Miljöpartiet är inte överens med någon…

VALET 2026. Miljöpartiets språkrör Daniel Helldén var den fjärde att frågas ut i Ekots partiledarutfrågningar. Där fick han frågan om vad som är hans viktigaste vallöfte till väljarna, och då svarade han såhär:

”Det är att vi ska sänka utsläppen och bryta Sveriges fossilberoende och det här ska vi göra på ett rättvist sätt. Och vi vet att Sverige har allt att vinna på en snabb och rättvis klimatomställning”.

Nooshi Dadgostar (V), Amanda Lind och Daniel Helldén (MP) och Magdalena Andersson (S).
  • Daniel Helldén säger också att bränsleskatten måste höjas så snart som möjligt efter valet. – Med vår politik hjälper vi svenska folket att komma ur de problem som finns, och slutar prata om bensinpriser upp och ner. Vi ska bli av med det fossila.
  • Miljöpartiet vill i stället kompensera landsbygden genom en grön återbäring, det gäller däremot inte boende i större städer.
  • Språkröret Daniel Helldén vill också ta emot fler migranter. – Vi klarar av att ta emot fler än vi gör i dag, sedan har vi system som reglerar det. När det gäller kvotflyktingar bör vi ta emot fler, säger han.
  • Helldén säger att Sverige borde kunna öka från 900 till 5 000 kvotflyktingar.
  • När det gäller asylsökande tog Sverige emot 6 700 personer förra året, om man skulle följa EU-systemet skulle det handla om cirka 15 000 personer. Han vill även förenkla anhöriginvandringen, arbetskraftinvandringen och stoppa de så kallade tonårsutvisningarna.
  • De senaste årens straffskärpningar för brott ska rivas upp. Alla ser att fängelserna är tvärfulla säger Helldén som inte vill ha ungdomsfängelser, inte sänkt straffbarhetsålder och utöka möjligheterna.
  • Alla ska ha råd till elbil enligt Miljöpartiet.
  • Skatterna ska höjas, det ska lånas och statsskulden ökas för att satsa på klimatåtgärder.
  • Det ska inte byggas någon kärnkraft, det är gammal onödig teknik.
  • Daniel Helldén säger att experter och forskare är eniga och att en del av Tidöpartiernas beslut tyder på hål i huvudet.

Här kan du lyssna ikapp på alla Ekots partiledarutfrågningar.

-Pettersson lyssnade och jag undrar vem som har hål i huvudet…

***

Stöd bloggen

Petterssons blogg drivs ideellt och är reklamfri. Vi säljer inga varor eller tjänster. Vill du uppmuntra oss och hjälpa till med de kostnader som finns så är du välkommen med ett bidrag!

  • Från Swedbank eller sparbanken konto 8257-8933415168
  • Från andra banker konto 8257-933415168

Paypal används av miljoner över hela världen för att överföra pengar utan att någon obehörig kan se dina betalningsuppgifter.

Du kan även  SWISHA till 0760 858 480

IBAN: SWEDSESS SE1580000825780933415168

18 thoughts on “Miljöpartiet är inte överens med någon…

  1. https://www.friatider.se/mps-valloften-okad-invandring-och-hogre-bensinpriser

    MP:s vallöften: Ökad invandring och högre bensinpriser

    Miljöpartiet går till val på att Sverige ska ta emot betydligt fler så kallade flyktingar från tredje världen. Samtidigt meddelar språkröret Daniel Helldén att bensinpriserna måste höjas så snart som möjligt.

    Naziagendan återigen, socialist, kommunist, nationalsocialist, utplåna den egna befolkningen. kill Gates och s(h)oros hälsar så gott.

  2. Daniel Hellden är den sjukaste politikern som finns.
    Dagens utspel… mer invandring och dyrare drivmedel … ni hör ju själva vilket parti ni absolut inte får rösta på i höstens val.
    Tror att de flesta är medvetna om att socialdemokraterna är beroende av Miljöpartiet vilket diskvalificerar även sossarna i höstens val.
    Rösta på Sverigedemokraterna och det blir billigare drivmedel och mindre invandring.
    Gissar att valet är enkelt för dom friska hjärnorna …

    18
  3. Roland Salomonsson – Pensionär F d officer (Marinen), Landstings-sekreterare, Säkerhetschef, IT-tekniker Intressen: Klimatrbedrägeriet, De Globala bedrägerierna, Historia, Teknikutveckling, De svenska samhällsbedrägerierna resp diktaturen (politik), Längdskidor och utövande orienterare.
    Roland Salomonsson skriver:

    MP – Ha! Ha! Ha!

    13
    1
  4. Det märks tydligt att Miljöpartisterna inte vill hamna i Regeringsställning.
    De är helt nöjda med sina välbetalda jobb utan några som helst krav på resultat.
    Åka runt och fantisera är nog för dem .
    Det kommer nog ett krav på ökade kostnader för att överleva .
    50 spänn för en liter bensin, 8 kronor för en kilowatt och lite annat .
    Bara så de är tvärsäkra på att inte få ett jobb som kräver ansvar och tankearbete .
    Känner igen sorten .I Politiken flockas dom , arbetsskygga.

    52
    • Yup
      Meningen är ju att flertalet inte ska ha råd att köra fossilbil, jättevinst för miljön. De kan istället köpa en elbil för >500’000kr. Hur många har råd med det? Hellde’n kanske.

      29
  5. Socialister är per definition idioter och Helldén bevisade just det eftersom han tänker gå tillbaka till samma politik som inte fungerade för fyra år sedan.

    45
    1

KommenteraAvbryt svar