Finland vädjar till Musk att hjälpa Ukraina att attackera ryska robotbaser

UKRAINAKRIGET. Finlands president Alexander Stubb vädjade till SpaceX-ägaren Elon Musk att utöka Starlinks satellitinternettäckning i Ukraina så att de kan attackera ryska ballistiska robotramper inne i Ryssland, enligt Reuters.

Elon Musk och Starlink

Med vintern i antågande har Ukraina en akut brist på luftförsvar för att avvärja ryska ballistiska robotar, och tjänstemän i Kiev tror att om man aktiverar Starlink över ryskt territorium skulle det hjälpa dem att rikta in sig på de ryska baser som avfyrar robotarna.

”Det är därför … jag vädjar till Elon Musk att ge ukrainarna möjligheten att använda Starlink i områden där det finns ballistiska missiluppskjutningsramper, antingen i det ockuperade territoriet i Ukraina eller i Ryssland för strategiska ändamål eftersom det skulle rädda liv”, sa Stubb. Den finske presidenten är en trofast allierad med Ukraina som också har goda relationer med USA:s president Donald Trump, fällde uttalandet i en intervju med Reuters i New York där världens ledare har samlats för det årliga mötet i FN.President Volodymyr Zelenskyj använde händelsen för att pressa hårt på för vapenvilor som skulle omfatta attacker mot mål relaterade till energiinfrastruktur och fartyg i Svarta havet. Ryssland har inte gett några offentliga tecken på att de vill se sådana arrangemang.

***

Stöd bloggen

Petterssons blogg drivs ideellt och är reklamfri. Vi säljer inga varor eller tjänster. Vill du uppmuntra oss och hjälpa till med de kostnader som finns så är du välkommen med ett bidrag!

  • Från Swedbank eller sparbanken konto 8257-8933415168
  • Från andra banker konto 8257-933415168

Paypal används av miljoner över hela världen för att överföra pengar utan att någon obehörig kan se dina betalningsuppgifter.

Du kan även  SWISHA till 0760 858 480

IBAN: SWEDSESS SE1580000825780933415168

2 thoughts on “Finland vädjar till Musk att hjälpa Ukraina att attackera ryska robotbaser”

  1. Men detta är ju elementärt. Om/när fienden slår till mot oss ska försvarsmakten byta skepnad till krigsmakten. Vi ska naturligtvis försvara oss mot angrepp, men samtidigt attackera avskjutningsramper, vapendepåer, fartyg och flyg. Det bästa måste ju ändå vara pro-aktivt d.v.s. att anfallen hindras i förväg. Att bara sitta och vänta på smällen är dömt att misslyckas.
    Blev själv mycket förvånad när ryssarna grupperade sina styrkor i milslånga kolonner norr om Kiev i början på attacken. Varför var man inte pro-aktiv där när hela styrkan fanns samlad på ett ställe ? Ett relativt lätt mål för att förhindra kommande elände.
    Försvar är nog bra, men kombinerat med attacker mot strategiska mål.

  2. Finlands president Alexander Stubb är en betydligt större president än Finland är till storleken till land 💪🏼
    Finland är dock ett fantastiskt land som har tidigare vana av att hantera ryssjävlarna.
    Detta förslag är dessutom utomordentligt bra.
    Ryssarna ska bekämpas och förintas med alla medel.
    Krigsförbrytelser ska straffas stenhårt.
    Så Stubbs förslag är lysande att slå ut ryska Robotbaser 💥💥💥
    Alla vet att Putins dagar är räknade men ju förr dom tar slut desto bättre.

    23
    8

KommenteraAvbryt svar