BROTTSLIGHET. Regeringen och Polisen har varit framgångsrika den senaste tiden. Fem efterlysta gängkriminella har gripits i Marocko den senaste månaden. Regeringens och polisens samarbeta med andra länder har varit framgångsrikt. Det är troligen en bidragande orsak till att vi ser väldigt låga nivåer av gängvåld i Sverige just nu.

Den 25 september gripes en 31-årig man i den marockanska kuststaden Agadir, han har tidigare bott i Malmö men inte varit inte varit i Sverige på flera år. Han har hållit sig gömd i Turkiet innan han kom till Marocko, enligt polisen.
Den 31 augusti greps en 27-åring i Tanger, Marocko. Kort därefter var det dags för en 22-åring och en 28-åring. Även de i Tanger.
Ali Namdar, 21 år, är misstänkt för totalt 18 brott, bland annat en rad våldsdåd. För två veckor sedan åkte även han fast i Marocko.
Det handlar inte bara om Marocko. Innan ovanstående har det varit flera gripanden i Turkiet, Förenade Arabemiraten och Tunisien.
Justitieminister Gunnar Strömmer är nöjd med den senaste tidens utveckling. ”Jag vill i dag rikta ett stort tack till svenska och marockanska myndigheter för deras insatser”, säger Strömmer i ett skriftligt uttalande efter det senaste gripandet. Han fortsätter: ”Förra året greps 280 svenska kriminella aktörer utomlands. Det är dubbelt så många som 2022 och i år har redan över 230 kunnat gripas.”
-Pettersson noterar att det är fler gripanden, längre straff och färre begångna brott än under den gamla regeringen. Det är inte tillfälligheter utan politik.
Nedan några av ”svenskarna” som gripits utomlands. En del av dem har dubbla medborgarskap och kan vara svåra att få utvisade. De kman i stället se fram mot att avtjäna straffet i hemlandet.
***
Stöd bloggen
Petterssons blogg drivs ideellt och är reklamfri. Vi säljer inga varor eller tjänster. Vill du uppmuntra oss och hjälpa till med de kostnader som finns så är du välkommen med ett bidrag!
- Från Swedbank eller sparbanken konto 8257-8933415168
- Från andra banker konto 8257-933415168
Paypal används av miljoner över hela världen för att överföra pengar utan att någon obehörig kan se dina betalningsuppgifter.
Du kan även SWISHA till 0760 858 480
IBAN: SWEDSESS SE1580000825780933415168
Ja, men dom kan bli effektivare
Magda och Socialdemokratiska Arbetarpartiet har gått till val på att ta Sverige i en annan riktning..
De kriminella kan snart pusta ut om AS återfår statsministerämbetet.
Snart inkryssade eller tilldelade priser från Sveriges radio