Ni kanske undrar över hur Socialdemokraterna kan gå så starkt i opinionen. Låt mig berätta om två betydligt äldre herrar i min bekantskapskrets så får ni en bild som förklarar mer än de själva begriper.
Dessa bägge herrar gör ingen hemlighet av att de är socialdemokrater och att de förmodligen leddes in i rätt tro redan när de ammades av sina mödrar. Den ena är 68 år, den andra 65. Den ena hade en far som var socialdemokratisk kommunpamp och bägge hade föräldrar som var sossarnas 1:a maj-tåg trogna så länge de orkade marschera gatorna fram.
M.a.o. urtypen av äldre väljare som tittar med skygglappar på det som sägs i debatten och utvecklingen som pågår utanför deras egna fönster. Ointresset för och okunskapen när det kommer till politik är monumental och det är inte bara en gång jag hört dem argumentera för sin sak med hjälp av rena påståenden och lögner. Känner ni igen personerna? Om inte följer här ett antal exempel.
Attentatet mot Donald Trump i Pennsylvania 2024 har aldrig inträffat, utan det var fejk i syfte att upprätthålla hans popularitet. En enkel sökning på Google gav 1 820 000 träffar och det bara i svenska medier. T.o.m. deras egen partitidning Aftonbladet tog upp attentatet som krävde ett människoliv och flera skadade. Attentatet vevades dessutom i media världen över under flera dagar, men allt var fejk. Var mina äldre bekanta fått detta från har ännu inte framkommit.
Så länge jag känt de bägge herrarna har de använt ord som rasism och främlingsfientlighet om allt som anknyter till en stram och restriktiv migrationspolitik. Luciabeslutet från 1989 har de inte ens hört talas om trots att Ingvar Carlssons regering stängde gränserna. Nu har dessutom Magdalena Andersson stoltserat med att det var ”vi socialdemokrater” som införde paradigmskiftet och därmed en betydligt stramare migrationspolitik. Det som då var rasism är idag en nödvändighet – om man ska tro mina något äldre bekanta och givetvis också andra socialdemokrater.
Liksom många på vänsterkanten trodde mina vänner socialdemokrater att den 8 månader gamla Emanuel skulle sättas ensam på ett plan till Iran. Media vevade detta och på vänsterkanten gick man bananas och kallade detta för omänskligt. Sanningen var att det aldrig varit aktuellt att utvisa en 8 månader gammal bebis ensam på ett flyg till Iran. Det övergår mitt förstånd att en vuxen, klok, sansad och självtänkande människa ens för ett ögonblick trodde att man ämnade sätta en liten bebis på ett flygplan för att skicka honom ensam till ett land långt borta. Hur är det ens möjligt? Så var dock fallet.
Nu kritiserar de bägge herrarna regeringens nya lag om informationsplikt, som de i sann socialistisk anda kallar för angiverilag alá Stasi. Exemplet med terroristen Rakhmat Akilov vill de inte lyssna på, men faktum är att hade denna lag funnits redan 2017 hade 11-åriga Ebba Åkerlund levt idag, liksom de övriga fyra som dog i attentatet på Drottninggatan. Akilov befann sig illegalt i landet, arbetade svart och kunde tillskansa sig skattefinansierad vård för 50 kronor.
De är arga över alla utvisningar av 18-åringar, men även andra. Det är klart att de ”inte minns” att den förra regeringen ville utvisa uppemot 80 000 asylsökande som saknade asylskäl. Att det var deras eget parti som 2016 stiftade lagen om begränsningar av uppehållstillstånd har de förstås aldrig hört talas om. En lag som dessutom röstades igenom med bred marginal i riksdagen.
Mina bekanta var under sina yrkesår sysselsatta inom olika arbetaryrken, precis som jag är nu. De tillhör alla de hundratusentals som anser att pensionssystemet är ett hån mot alla de män och kvinnor som arbetat hela sina vuxna liv inom just låg- och medelinkomstyrken. Med all rätt, men de har ingen aning om att Socialdemokraterna och deras sida av politiken nästan raderade ut respektavståndet i pensionssystemet under sina sista år vid makten. En radering som innebar att män och kvinnor som aldrig arbetat fick nära nog lika hög pension som många män och kvinnor som arbetat under hela sitt vuxna liv.
Mina vänner socialdemokraterna tillhör också de som tar varje tillfälle i akt att kritisera regeringen och det, enligt dem, faktum att allt blivit sämre sedan 2022 – jag upprepar allt. Att arbetslösheten sjunkit spelar ingen roll. Att skatterna för både löntagare och pensionärer sänkts är ovidkommande. Att bensin och dieselpriserna sjunkit rejält är ointressant. Att antalet skjutningar minskat drastiskt är förstås inte regeringens politik som ligger bakom. Inte heller det faktum att antalet gängkriminella som grips utomlands ökat dramatiskt. Allt har blivit sämre – allt.
Nå, känner ni igen typerna? Har ni dem själva i er bekantskapskrets? I såna fall förstår ni bättre varför sossarna går bra i opinionen.

Stefan! Min gamle far var prenumerant på AiP = Aktuellt i politiken, i decennier.
Värre indoktrinering måste vara svår att hitta!
Han var inbiten sosse, trots att han tyckte illa om mycket av det dom hittade på, på senare år, var S ändå bättre än ”dom andra”.
”Mina vänner är sossar”; jag beklagar verkligen, sånt är alltid tråkigt. Men på samma sätt som man och ta hand om och hjälpa någon funktionsnedsatt, så kan man även försöka förklara enklare sammanhang för dem.
Maggan Haggan är korrupt, köpte sin statsministerpost för miljarder till Kakabaves folk.
Precis så låter det från många äldre .
Och det är resultatet av lång , lång indoktrinering.
Det ser likadant ut i Ryssland. Där tror många äldre att Putin skyddar dem från en elak , illasinnade omvärld . Och det är dit Sossarna siktar . Och har i vissa delar lyckats . När försöken att skapa trygghet och välstånd i ett Land kallas rasism . Har indoktrineringen lyckats . Och det sker genom presstöd och s,k mjuk korruption . Och I det ämnet har Socialdemokraterna svart bälte . Helt oöverträffade.
Nu tycker Socialdemokraterna att det blir för dyrt att låsa in våldtäktsmän .
Så fungerar den Socialdemokratiska Feminismen,
”Lite svinn får kärringarna räkna med” kommer inte att stå på deras valsedlar.
Men det är själva budskapet man vill förmedla .
@ Sign.HW.Tack för din berättelse.Den borde läsas av alla som tror att ett socialistiskt samhälle är den ultimata livsformen.Tystnaden och rädslan för att anges (ex.av grannen) om man har ”felaktiga” åsikter är genomgående i ett sådant samhälle.Det måste ha varit fantastiskt att se den förbannade muren falla,och våga öppna munnen igen..
Många ägnar sig åt historierevision, det vill säga man låter skriva om historien efter en politisk agenda. Oftast genom att man applicerar nutidens etik och moral på historiska verk och vedertagna uppfattningar om historien. Utan att man känner till de faktiska omständigheter som rådde då. Det finns även en annan typ då man valt utsatt för propaganda till den grad att man inte såg verkligheten. Vänstersidan och massmedia sysslar i hög grad med det i dag.
Exempel på sådant i dag är Donald Trump. Enligt den senaste mätningen från Ekot och Indikator Opinion ogillar 81 procent av svenskarna Donald Trump. Av dessa uppger hela 73 procent att de ogillar honom starkt. Även om han såg till att evig fred råder, botade alla sjukdomar och fixade världssvälten skulle många fortfarande hata honom. Fenomenet kallas Trump Derangement Syndrome (TDS) och kan inte vara nyttigt i längden för individen. Mot det har jag att anföra att om mediabevakningen av Winston Churchill hade varit lika intensiv hade nog många föredragit Hitler.
Många ogillade även Ronald Reagan trots att han hade lysande social förmåga och betraktas av de flesta amerikaner som den bästa presidenten i moden tid. Nu är Trump inte målet utan vägen och bra mycket bättre än de alternativ som förelåg 2016 och 2024. Jag säger bara Clinton, Biden och Harris. Träsket i USA behöver sannerligen dräneras och det gäller även Sverige.
Även om sossarna har och har haft valspråket ”Makten framför allt” så var de bra för Sverige fram till slutet på 1960-talet. Sedan kom Palme, 68-vänstern och feminazismen. Missförstå mig inte, jag är för jämställdhet, inte att vända på kuttingen och diskrimineringen. Medelklassen växte regeln under sossarnas långa regeringsinnehav vilket den knappast gjort under borgerligt styre. Här har det politiska spektrat vänt. Sossarnas politik förstör för medelklassen vilket många som tidigare tillhörde arbetarklassen tillhör i dag. Sossarna har blivit migrationsfixerade och skatteknarkare. Haggan Maggan är inte den vassaste kniven heller.
”Gammelsossar” och de samhällsförstörande neokonservativa finns även i dag. Ett lysande, dock inte aktuellt, exempel är Luciabeslutet från 1989. Regeringen Carlsson stoppade inflödet av kosovoalbaner. Ett beslut som Bildt och Westerberg upphävde. Nu kan jag faktiskt inte komma på några sossar i maktställning som är bra för Sverige och svenskarna men tyvärr finns det personer på högerflanken som inte heller är bra. Reinfeldt är en sådan person och samma sak med den mindre varianten Kristersson.
Försäljningen av Vin & Sprit som dåvarande näringsminister Maud Olofsson och finansmarknadsminister Mats Odell låg bakom. Avskaffandet av besiktningsmonopolet likaså. Bokstavstroheten gentemot EU-kommissionen är ett gigantiskt tankefel som lyckligtvis Ebba Busch inte verkar lida av. Nu verkar också det finnas en politisk majoritet att försvåra återställandet av grundlagarna. Hade det funnits minsta politisk hederlighet hade de valt att bara det andra och hittills outnyttjade sättet, det vill säga en beslutande folkomröstning, hade gällt.
Vad Sverige behöver är totalt stopp för invandring som skadar landet, ett återställande av återtagande av utdelade medborgarskap samt repatriering av ett mycket stort antal invandrare som aldrig tillfört något positivt. Hundratusentals, rent av någon miljon.
…kort om vad Johan Westerholm (Ledarsidorna), anser och skriver om Socialdemokraterna:
”Det är ingen hemlighet att jag har mina politiska rötter i den form av socialdemokrati som formulerades av Nils Karleby på 1920-talet, och som Per Albin Hansson och Tage Erlander använde sig av för att bygga det svenska folkhemmet, men det är helt omöjligt för mig att rösta på partiet i valet till riksdagen idag med Socialdemokraternas ledning.
En ledning som jag inte har något förtroende för i för mig mina viktigaste frågor: Yttrandefrihet, tryckfrihet, den institutionaliserade korruptionen som finns i regeringskansli och allt fler myndigheter, samt inte minst förhållandet till den fascistiska ideologi som går under benämningen islamism, en fascism som gömmer sig bakom att kalla sig en religion och som effektivt kunnat anklaga alla granskare och kritiker för islamofober.
Den etablering som det fascistiska Muslimska brödraskapet lyckats med i svensk politik, statsförvaltning och civilsamhälle; saknar internationellt motstycke. En etablering som möjliggjordes i ett möte i Gaza 1965 mellan dess företrädare och en högt uppsatt svensk politiker. Brödraskapets etablering i Europa var helt beroende av de svenska socialdemokraterna som dörröppnare. Ivrigt understödda av Svenska kyrkan och inte minst ledningen för Socialdemokrater för Tro och Solidaritet, med inflytande större än vad politiska journalister förstår.”
https://ledarsidorna.se/jag-onskar-att-jag-kunde-kalla-mig-socialdemokrat/
Nej Nej! Är 68 år. Har aldrig röstat på S. Har ingen i min omgivning som röstar på dom. Har pratat med några vänner. Visar sig att de var SD. Så nej! Inte sossarna här.
En historia om varför jag inte är sosse..de där som organiserade utbildningsresor till DDR för tusentals lärare på 60- och 70-talet.
Min pappa reste ofta i fd. Östeuropa på inköpsresor.
En berättelse som sitter kvar är när han återkommande bodde hos familjen Haferkorn på besök till maskinmässan i Leipzig. Egentligen skulle de alltid bo hos en ny familj varje gång så,de inte fick kontakt med väst… men med lite västvaluta och finlir.. så.. samma familj blev det. Att de ens bodde hos familjer berodde på brist på hotellrum. Pappa och herr Haferkorn trivdes helt enkelt ihop över en wirre på kvällarna så de löste det som östtyskar brukade, lite västvaluta och vita lögner.
När de på kvällarna talade allmänt och kom in på politik så blev det när dottern Inez som då var i tidiga tonår inte var hemma för Haferkorn var orolig för vad dottern skulle kunna säga i skolan. Eller försäga sig..avslöja om pappans tankar.
Samtidigt när nån politisk fråga kom på tal tog Haferkorn och drog upp radion så ingen granne skulle höra. Att leva i ett angiverisamhälle. Nåt vi knappt kan föreställa oss.i
Som verstadschef ingick i jobbet att en timme per vecka delta i politisk skolning.
Vi brukade skicka julpresenter till varandra, alltid uppskattade. Jag och lillasyster la alltid med senaste LP från ABBA och det kom alltid ett tackkort. Skickade ett år med Lp’n Brother of Arms och den hela sändningen hade fastnat i tullen. Fick inget tack-kort och funderade på varför innan vi insåg vårt misstag.
Det återkommande minnet är när paret Haferkorn besökte mina föräldrar ute i sommarstugan -90 efter att muren föll och pappa tog med paret till Coop Storköp för att helghandla och herr Haferkorn plötsligt försvann.
Han hade gått ut på lagret för att se att allt som fanns på hyllorna inte bara var en kuliss. När pappa hittade honom så stod han med tårarna rinnande, trots samtal med vänner i väst, mer kunskap än de flesta i öst om vad vi tog för givet så står en vuxen man som basat över 100+ verkstadsarbetare och gråter. En vuxen man som gråter över att levt med en livslång lögn. Han hade trots allt inte vågat tro utan behövde bevisa för sig själv att det fanns varor i väst utan att behöva stå i kö.
De mentala skador, som dylika individer uppvisar, är tyvärr kroniska.
Socialistisk valvinst, Sveriges förlust.
Nej, inga dylika i min bekantskapskrets.
Det är länge sen jag sorterade bort alla landsförrädare.
Att det finns någon som vill umgås med någon som vill att vi alla ska tvingas betala för vår egen utrotning övergår mitt förstånd.
Bästa frågan man kan ställa till någon som röstar på socialisterna är: Hur kan du stödja en ideologi som dödat 270 miljoner människor men inte räddat en enda själ?
Det känner jag alltför väl igen. Jag antar att herrarna också anser att burk-potatis, konserverad skinka (spam) + hemgjord legymsallad på majonnäs och konserverade ärter&morötter, är höjden av kulinarisk finess. Till efterrätt fruktcocktail med trefärgad glass från pappförpackning och lyckan är total. Tidsmässigt stämmer menyn bra med Socialdemokraternas storhetstid, den då makten inte var prio ett och då import av bidragsförsörjda väljare hade setts som ren och skär ohederlighet.
Hatar att förstöra dina oskyldiga minnen. Men makten framförallt har ALLTID varit Partiets motto. Men det var enklare för dem förr då valboskapen mindre bildad.
Sektmedlemmar i socialdemokratin har lika svårt att dra sig ur som sektmedlemmar i Jehovas vittnen. En behöver inte vara sektmedlem för att tro på Jesus.