Därför vill palestinier bli israeliska medborgare – Khaled Abu Toameh

Den Palestinska Myndigheten säger sig oroas av det ökande antalet palestinier i Jerusalem som söker israeliskt medborgarskap.

Hatem Abdel Kader, som ansvarar för Jerusalemfrågor hos den styrande Fatah-fraktionen på Västbanken, avslöjade att över 10.000 palestinier från Jerusalem har beviljats israeliskt medborgarskap. Abdel Kader menade att det växande fenomenet beror på att den Palestinska Myndigheten – såväl som de arabiska och islamska staterna – misslyckats med att hjälpa Jerusalems palestinska medborgare.

Han erkänner med andra ord att Israel gör mer för dessa palestinier, än det palestinska ledarskapet och samtliga arabiska och islamska länder.

Enligt siffror som släppts av det israeliska inrikesdepartementet fick 3.374 palestinier israeliskt medborgarskap under det gångna årtiondet. Och enligt departementets tjänstemän har antalet ansökningar om israeliskt medborgarskap ökat under de senaste två åren.

Palestinier som bor i Jerusalem åtnjuter permanenta uppehållstillstånd i Israel (permanent residency). det innebär att de har israeliska ID-kort, men inte israeliska pass. Med permanenta uppehållstillstånd har de alla de rättigheter som ges israeliska medborgare, med undantag för att rösta i allmänna val.

Israelisk lag gör det möjligt för alla invånare att ansöka om medborgarskap. Men under de två första decennierna efter att Israel 1967 annekterade Jerusalem, var det få palestinier som gjorde det. På den tiden ansågs det vara ett förräderi att ansöka om att bli israelisk medborgare; de som erhöll medborgarskap hotades öppet av PLO.

Men trenden förändrades efter att Osloavtalet undertecknades 1993, och efter att den Palestinska Myndigheten ett år senare upprättades på Västbanken och Gazaremsan. Plötsligt ökade antalet sökande dramatiskt och palestinier upplevde inte längre rädsla eller skam inför att stå utanför inrikesdepartementet i Jerusalem för att ansöka om israeliskt medborgarskap.

Den främsta orsaken till varför palestinier skyndade att ansöka om medborgarskap var deras oro att Israel skulle överlåta kontrollen av östra Jerusalem till den Palestinska Myndigheten.

Deras största rädsla var att förlora alla de privilegier som de åtnjuter som invånare i Israel, inklusive gratis sjukvård och utbildning, rörelsefrihet och arbete.

Dessutom insåg Jerusalems palestinska invånare att trots alla de svårigheter de möter i Israel, är deras levnadsförhållanden ändå långt mycket bättre än de som gäller för den Palestinska Myndighetens medborgare.

Bristen på demokrati och den massiva ekonomiska korruptionen i den Palestinska Myndigheten var också faktorer som fick många palestinska Jerusalembor att ansöka om israeliskt medborgarskap, för att på så sätt försäkra sig om att de alltid skulle förbli under israelisk överhöghet. Som en palestinier förklarade, ‘Jag föredrar judarnas helvete framför Hamas eller Yassir Arafats paradis.’

Ett annat skäl till varför palestinier skyndar att ansöka om israeliskt medborgarskap är att de är rädda att israeliska myndigheter kanske skall dra tillbaka de av Israel utfärdade ID-korten.

De palestinier som flyttar från Jerusalem för att i stället bo utanför landet förlorar automatiskt sina permanenta uppehållstillstånd enligt departementets regelverk. Under det senaste årtiondet är det många palestinska invånare som flyttat till Västbanken eller lämnat Israel som förlorat sina israeliska ID-kort.

Många av de som ansökt om israeliskt medborgarskap är kristna från Jerusalem som också är rädda för att hamna under den Palestinska Myndighetens eller Hamas styre.

Ironiskt nog har erhållandet av ett israeliskt medborgarskap blivit ett sätt för palestinierna att säkerställa sina sociala, ekonomiska rättigheter och rätt till sjukvård och utbildning.

Man kan inte förneka att palestinier som – trots PLO:s och Hamas varningar – ansöker om israeliskt medborgarskap, samtidigt gör ett politiskt statement. De visar att de faktiskt hellre bor i Israel än under något arabiskt styre.

Khaled Abu Toameh

Publicerad hos Gatestone Institute 23 oktober 2012 – Why Palestinians Want Israeli Citizenship

Tack för tipset Krister.

6 thoughts on “Därför vill palestinier bli israeliska medborgare – Khaled Abu Toameh

  1. Finns ingen chans i världen att Ali vågar svara på detta.
    Han måste känna sej som katolska kyrkan när det gick upp för dem att jorden är rund.
    Ali har dragit ner rullgardinerna och ligger ensam i fosterställning i sin mörka lägenhet och mumlar osammanhängande.

    • DDM. Varför skulle jag inte våga svara på detta? Israel kör ju medvetet med den taktiken att de skapar enorma orättvisor o hindrar palestinier från många saker. Bland annat rörelsefrihet som är central för allt värdigt liv. Israel hämmar även ekonomisk utveckling i Palestina genom att skapa murar o handelshinder. Israel har rivit tusental palestinska hem o ger inte palestinierna byggtillstånd. De ger alltså två alternativ. Pest eller kolera o vissa väljer israel. Gratis sjukvård är en sanning med modifikation. Palestinierna tvingas ju betala höga skatter till israel.

  2. Finns ingen chans i världen att Ali vågar svara på detta.
    Han måste känna sej som katolska kyrkan när det gick upp för dem att jorden är rund.
    Ali har dragit ner rullgardinerna och ligger ensam i fosterställning i sin mörka lägenhet och mumlar osammanhängande

  3. Ja det är inte så konstigt, för vem vill bo i ett kaos,
    om man kan få medborgarskap i ett välordnat land
    där utvecklingen går framåt istället för tillbaka till
    medeltiden?

KommenteraAvbryt svar