Av Pettersson
Under 2:a världskriget hette det att Finlands sak är vår, kanske kan vi komma tillbaks till dessa tider. I gårdagens finska val blev Sannfinländarna, Finlands invandringskritiska parti landets tredje största parti och fick 19 % av rösterna. 2014 är det val i Sverige och då är SD: s tur att visa vad de går för.
Socialdemokraternas ledare Håkan Juholt är bekymrad över valresultatet och statsminister Reinfeldt har inte uttalad sig ännu. Expressen är som vanligt en gåta, de uppmanar arabvärldens ledare att lyssna på folket men tycker att Sannfinländarna och Sverigedemokraterna ska bojkottas. Demokrati där min inte här!
Svenska media går på som vanligt och kallar sannfinländarna populistiska, att man kan vara seriöst invandrarkritiskt och vara emot islam utan att vara islamofob har ännu inte gått upp för våra högutbildade journalister som slutat tänka själva och härmar varandra.
Samlingspartiet . . . . . . . . . 19,9% 560 883 röster (-2,4)
Socialdemokraterna . . . . . 19,2% 541 379 röster (-2,3)
Sannfinländarna . . . . . . . . 19,1% 539 485 röster (+15,1)
Centerpartiet . . . . . . . . . . . 16,1% 455 060 röster (-7,0)
I Finland är det tradition att det största partiet bildar regering och det är öppet med vilka men helt klart är att de gamla etablerade partierna förlorar väljare i hela Norden och värre blir det när vi har val 2014. Vad tror ni det beror på?
− Pettersson säger en än gång Grattis Finland och visar symbolen för ”Finlands sak” är vår när många tusen svenskar slogs som frivilliga på Finlands sida mot Sovjet under andra världskriget.

I Sverige är man populist eller rasist om man inte ställer sig bakom pk-Sveriges okritiska hyllning till mångkulturen.
I Finland och förövrigt många andra länder, uppvisar man ett värdigare prov på den demokrati vi är så stolta över.
I Sverige sitter många pk:iter, både svenskar och finnar, och säger att Sannfinländarna ska bjudas in till samarbete för att deras ansvar då kommer att splittra partiet. I Sverige vågar man inte bjuda in SD, dels p.g.a. feghet men också för att inte visa folket att partiet är långt mer än ett enfrågeparti.