Den australiensiske politikern Helen Haines som igår blev påkörd av en bilist har förlorat ett ben och tillståndet är fortsatt kritiskt. Vittnen gör gällande att det inte rörde sig om en olycka, utan en medveten handling. Förövaren som greps är känd miljöaktivist i staten Victoria.
Helen Haines stod vid bagageluckan till sin bil utanför kontoret i staden Wangaratta när hon blev påkörd och klämd mellan två bilar. Enligt vittnen gjorde föraren till bilen en u-sväng och körde på Haines bakifrån. Enligt samma vittnen lade han också i backen och körde på henne en andra gång. Således var händelsen inte en olycka, utan en medveten handling.
Närvarande personer slet förövaren ur bilen och höll honom på plats till polisen anlände.
Förövaren är en 43-årig man från från grannstaden Tarrawingee, Brendan Nugent. Beskrivningen av Nugent gör gällande att han under många år var aktiv inom den lokala miljörörelsen och har en masterexamen i skogsekosystemvetenskap från University of Melbourne. Han satt också under många år i kommittén för organisationen Save our Strathbogie Forest Group som kämpar mot skogsavverkning i delstaten.
Det finns en del märkliga omständigheter i händelsen.
Andra medlemmar i organisationen beskriver Nugent som väldigt engagerad och eftertänksam, men att någon gång runt 2020 ”började glida iväg”. Året innan hade Nugent berömt Helen Haines för hennes engagemang och inställning i klimatfrågor.
I sociala medier beskriver kollegor Haines med orden ”Dr Helen Haines är en stark förespråkare för vilda naturområden, förnybar energi och för att lokalsamhällen ska ha ett reellt inflytande över miljöbeslut som berör dem”.
Vad som ligger bakom mordförsöket på Helen Haines lär väl framgå så småningom. Någon slags konflikt mellan henne och Brendan Nugent lär förmodligen föreligga eller så är det något som slagit slint i hans huvud.
Att döma av det vi sett från miljöaktivister i Sverige så finns det individer som inte har alla hästar hemma i stallet – om man så säger.

De gröna khmererna har inte alla hästar i stallet. Jag betvivlar dock starkt att denna person har insett att befolkningsexplosionen är det verkliga miljöhotet. Inte livsnödvändiga gaser. Med att lägga ihop ett och ett verkar för dem vara en övermäktig uppgift. Nu hoppas jag att dåren i fråga försätts bakom lås och bom i många år om inte för resten av livet. Att sätta in honom på psyket är inget straff, det är ett ställe som de flesta miljönissar hör hemma på.
Godmorgon sunnen 👀 miljöpartister har inte alla Hästar hemma! Det är för att dom inte har några Hästar 🤣🇸🇪🇸🇪🇸🇪
Henry! Godmorgon! 🤣😅😆🤙Nä! Dom har inget innanför pannbenet
Jodå jättemycket unken luft
…och Pär Holmgren (MP) skulle avskaffa alla val om han blev statsminister:
https://www.bohuslaningen.se/asikt-och-debatt/insandare/vem-ska-bli-klimatdiktator.7c8740c8-ce44-4c06-98e6-f79997d7382c
…att MP drömmer om en klimatdiktatur skriver också
Jesper Sandström:
”Inom Miljöpartiet finns en obehaglig övertygelse om att de egna idéerna är så goda och fantastiska att man bör göra nästan vad som helst för att driva igenom dem”:
https://www.svd.se/a/QoBWJq/miljopartiets-drommar-om-klimatdiktatur
Miljö aktivister har inte alla hästar hemma. Helt korrekt. Några tokigare människor får man nog leta efter