Av Pettersson
Från mitten av 1800-talet till tiden före andra världskriget utvandrade över en miljon svenskar till Nordamerika. Vi kallade och kallar det massemigration.
De senaste 20-25 åren har mellan 400 och 500 tusen svenskar lämnat landet för att söka lyckan någon annanstans. De som lämnar oss är vanligen välutbildade, unga och det blir ett enormt problem för landet, det är en sida av globaliseringen som är allvarligare än importen av kinesiska lågprisprodukter. För inte så länge sedan flyttade tillverkningsindustrin, nu drar många välutbildade i stället.
Regeringen borde ta sig en funderare om det är så klokt att först utbilda svenska ungdomar för dyra pengar för att sedan ersätta dem med fåraherdar från Afghanistan och analfabeter från Somalia, de kan inte rädda landet utan ökar bara farten i förfallet.
Försök ta reda på varför så många flyttar härifrån för att möjligheterna på andra håll verkar bättre. Att ersätta dessa välutbildade med bönder från Nordafrika liknar Ebberöds Bank som lånade in pengar av spararna för 8 % och sedan lånade ut dessa för 4 % och sådant borde Anders Borg begripa och sätta stopp för.

Det märkliga är att politikerna uppmuntrar detta och på vissa arbetsförmedlingar uppmanar man främst unga och välutbildade att söka sig utomlands då inga jobb finns i Sverige.
Naturligtvis kommer våra politiker ha ett svar på detta och det kommer att innehålla orden ”naturlig utveckling” och ”globalisering”.
Lika självklart är att det finns orsaker bakom Sveriges ras på olika välfärdsområden. Detta sker inte automatiskt i ett land där skattebetalarna betalar in världens högsta skatter till just välfärden.