Definitionen av galenskap…

GALENSKAP. Definitionen på galenskap kommer från Politikfakta, men efter att ha hört polisens pressträff vid tvåtiden om nattens skottlossning mot ett polisbefäls hus i Västerås, tror jag det är sant. 

Det var årets fjärde attentat mot polisen vid deras hem eller polisstationer. Hur många gånger de attackeras i tjänsten vet nog ingen.

Bland annat medverkade regionpolischef Carin Götblad. – Det är ett allvarligt mordförsök, inleder Götblad.

Hon berättar om en stor förödelse i huset. – Det är en mängd grovkalibriga patroner som ligger utanför, säger Götblad och fortsätter: – Det här är en vanlig, duktig, polis som blivit utsatt. Det är oerhört allvarlig. Det är ren tur att inte någon blivit träffad.

Götblad säger att händelsen inte får polisen att backa. – Sådana här händelser får oss att jobba än mer offensivt. Vi sätter in alla insatser vi kan.

-Pettersson hör den sista meningen som jag hört så många gånger och som brukar mynna ut i att bjuda på kaffe och halalkorv och fortsätta dölja det stora elefanten i rummet.

Problemet är inte för få poliser utan för stor invandring av kriminella, när ska myndigheterna inse det?

Det finns i grunden bara en stor fråga – asylinvandringen. Törs politikerna erkänna det?

26 thoughts on “Definitionen av galenskap…

  1. Jag lyssnade på en intervju med enbart Carin Götblad och hur jag än försökte kunde jag inte höra att hon sa något galet. En ovanligt vettig och tydlig beskrivning vad som hänt och hur man skulle gå vidare.

    Det här otäcka mordförsöket hoppas och tror jag att polisen kommer att lösa.

  2. Varje gång jag ser sossefigurerna Sahlin och Löfven så tänker jag om dessa är toppen av vad partiet kan visa, hur skall då resten vara? Sedan går jag ut på toaletten och spyr. Sverige är riktigt illa ute.

  3. I slapptaskarnas land antastas Polis , Brandkår, och
    Ambulanspersonal av importerade kriminella dårar
    när dom gör sitt jobb, eller på fritiden, dessa kriminella
    element har kunnat promenera in i landet helt fritt därför
    att ingen kontroll sker, och receptet som Justitieminister
    Mummelberg har mot detta är att ”minska dom social
    klyftorna” ?? Ja herregud vilket nöt, han är ju rena rama
    motpolen till Einstein.

  4. Bra att vara borta från Sverige. Förutom att jag slipper eländet, får jag göra vad som faller mig i: äter, sover, är vaken vid okristna tider. Snackar med katten jämnt, träffar vänner när jag saknar dem och följer nyhetsprogrammen på TV så ofta jag kan.
    Jag får uppskjuta till imorgon det jag igår beslöt att göra idag. Gör jag inte det imorgon heller, slipper jag göra om det i övermorgon, Det är inte aktuellt längre.
    God natt nu ! Kram från knäppa tanten !

    • Några korsade ordspråk:

      Bränt barn luktar illa.
      Alla katter är grå som glimmar.
      Morgonstund har tio fåglar i skogen.
      Kasta inte pärlor i glashus.
      Det dunkelt sagda stillar vreden.
      Den som gräver en grop åt andra förlänger livet.
      Den som väntar på nåt gott faller ofta själv däri.
      Borta bra – apan känner ingen.

  5. Mespropparna Götblad och Eliasson är ju en större katastrof än ”Mr Bean” skulle ha varit. Då hade man ju åtminstone kunnat skratta åt eländet!

  6. Nyss såg och hörde jag floskler från Eliasson och Götblad i Rapport. Jag blev inte imponerad, närmast betryckt och tänkte att med dessa som chefer så går det åt helvete. Men det är egentligen ointressant vad jag tycker. Jag skulle vilja veta hur poliskåren ser på tilliten till dessa chefer när det är skarpt läge.

  7. Början på ett förväntat inbördeskrig eller vad? Börjar likna det man kan se i vissa sydamerikanska stater.
    Svenska politikers naiva inställning, när det gäller invandring är häpnadsväckande.
    Vem som helst är välkommen att dela vår sociala välfärd med oss. Kravlöheten är total.
    Resultatet är ett land i upplösning och ännu ett steg närmare klassen som bananrepublik.

  8. Tyvärr alla skitstövlar från fjärran ………kan dra dit där de kommer ifrån, tycker personligen inte om , avskräde enligt mig.
    Skitstövlar ut med en ”sktig stövel” !
    Eller varför inte enkelt UT !

  9. Är detta ett tydligt tecken på att muslimerna
    börjar visa sinamuskle?
    Islam ska erövra världen, – inte delar av den –
    utan hela. Ur koranen.

    Har Sverige någon strategi för försvar mot islam?
    Har vi komtroll på moskeerna?
    Har vi kontroll på invällarna?
    Är ”ensamkommande” – flock stridsutbildade?
    Är det en maktdemonstration när invällarna
    slår sönder eller bränner ner förläggningarna?
    Ska vi acceptera att utvisade individer demonstrerar
    på centrala platser?
    Vilken nytta har vi av att utbilda analfabeter?

  10. Denna och liknande händelser är ju konsekvenser av vad sossar och moderater strävat efter under många år. Deras största prio är att importera så många invandrare från Menaområdet som möjligt och samtidigt skita i svenska medborgare på alla plan, exklusive skatteintäkter som de gärna vill ha för att betala den humanistiska och moraliska stormaktens godhet.

  11. Starkare kaffe och större kanelbullar och mer aina dialogpoliser kan inte få bukt med världens grövsta importerade kriminalitet som snart har ockuperat varenda kvadratcentimer av Svea rike förutom djursholm då.
    Löfvenjuntan och systemmedia och Ruinfeldt med efterföljare är väl mer än nöjda nu när deras intensiva landsomstörtande polititiska agenda går i uppfyllelse,efter över 40 års import av samma slags dysfunktionella klankulturer från barbarideologin som sprider sig som den värsta obotliga cancersvulst i Svea rike.

    • 20 år ?
      Tyvärr lite underkant vill istället säga drygt 35 år, redan i början av 80-talet ställdes den svenska dörren upp på vid gavel mot omvärlden och tyvärr fick vi som såg detta på den tiden helt rätt, det blev en framtida svensk samhällskatastrof.

  12. Vår flinande och mumlande justitieminister som i dag enligt Text-TV i ett uttalande till Aftonbladet ifrågasätter om det finns några som inte är kriminella i Sverigedemokraterna. Den mannen har således ansvaret för att stoppa den grova brottsligheten. För hur länge till?

KommenteraAvbryt svar