Kristen väckelse bland asylsökande

INVANDRING. Asylsökande konverterar till kristendomen i en aldrig tidigare skådad omfattning. Sedan nyår har 500, framför allt iranier, ”konverterat” till kristendomen.

-Pettersson hör rykten om att detta är låtsaskonverteringar då chansen att få asyl ökar eftersom avfällingar från islam bestraffas om de åker tillbaka hem.

Om samma sak förekommer i Sverige då religion inte registreras, är svårt att veta, men våra ”flyktingar” är säkert ärliga.

I varje fall lika ärliga som den asylsökande afrikanske prästen som sökt asyl för att han förföljdes på grund av sin homosexualitet i Kamerun men våldtog en kvinna i Falun!

Vår tyske ärkebiskop Antje Jackelén kommer naturligtvis att välkomna dessa vilsna själar i kyrkans famn men för henne spelar det nog ingen större roll om de fortfarande är muslimer i hjärtat…

Amen!

Läs mer…

3 thoughts on “Kristen väckelse bland asylsökande

  1. Och ärkebiskopen hoppar kråka av triumfatorisk extas över denna tvivelaktiga statistik! Dessa 500 konvertiter ger undertecknad inte många oblater för. Man kan i dagens Sverige kalla sig för precis vad tusan som helst, så länge epitetet inte har anknytning till någon form av nationalistiska sympatier. Det ogillas nämligen starkt av Rosenbadsmarionetterna.
    Andreas 🙂

  2. De som står för konvertionen ska naturligtvis stå för kostnaden som asylanterna medför. Därför bör en bankgaranti på 4,6 miljoner föregå riten.

KommenteraAvbryt svar