”Vi gillar olika” och den ofria pressen

Av Pettersson

”Vi gillar olika” Jan Helin, Aftonbladets chefredaktör sitter just nu och debatterar i radions P1. (c:a kl. 07:25) tillsammans med socialdemokraternas utrikespolitiske talesman Urban Ahlin.

Där säger Helin att AB har tillgång till WikiLeaks alla dokument, liksom alla tidningar har och märkligast av allt Helin säger att tidningarna gjort upp om vem som ska släppa vilken s.k. nyhet och när. Idag släpper AB gamla nyheter om hur Norge och USA blåste Sverige i Jas-affären.

Så var det med ”vi gillar olika” och den fria pressen. Tidningarna gör upp mellan sig om, när och var vi ska läsa deras så kallade nyheter. Atonbladet och Jan Helin verkar för karteller, styrda nyheter och ofri press.

─ Pettersson undrar om Jan Helin vet vad han säger?

2 thoughts on “”Vi gillar olika” och den ofria pressen

  1. Hur ska Helin och hans kollegor ansvariga utgivare veta vilka dokument som är sanna, och vilka som har lagts dit för att förvilla fienden, pressen och andra, som skiter i att säkerheten för de trupper som försvarar den fria världen mot Islamisternas terrorister äventyras. Är det här en lek för Jan Helin och hans kollegor i den fria pressen, ja då kan man snart från myndigheterna komma att även börja censurera, och ännu mer mörka för pressens hyenor som Jan Helin och Aftonbladet. Det pågår ju som bekant ett krig i Världen mot den Islamska terrorismen, och då är det som kommer ut från olika säkerhetsavdelningar något man får ta med en nypa salt. Det kanske herr spionboksförfattaren Jan Guillou borde vara medveten om, ifall alla andra saknar den insikten.

KommenteraAvbryt svar