Jag spinner gärna vidare på Petterssons inlägg om afrosvenskarnas krav på det svenska samhället och syn på svensk historia.
Upprinnelsen är Afrosvenskarnas förbunds krav på att riva statyer som är symboler för svensk historia. Kitimbwa Sabuni, som är gruppens ordförande, går nu ut och kräver en debatt om Gustav III, en av våra mest namnkunniga och historiska kungar.
Notera detta först.
En afrikan vill alltså förneka oss svenskar vår historia för att han vägrar att acceptera den. Samma afrikan vill att vi svenskar ska respektera alla afrikaner som valt att bo i Sverige och inte på den kontinent de härstammar från. Blir det inte lite kontraproduktivt? Är det genom respektlöshet afrikaner boendes i Sverige vill vinna respekt?
Gustav III regerade Sverige åren 1772 till 1792 då han dog i sviterna av attentatet på Kungliga operan.
Gustav III förvärvade den lilla ön S:t Barthélemy genom ett köp 1784 och gjorde denna till Sveriges enda koloni. I 94 år varade detta. Han var också först i världen att erkänna Amerika som stat, vilket han gjorde 1777. Vi får anta att Kitimbwa Sabuni syftar på denna korta epok i svensk historia när han ifrågasätter kungen själv och de statyer som rests till hans minne.
Vad Sabuni inte vill erkänna är att Gustav III också…
- …upphöjts som en stor kung av bl.a. skalden Esaias Tegnér
- …under sin tid såg till att dödsstraffet begränsades
- …skapade toleransdiktet som gjorde att judar kunde bosätta sig i landet
- …såg till att ståndsskillnaderna utjämnades
- …främjade kulturen i Sverige
- …såg till att svenska språket användes i högre utsträckning i adliga kretsar
Nej, svensk historia ligger inte i Sabunis intresse och gör det säkert inte heller hos merparten av de afrosvenskar som nu gör bort sig offentligt. Undrar förresten om Kitimbwa har en bra syskonrelation till Nyamko eller om de har en helt olika syn på det svenska samhälle de valt att bo i?

VAD EXAKT ÄR EN AFROSVENSK ??????
Mycket avslöjande om denne Kitimbwa Sabuni.
Fil dr Mona Lagerström, Purdahbloggen, skriver:
Kitimbwa Sabuni är talesperson för Afrosvenskarnas riksförbund. Han är också aktiv inom den shariapolitiska extremhögern som talesperson för Muslimska mänskliga rättighetskommittén (MMRK) och som författare av Muslimska brödraskapets skuggrapport till FN. Han är en av Sveriges grövsta hudfärgsrasister….Den shariapolitiska extremhögern i Sverige finansieras dels av den stat de har för avsikt att krossa…
Läs hela texten:
http://purdahbloggen.se/2017/09/08/stefan-lofven-infor-regeringsforklaringen-2017-del-7-afrosvenskarnas-riksforbund-kitimbwa-sabuni-och-malcolm-x/
Och SVT ger denne omstörtare och bildstormare Kitimbwa Sabuni fritt utrymme så att han kan sprida sitt Sverige-fientliga budskap !
https://twitter.com/JosefinUtas/status/1273755955575087106?ref_src=twsrc%5Etfw%7Ctwcamp%5Etweetembed%7Ctwterm%5E1273755955575087106&ref_url=https%3A%2F%2Fpetterssonsblogg.se%2F2020%2F06%2F19%2Fden-dubbla-morklaggningen%2F
Sverige hade faktiskt en annan koloni mellan 1638 och 1655: Nya Sverige i nuvarande staten Delaware på USA:s östkust. Floden som rinner genom staden Wilmington heter fortfarande River Christina efter Sveriges drottning vid tiden för landköpet.
Läs vidare här på Wikipedia: https://sv.wikipedia.org/wiki/Nya_Sverige#:~:text=Kolonin%20Nya%20Sverige%201638%E2%80%931655.&text=Nya%20Sverige%20(finska%3A%20Uusi%20Ruotsi,Pennsylvania%2C%20New%20Jersey%20och%20Maryland.
Den riktiga Rambo kom från Göteborg och flyttade till Nya Sverige…
https://petterssonsblogg.se/2019/06/15/den-riktiga-rambo-kom-fran-goteborg/
worse yet to come #prophecies https://www.youtube.com/watch?v=UAM2u8o_0zg&list=PL9ogEgYsKJnQfwDX5Qp_YL0bbtALHwyhe&index=4
återigen vad är en afrosvensk ?
Denna är konstigt nog inte bortcensurerad än.
Kristna svartingar brukar sköta sig i Sverige…. men dom är fåtaliga. Dom kristna alltså. Destå fler av lövens älsklingar med namn som ali o muhammed.
Nu börjar det, vi närmar oss 30-talet, kinesiska kulturrevolutionen
,terrorn i Kambodja och talibanernas förstörelse av buddaskulpturer i snabb takt, när börjar bokbålen?, när startar rivningen av kyrkor, slott och statyer?, när skickas vi till omskolningsläger? . Det trodde man inte att man skulle uppleva att vänsterpacket, islamister och inflyttade afrikaner skulle gå samman och demontera vår kultur, historia och befolkning. Det kommer en dag när vi blir tvungna att slåss med vapen i hand för vårt land och vår frihet och det blir inte Putin som vi kommer slåss mot.
Afrikaner ska va i Afrika, dom har inte ett förbannat dugg att göra med vilka Statyer vi har, jag vet inte ifall det finns någon staty av Nelson Mandela,
hade dom accepterat ifall vi reste ner och drog omkull den? Nej troligtvis inte, och då ska dom inte begära orimligheter av andra, sköt ni er historia,
för vår har ni inte med att göra
Du förväntar dig ett logiskt tänkande.
Är det inte väl mycket?
Det behövs inga fler exempel på det stora avståndet
mellan dessa varelser och riktiga människor.
Riktiga människor har alltid byggt för framtiden!
Dessa individer river för framtiden!
Vi behöver bara riktiga människor i Vårt Fosterland!
Historierevision är aldrig bra. På det sätt en del vill göra det.
Så som BLM och alla de andra organisationerna härjar, är ju absurt. Med att bland annat vandalisera och kräva borttagande av statyer, knäböjande och andra konstiga förslag.
Det historiska är historia. Av den ska man lära och förstå. På det sättet kan man gå vidare, i nutiden och för framtiden.
Historierevisionism kan bara göras på vetenskaplig grund. Att låta vissa politiska organisationer föra den ”kampen”, är vansinnigt. Så gör man bara i diktaturer.
Ge dem bidrag till en enkel biljett till valfritt land i Afrika där dom hör hemma.
Eller utanför vårt solsystem helt enkelt.
De mest kända afro”svenskarna” Jackie Arklöv, Ukbagabir, Ephrem Yohannes, Doudou Ahoka, som alla mördat massa vita människor i Sverige med kniv, järnrör, sten och skjutvapen borde bli staty på Arlanda, hamnen för Sveriges mord- och HIV-import.
Afrikanerna kan ställa sina krav hemma i afrika. Varför är dom här överhuvudtaget ???
Jag hörde de intagna tjuvarna och mördarna skrattade på den öppna anstalten Asptuna, och sa allt i Sverige är balash (gratis) på arabiska
Kung Gustav 111 och.Kung Karl X11 tillhör vår Svenska historia och skall så förbli.Båda dessa Kungar gjorde stora y avtryck i vår historia.Passar inte vår historia och vårt kulturarv så går det bra att flytta härifrån.Dessa krav på än det ena och än det andra för att tillgodose en specifik grupp så dom inte känner sig ” kränkta” börjar gå till överdrift minst sagt. Ta seden dit man kommer med allt vad det innebär är heller aldrig fel eller flytta från detta land.Valet är fritt.
Gustav III skulle glasat in P3-redaktionen så att invasiva hanar, samt sjalar med afromalmö dialekt kan beskådas från Corona– och HIV-säkert läge, men inte höras.
Alla vill ha har rätt att göra som de själva vill. Få kan tänka rätt och uppföra sig stort för alla.
De gamla och inte alla konungar men Gustav III tänkte stort och handlade rätt och har förtjänat sin plats i historien. De som vill vara svenskar med ett prefix kan åka hem för där har de sitt hjärta och hjärna. De vill gärna vara stora, höras och synas. Där hemma kan de göra storverk, bli hjältar och resa statyer över sig själva.
– Där hemma behövs ni. Go Home!
Sätt upp Gustav 111 på ett ställe där alla idioter som inte gillar honom inte kan undgå att se honom.
Denna kvinna som fått en chans till ett liv bland oss svenskar tycks inte trivas bland oss. Hon är tydligen inte intelligent nog att förstå att hennes krav på oss och samhället skall framställas med respekt för vår historia, för att få gehör.
Hon borde tala med sin och alla systrar från Afrika innan hon kräver en sak för mycket.
Hon har inte förtroendekapital nog att begära detta och borde snarast återvända till den kontinent hon härstammar ifrån.
Jag skulle ha använt det avskyvärda genusformen hen eftersom jag inte kunde tro att det fanns en sådan idiot till man.
JODÅ Männen från denna beboeliga continent är lika idiotiska som fruntimren.
När Esaias Tegner har berömt Gustav lll så får vi ta ner honom också.
Då Carl Milles gjorde minnesmärket över Tegner så kan vi väl bara rensa bort hans gamla statyer också.
Då kungen en gång hade en hund som han kallade Ali (samma namn som en känd muslim) så får vi avskaffa kungahuset, riva alla slott, …
Vi måste se till så ingen känner sig utanför