INVASION. Tusentals har korsat gränsen till spanska Ceuta och Meloni är arg har bloggen skrivit om invasionen av EU:s territorium söder om Spanien. Nu beräknas nära 50.000 illegala migranter tagit sig in i den spanska exklaven Ceuta och några hundra till spanska Melilla uppger det spanska inrikesministeriet enligt Reuters.

Spaniens premiärminister Pedro Sánchez reser till Ceuta på fredagen. Tillsammans med inrikesministern ska han besöka gränsövergången Tarajal, där de bland annat ska möta spansk gränspolis och människorättsorganisationer. Ett möte ska också hållas med exklavens lokala styre, som har krävt ett nationellt undantagstillstånd för att få bukt med situationen, enligt spanska RTVE.
Sánchez har lovat göra ”allt som krävs” för att återställa ordningen. Enligt spanska medier kan det stora migrantflödet till Ceuta ha uppstått på grund av en tolkning av ett spanskt HD-beslut om att personer som når Spanien vattenvägen inte får skickas tillbaka.
-Pettersson misstänker att Spaniens generösa regler för att ge illegala migranter tillfälliga uppehållstillstånd också spelar roll. Jag anser att det enda som hjälper är att omedelbart och utan undantag skicka tillbaka alla illegala till Marockos sida av gränsen.
Om Ceuta och Melilla på bloggen…
***
Stöd bloggen
Petterssons blogg drivs ideellt och är reklamfri. Vi säljer inga varor eller tjänster. Vill du uppmuntra oss och hjälpa till med de kostnader som finns så är du välkommen med ett bidrag!
- Från Swedbank eller sparbanken konto 8257-8933415168
- Från andra banker konto 8257-933415168
Paypal används av miljoner över hela världen för att överföra pengar utan att någon obehörig kan se dina betalningsuppgifter.
Du kan även SWISHA till 0760 858 480
IBAN: SWEDSESS SE1580000825780933415168
Miljöpartiet med Hirvonen och allah naiva och skenheliga jublar.
Nu ka de få visa sin godhet samt sitt hat mot arbetarklassen som blir de som kommer att få betala för kalaset
Sala! Ja! Såg vad aset sagt. Ibland har man tankar om vad som ska hända men det vill man inte säga. Men någon form av sjukdom har människan. Misslyckad uppväxt.
Glömde lägga till ondskans furste Putler som troligen har ett finger med i spelet
Att MP och Putler omfamnar varandra är ett dåligt tecken för den fria världen
När jag och min nu döda hustru fick invasion av möss i kryputrymmena i villan, så ställde jag en hink med vatten, en vippbräda med ett lockmedel, samt en ramp av trä.
Vi fångade sex feta möss på en enda natt, alla döda på morgonen av kyla.
Stäng gränsen till EU för helv..te 😝😝
Kungen
Eva Vlaardingerbroek save Europa
https://m.youtube.com/shorts/P8Ps4jiEGEQ
Detta är ju ett organiserat övergrepp! På given signal stormar tusentals unga män Spaniens enklav ”Ceuta” för fortsatt färd till fastlandet där socialisten Pedro Sànches står med öppna famnen för att återigen skapa socialistiskt kaos. Ivrigt påhejad av missfostrets Mp-representant Anna Hirvonen vars omdöme är noll.
Om EU avser att skydda sina medlemmar vore det en lämplig åtgärd att pausa Spaniens medlemskap och upprätta gränspassager. Man bör dessutom tvinga flygbolagen att bara ta med människor med giltigt pass. Vi tål nog inte så mycket mer i Europa. Flera länder har gigantiska problem. Hoppas att människor inser faran av att fel typer kommer att ödelägga vårt Europa – vilket är de islamistiska och globalistiska planen!
Såzzarna har kommenterat med att de vill ha en ’rimlig’ migrationspolitik vad det nu kan betyda, ett väldigt ospecifikt ord.
Naturligtvis löser det inga problem att ge amnesti till illegala.
Det finns ju en anledning till att dom är illegala och ofta jobbar svart. Marknadens efterfrågan.
Ska nu dom ha uppehållstillstånd så försvinner ju deras uppehälle och nya, lika många miljoner om inte fler kommer för att ta deras plats.
På lång sikt vore nog det bästa att Spanien lämnar enklaven till Marocko, efter det kan Medelhavet mineras mot Afrika så Europa slipper dessa invasioner.
Ja Åkesson. Är fan Invasion. Måste fan bli stopp på eländet. Har sett filmerna. De ser inte precis ut som några som lider. Fy fan
Vi vet att dom är väldigt kreativa vad gäller kriminalitet och jävelskap. Tyvärr kan dom inte lära sig arbeta och betala skatt.
En idiot med tummen ner tycker tydligen att det är ok att inte arbeta och betala skatt.
Berätta gärna hur ett sådant samhälle fungerar.
Jag hyrde bil på en firma i Croatien förra veckan.
Medan jag väntade på flyget så pratade jag lite med chefen, om livet i Croatien.
Han sade att på Sovjet-tiden hade ungdomar råd med lägenheter.
Av hans personal var det nu bara en ungdom som hade lägenhet.
Han var från Indien och hade fått lägenhet av staten.
Ja, ungefär samma som här då.
De kan bjudas på en enkelbiljett till Sydafrika. Då måste de åtminstone ta sig igenom hela den afrikanska kontinenten innan de kan försöka igen.