BROTTSLIGHET. Mark- och miljödomstolen varken förbjuder skogsägaren Beatrice Karlssons avverkning eller ger den klartecken. Istället skickas hennes ärende tillbaka till ruta ett. ”Jag är uppriven och känner vanmakt. Det påverkar min ekonomi och det är otroligt jobbigt mentalt”, säger hon till Tidningen Näringslivet.

När skogsägaren Beatrice Karlsson i Arjeplog fick beskedet att Mark- och miljödomstolen skickar tillbaka hennes avverkningsärende till Skogsstyrelsen reagerade hon med frustration.
Domstolen har inte förbjudit avverkningen. Den har heller inte gett klartecken.
I stället återförvisas ärendet för ytterligare prövning efter att ytterligare material tillkommit.
-Pettersson konstaterar att Beatrice Karlsson i princip har fått yrkesförbud av extremister och myndigheter har tagit över hennes äganderätt. Det är inte rimligt att det ska ta åratal att få tillstånd till avverkning och nekas tillståndet ska rimlig ersättning betalas ut…
- Allt fler extremister letar efter rödlistade arter i svenska skogar för att stoppa avverkningar, gruvor, industrier och mycket annat. Undantaget verkar var slumpkraften som tillåts förstöra hur mycket som helst.
- Antalet inrapporterade observationer av skyddsvärda arter har ökat kraftigt senaste åren.
- Skogsägare vittnar om hot och stora ekonomiska förluster på grund av extremisternas agerande.
- Allt fler extremister finns också på våra myndigheter.
***
TIDIGARE 2025-10-28 Kriminella extremister hindrar skogsbruk…
SABOTAGE. Drömmen om att förvalta den skog som gått i släkten i generationer sattes på paus efter att aktivister med Greta Thunberg i spetsen kedjade fast sig i skogsmaskiner på Beatrice Karlssons mark.
– Det blir en ekonomisk katastrof för mig helt enkelt, säger skogsägaren Beatrice Karlsson till Piteå Tidning, tyvärr bakom betalvägg.
Skogsområdet i Korsträsk tre mil väster om Arjeplog fick stor uppmärksamhet i media, både lokalt och nationellt, när aktivister från flera länder gjorde intrång i området och kedjade fast sig i skogsmaskiner som var där för att avverka delar av 43,3 hektar. Bland aktivisterna fanns bland andra Greta Thunberg som riktade hård kritik mot SCA:s tillvägagångssätt.
Men bakom bolaget stod en förtvivlad skogsägare och såg på när hennes dröm blev till något annat.
– Man blir bestört. Vad gör de på min mark? De känner inte till mitt område, de har inte varit i den här skogen. De har inte ens koll på att SCA utför det här åt mig. Det här är professionella aktivister som inte tar reda på fakta utan konsekvent framför saker som inte stämmer för att legitimera brottslighet som skadar människor, säger Beatrice Karlsson.
Hon tog över skogsområdet 2021 efter att ha köpt ut sin syster och drömmen om att förvalta den skog där hon vandrat runt med pappa Erik och morbror Algot skulle på riktigt bli verklighet.
– Glädjen var enorm. Just det här skogsområdet har brukats av min släkt i många generationer. Jag kände en stolthet över att jag skulle få förvalta den. Det har varit min dröm att bli skogsägare, säger hon och fortsätter: I dagsläget har glädjen byts ut till en stor oro. Jag har tagit stora lån för att kunna köpa det här skiftet, så det blir en ekonomisk katastrof för mig helt enkelt. Jag vill ändå tro att det ska gå vägen, jag har gjort allt jag har kunnat och mer därtill. Så jag är hoppfull om att få bruka min skog.
Planen är att avverka skogen och pengarna är tänkt att gå till att rusta upp släktgården i området och plantera ny skog. Skogsägaren har tryckt på en skonsam markberedning i dialogen med SCA. – I samråd med dem har jag tagit extra hänsyn till rennäringen och det skulle ske skonsamt med mindre markpåverkan. Vi beslutade bland annat att undanta ett område på cirka 8,5 hektar som en del i att ta mer hänsyn till naturen, säger Beatrice Karlsson.
Hon konstaterar att hon följer skogsvårdslagen. – Den ger inte veto för utomstående, oavsett om det är en sameby eller om det är någon annan. Man har rätt till samråd och det har jag hållit. Jag har hållit samråd med dem och varit angelägen om extra hänsyn och skonsam markberedning.
-Pettersson säger att Greta och hennes polare inte är aktivister. De är kriminella extremister…
- Allt fler extremister letar efter rödlistade arter i svenska skogar för att stoppa avverkningar, gruvor, industrier och mycket annat. Undantaget verkar var slumpkraften som tillåts förstöra hur mycket som helst.
- Antalet inrapporterade observationer av skyddsvärda arter har ökat kraftigt senaste åren.
- Skogsägare vittnar om hot och stora ekonomiska förluster på grund av extremisternas agerande.
- Allt fler extremister finns också på våra myndigheter.

***
Stöd bloggen
Petterssons blogg drivs ideellt och är reklamfri. Vi säljer inga varor eller tjänster. Vill du uppmuntra oss och hjälpa till med de kostnader som finns så är du välkommen med ett bidrag!
- Från Swedbank eller sparbanken konto 8257-8933415168
- Från andra banker konto 8257-933415168
Paypal används av miljoner över hela världen för att överföra pengar utan att någon obehörig kan se dina betalningsuppgifter.
Du kan även SWISHA till 0760 858 480
IBAN: SWEDSESS SE1580000825780933415168

Det är på ren jävelskap det springer runt miljöfånar i våra skogar och letar efter tecken på dessa ovanliga arter av fåglar, blommor, lavar, småkryp och allt annat som växer i skogen. Det finns de som enbart går runt och letar, och så fort de hittar något av ovanstående så skickar de in en anmälan till någon artdatabas och genast så är gallringen/avverkningen stoppad!
1 hektar är 100 x 100 m! Sverige har 28 miljoner hektar!
Så nog fan finns det ovanliga fåglar, blommor, lavar, småkryp på fler ställen än på just hennes lilla del av all skog i Sverige, 43 hektar!
Vad innebär egentligen att bruka skogen? Hugga ner allt? Plantera nytt och sedan vänta 100 år?
Jag värnar om miljön, och det känns inte rätt att en person skall hugga ner allt för sin egen personliga vinning.
Allemansrätten är en bra sak, men det är inte så kul att ströva omkring på ett kalhygge. Eller föryngringsytor som skogsbolagen kallar det.
Gå inte dit då. Ingen tvingar dig att gå på någon annans mark.
Så går det när man följer dåliga lagar och accepterar extremister. Detta måste få ett slug, och skogsägaren borde kunna debitera extremisterna för varje dag som avverkningen står still.
Det är bara löjligt att inte få avverka skog på grund av att en fågel bor där. Om man inte avverkar under häckningstiden är det inga problem, fåglar flyttar på sig om trädet försvinner.
Hade de inte gjort de hade de dött ut när skogen brann ner förr i tiden.
Det verkar som allemansrätten är det stora bekymret. I de flesta länder får markägaren sätta stängsel så ingen kommer in. Det är naturligtvis en bra rättighet, men det får inte gå till överdrift. Äger själv mark och det verkar vara så att den som inte äger marken har större rättigheter än ägaren.
Hon får alltså inte förvalta sin egendom.Bara för att det åker dit miljöfjantar som anser att dom har rätt att gör precis som vill med hennes skog som hon dyrt förvärvat och säkert skulle sköta om på ett alldeles utomordentlig sätt.Hon har min fulla sympati och jag hoppas att det här löser sig för henne snart så hon slipper stå på bar backe på grund av dessa okunniga och odugliga miljödemonstranter som åker land och rike runt för att ställa till med jävelskap för folk…
Är det inte dags att Bötfälla Klimat Terroristerna som kostar Företagare Stor pengar och även Skattepengar går åt till dessa Förödande Klimat Terrorister.
Vill Klimat Terroristerna tillbaka till den tid vi fick köra allt med Häst och Vagn??
Dessa aktivistextremister måste väl ha en inkomst? Vem betalar dem? Någon organisation som välvilliga människor, ovetandes hur pengarna används, skänker en slant.
Missbruket är utbrett inom ”gåvoindustrin”. Har helt slutat skänka pengar till suspekta (tidigare seriösa) föreningar. V/Mp har sina syltburkskladdiga fingrar i alltför mycket!
Hade hoppats på att Tidö skulle lagt betydligt mer kraft på att rensa ut aktivister ur svenska myndigheter 😡
Vore skillnad om miljömupparna skulle bygga vindkraft då är det bara att köra.
Och så skymtar man mjölbaggen Greta Thunberg på en bild .. man mår illa !!
Avverka skogen och skit i myndigheternas maktmissbruk….
Det är väl skogsägarna som bestämmer över sin skog och egendom eller lever vi i kommunism ??
Förbjud Daniel Hellden att köra elcyklel på gångbanorna också …
Det är farligt med miljömuppar som vinglar runt i Stockholms innerstad med elcyklar ibland gångtrafikanter….