Man skottskadad i Stockholm

VÅLDSVÅGEN. En man i 25-årsåldern har blivit skjuten i Hässelby i västra StockholmSkadeläget är oklart. Polisen fick in larmet vid 19.47 på fredagskvällen.

Skottlossningen skedde utomhus i ett bostadsområde. En brottsplats har spärrats av.

Vi pratar med vittnen i detta nu. Det är människor på platsen men exakt vad man hört eller sett jobbar vi på att ta reda på just nu, säger polisens presstalesperson Anna Lärk.

Polisen har inlett en förundersökning om mordförsök och grovt vapenbrott.

Ingen är gripen.

Polisen

***

Stöd bloggen

Petterssons blogg drivs ideellt och är reklamfri. Vi säljer inga varor eller tjänster. Vill du uppmuntra oss och hjälpa till med de kostnader som finns så är du välkommen med ett bidrag!

  • Från Swedbank eller sparbanken konto 8257-8933415168
  • Från andra banker konto 8257-933415168

Paypal används av miljoner över hela världen för att överföra pengar utan att någon obehörig kan se dina betalningsuppgifter.

Du kan även  SWISHA till 0760 858 480

IBAN: SWEDSESS SE1580000825780933415168

One thought on “Man skottskadad i Stockholm

  1. Det är glest mellan sjutningar nu! Petterssons blogg har belyst detta fakta men även andra alternativ media tex Riks att sittande regeringen har vidtagit kraftigare tag mot gänkrimenella 👀vi kan tycka det går långsamt men kommer socialdemokraterna (miljöpartiet) vinna till hösten då kommer dom raseri mycket av vad tidö bygt upp samt höja skatter Bensinpriset å öka invandringen! Hoppas tidö får fortsatt förtroende dom jobbar bra ihop Amen🙏🇸🇪🇸🇪🇸🇪

    13
    2

KommenteraAvbryt svar