristen kyrkogård i syfte att beslagta mark illegalt. En 29-årig kristen mamma blev drogat och våldtagen av sex män i en hel natt.

I båda fallen skyddar polisen brottslingarna. I båda fallen vägrar polisen att ta emot anmälan vilket gör att de skyldiga undgår rättvisan. Dessa är bara två exempel på det vanliga våldet som hemsöker Pakistans kristna minoritet. Oavsett om det handlar om kristen ägd mark och egendom eller individer är offren försvarslösa med landets rättssystem. Pakistans ”islamiseringen” går sakta framåt, särskilt i de tätbefolkade provinsen Punjab.

− Pettersson säger igen, och muslimerna påstår att det är de som blir illa behandlade över hela världen. De tror att de är ett herrefolk och att frihet betyder frihet att behandla alla som inte är muslimer som de vill och världsherrevälde är målet.

Asia News

KommenteraAvbryt svar