380 miljoner gav nio ungdomar sysselsättning

ARBETSMARkNAD. Bara nio unga arbetslösa har tecknat utbildningskontrakt, trots att regeringen avsatt 380 miljoner kronor för åtgärden i år.

Arbetsmarknadsminister Ylva Johansson är ändå inte bekymrad. Det viktigaste är inte att ha ungdomar i en arbetsmarknadspolitisk åtgärd, utan att lösa ungdomsarbetslösheten, och den sjunker snabbt, säger hon till SR|Ekot. Kontrakten ger unga möjlighet att skaffa sig godkänt gymnasiebetyg i kombination med jobb eller praktik.

-Pettersson blir mörkrädd. 380 miljoner till ingen nytta men arbetsmarknadsministern är inte bekymrad…

8 thoughts on “380 miljoner gav nio ungdomar sysselsättning

  1. Det kallas korruption. Man lånar upp pengar utomlands. Ber patrasket på AF att sovra fram de som har ”potential” = analfabeter som inte knullat getter hela dagar och sedan delar man ut pengarna till sina polare. Resultat pengarna slut och analfabeterna är fortfarande analfabeter.

  2. Retroaktiv bestraffning av alla dessa maktens mänskor kommer att bli lag fram över om man ska kunna känna tillit eller något förtroende för politiker överhuvudtaget, för utan denna lag framkallar dom en revolution där samtliga huvud kommer att rulla!! Så hur vill ni ha det??

  3. Vänta bara, våra nysvenskar skall ju också ha satsningar från regeringen. Hur många milliarder kommer att satsas? I varje fall kommer inte ett arbetstillfälle att skapas. Vi behöver ju inga högutbildade fåraherdar. Mocka skit på lantgårdar är också uteslutet, allt är automatiserat. Återstår det billigaste, skicka hem hela högen

  4. Sådant bekymrar inte Ylva Johansson, hon är van vid att strö
    andras pengar omkring sig, hon försökte sig på att bli företagare,
    naturligtvis gick företaget åt pipsvängen, men miljonlön lyckades
    hon ändå att ordna till sig. Som Sosse är hon ju medlem i
    egenberikarföreningen och struntar blankt i om det drabbar
    andras pengar!

  5. Jag blir mycket bekymrad varje gång ser eller läser Ylva Johansson i media. Det borde vara orimligt att ha en sådan minister i en demokratistat.

KommenteraAvbryt svar