Den meningslösa migrationsuppgörelsen

INVANDRINGEN. I går gjorde sex riksdagspartier upp om invandringspolitiken. Två partier fick inte vara med. Sverigedemokraterna för att de har den enda möjliga lösningen och Vänsterpartiet för att de ville göra krisen värre. 

Alliansen och regeringen menar med uppgörelsen att man “tar ansvar för Sverige“. Inte ett ord om att det också har ansvar för att invandringen har gått över styr och att de nu försöker med mer av samma som har misslyckats i minst 20 år.

SD-ledaren Jimmie Åkesson menar att uppgörelsen är nästan meningslös, och menar att man försöker hejda en flodvåg med hink och spade. Åkesson är även djupt besviken på att inga gränskontroller ska införas. Pressmeddelande HÄR.

En av Sveriges få journalister, Svenska Dagbladets Per Gudmundson, menar att regeringens och Alliansens påstådda “ansvarstagande” kan snarast beskrivas som en tom gest eller som spel för gallerierna, det hörs även från andra håll.

SvD:s Per Gudmundson gör nästan exakt samma bedömning som Jimmie Åkesson av regeringens s.k. migrationsöverenskommelse med allianspartierna. Den huvudåtgärd man hoppas ska leda till en minskning av antalet asylsökande är att tillfälliga uppehållstillstånd (TUT) nu ska bli norm, istället för permanenta uppehållstillstånd (PUT). Men åtgärden har stora brister.

För det första undantas tre grupper från det nya regelverket. Barnfamiljer, kvotflyktingar samt s.k. ensamkommande flyktingbarn (som är unga män) kommer även fortsättningsvis att beviljas PUT. Dessutom ska de tidsbegränsade uppehållstillstånden omvandlas till permanenta uppehållstillstånd efter tre år, om den asylsökande bedöms ha fortsatt skyddsbehov eller om han/hon skaffat försörjning i Sverige.

För det andra – och det är detta Per Gudmundson framför allt belyser i sin ledartext – har man i den nya migrationsöverenskommelsen ändrat villkoren för s.k. familjeåterförening, dvs. den asylsökandes möjlighet att ta sin familj till Sverige. Tidigare var familjeåterförening bara möjlig för de asylsökande som beviljats PUT, men nu ska det även vara möjligt för dem som beviljats TUT.

Per Gudmundson skriver: En av de faktorer som är tyngst vägande för en asylsökares val av destination, möjligheten att ta med sig familjen, stramas alltså inte åt.

”I och med de många undantagen för temporära uppehållstillstånd, och att rätten till familjeåterförening finns kvar, kommer det inte att påverka antalet asylsökande”, säger Henrik Emilsson, som forskar om migrations- och integrationspolitik vid Malmö Högskola. Han tror att den migrationspolitiska överenskommelsen kommer att ha blygsam, om alls någon, effekt på tillströmningen av asylsökande.

Hans analys delas av en högt uppsatt opolitisk tjänsteman inom migrationsdomstolsväsendet, som vill vara anonym. Möjligheterna till familjeåterförening är en springande punkt. Om familjeåterföreningen blir en rättighet även vid tidsbegränsade uppehållstillstånd får reformen liten betydelse. ”I så fall blir det väl inte så stor skillnad”, säger källan.

Per Gudmundson avslutar sin text med följande tydliga konstaterande: Införandet av tidsbegränsade uppehållstillstånd betyder att Sverige närmar sig övriga EU-länder. Men även med tillfälliga uppehållstillstånd kommer Sverige alltså att ha Europas mest generösa regelverk. Därför kommer TUT inte att stoppa flyktingströmmen. 

Sverige, quo vadis?

6 thoughts on “Den meningslösa migrationsuppgörelsen

  1. Angela Merkele blev inbuden till den turkiska presidenten och säger efter hemkomsten att hon ska låta snabb påskynda medlemskapet i EU. Trots att Angela Merkele för mindre än 14 dagar tidigare medelat vid förfrågan att det var helt otänkbart. Men pga utpressning av president Erdogan med hot att jaga ut alla migranter utan PUT från Turkiet till Europa den volymen några miljoner på en gång då!. Betänk då att pga USA med sina förståndshandikappade allierade startat denna so röra med sina krig mot terrorister för att sedan skallat befria dom från deras hemska diktator och sen locka med demokrati tillåt mig små lee. Sen vill en del av våra svenska politiker att vi ska gå med i Nato haa haa ha har vi inte stora utgifter i statskassan så det räcker. NÄ vi skuldsätter landet med extrem lån sen höjer skatten samt pensions åldern för svensken medans de kära nyanlända ockupanterna SKA HA GRATIS BOSTADSRÄTT! UTBILNING! TANDVÅRD! SJUKVÅRD! mm som vi skattebetalare fått kämpa för att skrapa ihop till under våra verksamma liv.. Vi blir hånade trampade på och ska ta ansvar för det andra ställt till med utan att ens bli tillfrågade för Sverige har definitivt blivit en fullfjädrad DIKTATUR ett land utan den vanliga artighet som det ska hållas med i ett land som påstår att dom står för DEMOKRATI det innebär att man röstar om sakfrågor. Demokrati för vem!!

  2. Överenskommelsen kommer ÖKA strömmen av migranter.
    De ser nu att det finns tendenser att stänga den svenska dörren och
    kommer därför att skynda sig att ta sig till det goda landet i norr.
    De som planerat för en resa till våren kommer nu ändra dessa planer och resa omgående, trots att vi går mot vinter och större risker med resan.
    Överenskommelsen kommer i vinter knäcka systemet fullständigt med en statsmakt som i desperation vädjar om vår solidaritet genom att bjuda in minst en migrant till
    våra hem.

    Risken att myndigheten beslutar om tvångsåtgärder mot svenska folket är betydande.
    De kan mycket väl tvinga varje svensk med villa eller större lägenhet att hysa en främling.

    Fritidsboenden är en redan överspelad möjlighet.
    De praktiska hindren för att organisera värme, vatten och föda är för stora och komplicerade för att nuvarande organisationer skall kunna hantera dem.

    Om vi inte ska landa i ren anarki och folkets uppsägande av samhällskontraktet krävs att gränserna stängs inom 6 veckor.
    Risken att vår maktelit ber om internationellt stöd för att kväsa folket och genomdriva sin politik är annars betydande då de saknar egentliga maktresurser inom landet.

    • Ja, snart ser vi landsby efter landsby förvandlas från fridfullt samhälle till pseudoafrikansk småstad när horder av missnöjda asylanter börjar samlas för att visa sin vrede mot gästlandet. Se på skånska Ljungbyhed som i ett nafs gick från 1500 till 2500 invånare.

      Från stormöte häromdan
      – Jag vågar inte gå ut kvällstid. det känns obehagligt att ha 20-talet män som sår och visslar och skriker efter en, sa en kvinna.
      Andra uttryckte oro för sina döttrar som man inte vågade låta gå ensamma. Några klagade över att det varit folk i deras trädgårdar.

      – Det är bara helt vanliga människor dessa flyktingar. Här finns inga kriminella, sa Klas Ohlsson på Migrationsverket

  3. Apropå migrationsuppgörelsen…………………….

    Måste säga att det är kul att få läsa en tidning med lite pondus , ifrågasättande, bra granskning med fakta och mer av den sällsynta opartiskheten, som saknas i stora delar av svensk media.

    GP är den tidningen. Det är mer ”rakt på sak”-journalistik med mycket värme och kärlek inbakat i riktiga ”öppna hjärtan”. Bra GP.

    Vill rekommedera denna senaste ledare från Alice Teodorescu.

    ” De kom överens – men om vad? ”

    ”Under andra halvåret av år 1989 beräknades drygt 20 000 personer söka asyl i Sverige. Mot slutet av året tydde mycket på att siffran skulle stiga till 29 000. Under den hösten hade 5 000 turkbulgarer anlänt till Sverige.

    Flyktingförläggningarna hade snabbt blivit överfulla varför myndigheterna sett sig nödgade att börja erbjuda människor inkvartering i husvagnar, båtar och tält. Det ansvariga statsrådet på den tiden hette Maj-Lis Lööw (S).

    I riksdagen anförde hon: ”Ökningen av antalet asylsökande i Sverige har föranletts av flera samverkande faktorer; den snabba handläggningen av asylansökningar, bra mottagning i kommunerna och en generös lagstiftning. Detta har gjort det naturligt för många att söka asyl i Sverige i stället för i andra länder i Europa.

    Vi har nu nått gränsen för vad vi klarar av. Skall vi framöver på ett bra sätt bereda en fristad åt dem som behöver den allra mest, måste vi i dag inskränka möjligheterna för andra att få uppehållstillstånd i Sverige.” (protokoll 1989/90:46).

    Läs fortsättningen på Alices utmärkta ledare här……

    http://www.gp.se/nyheter/ledare/kronika/1.2874232-alice-teodorescu-de-kom-overens-men-om-vad-#sthash.riGiEowY.dpuf

KommenteraAvbryt svar