En mänskligare sjukförsäkring

En färsk rapport från Sveriges kommuner och landsting visar att allt fler får medicinsk rehabilitering inom de två stora diagnosgrupperna för långtidssjukskrivna. Samtidigt visar nya siffror att mellan 60 och 70 procent av deltagarna i Arbetslivsintroduktionen går vidare till jobb eller insatser hos Arbetsförmedlingen.

Såväl när det gäller arbetslivsinriktad rehabilitering som medicinsk rehabilitering har insatserna mångdubblats under Alliansregeringen.

Mycket av diskussionen i medierna handlar dock om enskilda fall. I flera fall är kritiken befogad och jag hoppas det leder till förändringar. I andra fall har människor som nekats sjupenning aldrig haft någon sjukpenning grundande inkomst och därför nekats. Reglerna med sjukpenninggrundande inkomst har varit likadan sen 1968 och det har funnits gott om tid för dem som velat ändra dem. Det finns också många enskilda fall som inte märks i medierapporteringen, där människor fått stöd för att återvända till arbetsmarknaden i stället för att drabbas av förtidspension. 

De negativa enskilda fallen får inte dölja det faktum att 50 000 personer som tidigare lämnades i passivitet i dag får behandling och tiotusentals som tidigare förtidspensionerades nu får arbetslivsinriktad rehabilitering. Fel som har begåtts måste förstås rättas till. På det stora hela är alliansen sjukförsäkringsreformen den bästa som hänt på många, många år i försöken att skapa en mänsklig sjukförsäkring.

Ingen vill väl ha tillbaks det gamla trötta gängets system med automatisk prövning mot förtidspension efter ett års sjukskrivning, 140 personer om dagen förtidspensionerades och handläggarna fick bonus för varje, ingen rehabilitering, massor med utförsäkrade och förtvivlade människor.

Dagens system har som det visat sig många brister men inte lika många som det gamla och alliansen har bara haft 4 år på sig att förbättra det som S inte lyckades med på sina senast 12 år vid makten.

3 thoughts on “En mänskligare sjukförsäkring

  1. hejsan, jag heter klara och jobbar med ett arbete om andra världskriget i skolan. Jag undrar bara om det är okej att jag tog en bild på Hitler härifrån? 🙂 enligt lärarna måste vi fråga om vi får det men jag antar att det var okej 🙂 / klara.

  2. Många, däribland de som arbetar med sjukförsäkringar är inte i närheten så positivt inställda som du är till sjukförsäkringssystemet. Endast 2 % av de som genomgått arbetslivsintoduktion har fått ett reguljärt jobb och faktum är att majoriteten av de som kommer till arbetslivsintroduktionen är för sjuka för att arbeta trots att deras sjukdagar är slut.

    http://www.svd.se/opinion/brannpunkt/sjukforsakringen-ar-misslyckad-ur-flera-perspektiv_5276463.svd

KommenteraAvbryt svar