Ryssland övade på att ockupera Gotland

FÖRSVAR. Så sent som i mars genomförde Ryssland en övning med 33 000 soldater där man bland annat övade på scenariot att inta Åland, Bornholm, Nordnorge och Gotland. Det skriver den amerikanska tankesmedjan Center for European Policy Analysis (Cepa) i en rapport om säkerhetsläget runt Östersjön.
Rapporten, som skrivits av säkerhetsexperten Edward Lucas, har fått det braskande namnet ”The Coming Storm – Baltic Sea Security Report”.

Ryssland har hållit flera krigsövningar under senare tid, men Lucas uppger inte vilken övning som omnämns i rapporten. Rapporten talar dock om att länderna runt Östersjön är svaga jämfört med Ryssland.

 

2015-06-25_1159

 

22 thoughts on “Ryssland övade på att ockupera Gotland

  1. Finska armen vet att ryssarna tar över först Åland utan soldater. Därfrör måste vi försvara området. Det är detsamma med Gotland. Ryssarna tar över ett militärt vakum genast när kriget börjar. Vi ska inte vara naiva och lita på fienden.

  2. Varg i Veum – Varg i veum, av fornisländska vargr i véum, "dråpare (förbrytare) i helgedomen", var en fredlös person. "Veum" är dativ av vi, ett gammalt ord för helgedom eller kyrka. Ursprunglig betydelse en brottsling som begått brott inom ett helgat område, som en kyrka. Ordet "varg" betydde förr "våldsverkare". Gammalsvenska vargher betyder både varg och våldsverkare, förstörare. "Varg" användes som ett noaord för "ulv" som vargen tidigare kallades. I överförd betydelse: allmänt avskydd människa, persona non grata. Varg i veum motsvaras av det från tyskan lånade fågelfri.
    Varg i Veum skriver:

    Läste att Löfven tycker att det ”inte är ok” att ryssarna övar på att ta Gotland. Men det var tydligen jävligt ”ok” att tillåta ryssarna lägga sina jävla gasrör i svenskt vatten. Klart som fan de tar Gotland om de vill det för att skydda sina ”intressen”. Och nu planeras ännu en gasledning.

    Det var många ”ryssfobiker” som varnade för att Gotland skulle bli en del av rysslands ”intressesfär” och vi vet alla vad som väntar de stackare som hamnar i deras ”intressesfär”. Så dags att börja gnälla nu när man visste vad som komma skulle men valde kortsiktigt att ignorera fakta.

  3. Nah tror inte att Ryssland kommer att ts över Sverige knappast! Det är en påhitt av den globala kraften som styr och median.

    • Varg i Veum – Varg i veum, av fornisländska vargr i véum, "dråpare (förbrytare) i helgedomen", var en fredlös person. "Veum" är dativ av vi, ett gammalt ord för helgedom eller kyrka. Ursprunglig betydelse en brottsling som begått brott inom ett helgat område, som en kyrka. Ordet "varg" betydde förr "våldsverkare". Gammalsvenska vargher betyder både varg och våldsverkare, förstörare. "Varg" användes som ett noaord för "ulv" som vargen tidigare kallades. I överförd betydelse: allmänt avskydd människa, persona non grata. Varg i veum motsvaras av det från tyskan lånade fågelfri.
      Varg i Veum skriver:

      Berätta varför ryssland inte skulle ta sverige (på några dagar till och med) vid en konflikt med väst?

  4. Visst är han stor i truten den lille Putin, man kan ju
    undra över hur mycket som är munväder, och hur
    mycket som är relevant. Att han kan ta Sverige är
    ju klart, vi har ju inget försvar, men för en tid sen stod
    han och skröt om alla nya atomstridsspetsar han skulle
    skaffa, som inget försvar klarade av att hindra.
    Om det nu är så, tror han att jänkarna skiter i byxorna ifall
    han skulle komma på iden att angripa dem? Är han så
    jävla korkad att han tror att Ryssland kommer att gå skadelösa
    från en sådan drabbning?
    En avhållande faktor från att ta Sverige är ju att han då får
    en massa Muslimer på köpet, och det aktar han sig nog för!

  5. Alliansen avskaffad den allmänna värnplikten och minskade anslagen till försvaret kraftigt, Socialdemokraterna har stött denna ansvarslösa politik, alla resurser har lagts på massinvandringen av 7klövern.
    SVERIGE måste ha ett försvar och kraftigt stärka försvarsförmågan, fienden kan komma utifrån liksom inifrån landet i form av en ORGANISERA MUSLIMSK TERRORATTACK.
    Beträffande Ukraina sprids en bild i media som inte behöver vara korrekt, Ukraina är ett genomkorrumperat land, Ryssland någorlunda stabilt tack vare en stark ledare, – PUTIN! Bilden är komplicerad och jag ska ärligt säga att jag inte har hela bilden MEN Putin har agerat bestämt och kraftfullt mot inhemska muslimer och terrorister. Befolkningen ser ut ungefär som den svenska gjorde för 50 år sedan, åtminstone i Moskva. De flesta är kristna och de värnar familjen och att hålla ihop landet.
    Putin och Ryssland kommer inte att vika ner sig för islam!

  6. Vad det gäller stridskraft så är nog Ryssland många gånger större än både Svergie, Norge, Finland och Danmark tillsammans, så om Ryssland vill ha Sverige så säger dom bara ”Buh” så skiter hela svenska folket i byxorn.

  7. Ryssland kan ta hela Sverige på mindre en dag. Sverige har inget försvar. sju klövern är enligt fredrik reinfeldt förståndshandikappade idioter som inte kan ta vara på sig själv. Värsta är att han har rätt. Glöm inte vad göran persson sa: Svenska folket kommer bli mycket mycket arga när de upptäcker att sju klövern stulit Svenska folkets pensions fond på 700.000.000.000:-SEK Nej ingen säger emot, ännu ett bevis att Svenska folket är som fredrik säger. Bara Sverige är likt Syrien, med handgranater mord = Varför = jo för Folket som flytt har bara sysslat med våld och de fortsätter i Sverigestan.

  8. Behöver man heta Edward Lucas för att inse,att vi små länder runt Östersjön,är svagare än världens 2:a/3:e största krigsmakt ?????
    Nej min uppfattning om denna braskande bok,är inget annat än ytterligare en propagandaskrift för USA`s vapensmedja.
    Vet inte om Bilderberg-gruppen har inflytande,att styra världens västpress men någon/ra finns i bakgrunden,som gärna vill skramla med sina sablar !

KommenteraAvbryt svar