BROTT & STRAFF. Riksdagen har beslutat att slopa den så kallade mängdrabatten efter en jämn omröstning, med 176 röster mot 172. Två var frånvarande.
Tidöpartierna ville slopa rabatten, vilket innebär att den som döms för flera allvarliga brott ska få sina straff pålagda på varandra.
Sedan tidigare har Socialdemokraterna sagt att man kommer rösta emot förslaget eftersom man inte ser att det kan införas i närtid eftersom det inte finns tillräckligt med fängelseplatser. S, tillsammans med V, MP och C, röstade emot propositionen.
Slopandet av mängdrabatten paketerades med andra lagförslag, till exempel avskaffandet av huvudregeln att andra påföljder än fängelse ska väljas i första hand.
***
Stöd bloggen
Petterssons blogg drivs ideellt och är reklamfri. Vi säljer inga varor eller tjänster. Vill du uppmuntra oss och hjälpa till med de kostnader som finns så är du välkommen med ett bidrag!
- Från Swedbank eller sparbanken konto 8257-8933415168
- Från andra banker konto 8257-933415168
Paypal används av miljoner över hela världen för att överföra pengar utan att någon obehörig kan se dina betalningsuppgifter.
Du kan även SWISHA till 0760 858 480
IBAN: SWEDSESS SE1580000825780933415168

Ynkligt och dumt av Thamas Bodström att börja svamla och ljuga om du Gunnar Strömmer . Både han och Sossepartiet överskattade hans popularitet .
Hans agerande visar på syltryggsmentalitet .
Jag ska skriva till AIK,s styrelse och fråga om de kan utesluta Bodström . Han är en person som det stolta AIK inte ska kopplas ihop med .
Man måste kunna lita på en gnagare .
Den absolut viktigaste omröstningen som blågula laget vann. Det finns hopp om framtiden, förutsätt att Tidö vinner valet. Det vore katastrof om S vinner valet och river upp beslutet.
Förnuftet segrar. Mycket bra 👍👍
Sorgligt att nästan halva riksdagen gullar med kriminella. De flesta verkar dessutom vara utlänningar. Kan vi rösta bort dessa galna politiker?
Att bli benådad efter tre mord som TV4:s ”expert” är direkt stötande. Nu blir det förhoppningsvis slut på det.
Smaka på sossarnas motiv till att rösta nej,
”Sedan tidigare har Socialdemokraterna sagt att man kommer rösta emot förslaget eftersom man inte ser att det kan införas i närtid eftersom det inte finns tillräckligt med fängelseplatser.”
Det här är dagens sossar. I Aktuellt i förrgår debatterade Theresa Carvalo ?? med Justitieminister Strömmer. Sossarna kommer inte rösta för Regeringens proposition att mängdrabatten om man döms tas bort. Motivet är bl a att fängelserna redan är knökafulla. Herregud!!!!
Om man tar fram Aktuellt sändningen och går till ca 07:40, så står kvinnan och säger att om de kommer till makten, så skall de ta bort mängdrabatten för allvarliga brott direkt.
Antar att fängelseplatserna inte har blivit så många fler efter valet, så då faller väl motivet att inte rösta för redan nu!!!
Hur sossarna skall få med sig MP och V på detta nämns inte.
Nej, de (sossarna) är nog så vidriga att det måste vara DERAS förslag för att de skall rösta för det.
Självfallet ställde programledaren (Public Service) inte någon adekvat fråga till varför detta att vänta till efter valet, om de vann.
Nej det är nog så att sossarna har ingen politik i nästan någonting. De röstar emot, för att förhoppningsvis om de får makten, kunna lägga fram identiska förslag och kalla den sina egna…. Fyyy faaaan.
Nu är inte jag insatt i juridik .. men mängdrabatt låter motsägelsefullt.
Ju mer och ju grövre brott desto tuffare bestraffning och inga rabatter överhuvudtaget ska tillämpas.
Ett straff är ett straff och det ska avtjänas till sista dagen…
Livstids straff ska väl också vara livstid vad är det för vits att kalla det livstid annars.
Dödsstraff för dom grövsta brotten kan också vara en bra lösning som dessutom spar pengar.
Brottslingar ska ha klart för sig att brott kostar på för dom.
Sluta dalta 💪🏼