Tre ur bortalaget döms till livstid efter moskémordet i Örebro

BROTTSLIGHET & INVANDRING. Örebro tingsrätt, mål: B 5540-25, har i dag meddelat dom i målet om mordet vid Örebro moské den 15 augusti 2025. Tre män döms till livstids fängelse, två för mord och den tredje för medhjälp till mord, förberedelse till mord och grovt vapenbrott. Skytten, som var 16 år gammal, döms för mord och mordförsök till fängelse nio år och tio månader. Fem andra män döms för medhjälp till mord till fängelse eller sluten ungdomsvård. Tre personer till döms för andra brott.

Guled Mahmud Elmi, Hassan Wehbi och Siar Mohammed dömdes till livstid för mord på Dawda Camara och mordförsök på Salam Aziz Ramadan.

Tingsrätten har i dag meddelat dom i målet där den huvudsakliga händelsen är mordet vid Örebro moské den 15 augusti 2025, då en 27-årig man sköts till döds efter att fredagsbönen i moskén avslutats. Tre män döms för mord, två till livstids fängelse och den 16-årige skytten till fängelse i nio år och tio månader. Skytten döms också för försök till mord, eftersom en annan man blev skjuten i armen.

Sju män döms för medhjälp till mord, en till livstids fängelse, tre till olika fängelsestraff och två till sluten ungdomsvård. De dömda ska också betala skadestånd till den dödes anhöriga och skytten också till mannen som blev skjuten i armen. Tre personer frikänns från medhjälp till mord.

Mordet har skett som ett led i en flerårig gängkonflikt mellan olika kriminella grupperingar i Örebro.

Den andra stora händelsen som prövas i domen är då ytterligare ett mord planerades i samma gängkonflikt. Mordet skulle ske i början av oktober förra året, men blev inte av efter att den 14-årige pojke som haft i uppdrag att utföra mordet kort tid innan det skulle ske, ångrat sig och ringt sin pappa, som i sin tur kontaktat polisen. En man döms för förberedelse till mord och två för medhjälp till detta. Två av männen är också de som döms för medhjälp till mordet vid moskén. Den tredje mannen döms till sluten ungdomsvård.

Även andra åtal prövas i domen och det är 15 personer som har åtalats. Efter domen är åtta personer kvar i häkte. 

Mordet var välplanerat och var som en ren avrättning. Det är en försvårande omständighet att mordet skett i en gängkonflikt. Det kan inte bli annan påföljd för de vuxna som döms för mord än livstids fängelse. Den som varit ansvarig för logistiken vid mordet var också den som döms för förberedelse till mord ett par månader senare och även han döms till livstids fängelse, säger rådmannen Johan Alvner.

Örebro tingsrätt, mål: B 5540-25:

  1. Abdulrahman Al-Essa, född 2009, döms för Medhjälp till mord till Sluten ungdomsvård 2 år 4 månader. Abdulrahman Al-Essas ungdom har beaktats vid straffmätningen. Advokat och målsägarbiträde ska få ersättning av staten med 1 045 491 kr.
  2. Abubaker Aria, född 2008, frikänns. Advokaten ska få ersättning av staten med 249 105 kr.
  3. Zakarias Attia, född 2008, döms för Medhjälp till förberedelse till mord och Narkotikabrott, Tidigare utdömd påföljd undanröjs. Den nya påföljden avser även brottsligheten i det tidigare avgörandet. Sluten ungdomsvård 1 år 8 månader. Zakarias Attias ungdom har beaktats vid straffmätningen. Advokaten ska få ersättning av staten med 323 874 kr.
  4. Salh Darakan, född 1999, döms för Misshandel (2 tillfällen) till Fängelse 6 månader. Advokaten ska få ersättning av staten med 753 403 kr.
  5. Abdenor Ghennam, född 2007, döms för Medhjälp till mord till Fängelse 5 år 6 månader. Ny påföljd har bestämts för den nyupptäckta brottsligheten. Hänsyn har tagits till tidigare påföljd. Abdenor Ghennams ungdom har beaktats vid straffmätningen. Advokaten ska få ersättning av staten med 540 301 kr.
  6. Agrin Hama Sour, född 2009, döms för Medhjälp till mord till Sluten ungdomsvård 2 år 4 månader. Ny påföljd har bestämts för den nya brottsligheten. Agrin Hama Sours ungdom har beaktats vid straffmätningen. Advokaten ska få ersättning av staten med 493 605 kr.
  7. XXX, född 1998, frikänns för Penningtvättsbrott. Advokaten ska ska få ersättning av staten med 9 655 kr. 57 900 kronor i kontanter beslagtas.
  8. Guled Mahmud Elmi, född 2000, döms för Mord till Fängelse på livstid. Advokaten ska få ersättning av staten med 547 571 kr.
  9. Siar Mohammed, född 1996, döms för Förberedelse till mord, Grovt vapenbrott, Medhjälp till mord till Fängelse på livstid. Advokaten ska få ersättning av staten med 822 211 kr.
  10. Mohamed Muse, född 2009, döms för Försök till mord, Mord, Brott som bedöms ingå i ett annat brott, Grovt vapenbrott, ingår i Mord, 2025-08-15, Örebro kommun som Mohamed Muse döms för. Påföljd Fängelse 9 år 10 månader. Advokat och målsägarbiträde ska få ersättning av staten med 845 102 kr.
  11. Moa Nimheim, född 1999, döms för Narkotikabrott till skyddstillsyn. Fängelse 2 månader. Advokaten ska få ersättning av staten med 389 299 kr.
  12. XXX, född 1992, frikänns. Advokaten ska få ersättning av staten med 427 830 kr.
  13. Emilio Tengblad, född 2007, döms för Grovt narkotikabrott, Medhjälp till mord, Narkotikabrott till Fängelse 7 år 4 månader. Emilio Tengblads ungdom har beaktats vid straffmätningen.
  14. Uppdatering med namn pågår.

***

TIDIGARE 2026-03-24 15 ur bortalaget åtalas efter moskémordet i Örebro

BROTTSLIGHET & INVANDRING. Vid fredagsbönen, den 15 augusti 2025, blev två män skjutna utanför Örebro moské, en av dem avled senare, den andra blev allvarligt men inte livshotande skada. Åklagaren beskriver mordet som en ren avrättning.

Idag åtalas 15 personer för mordet utanför Örebro moské där en man sköts till döds i en stor folksamling som lämnade fredagsbönen. Tre personer åtalas för att ha utfört mordet utanför moskén i augusti förra året.

När besökarna lämnade fredagsbönen klev den misstänkte skytten fram, en 16-åring från Göteborg, och avfyrade flera skott mot en man som avled av sina skador. 16-åringen har erkänt mord, enligt åtalet.

Örebro tingsrätt, mål B 5540-25

  • Hassan Wehbi, född 2002
  • Mohamed Said Muse, 2009, medborgare i Somalia och Sverige
  • Guled Mahmud Elmi, 2000
  • Siar Mohammed, 1996
  • Salh Darakan, 1999
  • Simon Kirolos Yaacoub, 2006
  • Emilio Jasmin Naser Tengblad, 2007
  • Agrin Aaron Hama Sour, 2009
  • Abdulrahman Hussein Al-Essa, 2009
  • Abdenor Elias Ghennam, 2007
  • Moa Matilda Sofie Nimheim, 1999
  • Nathalié Denisé Ong, 1992
  • Zakarias Hamza Hamed Attia, 2008
  • Abubaker Aria, 2008, medborgare i Afghanistan och Sverige
  • Izabelle Belinda Kjellstorp, 1998

Guled Mahmud Elmi, Mohamed Muse och Hassan Wehbi åtalas för mord. Övriga för inblandning.

Dawda Camara hette den mördade och den skottskadade Salam Aziz Ramadan.

***

Stöd bloggen

Petterssons blogg drivs ideellt och är reklamfri. Vi säljer inga varor eller tjänster. Vill du uppmuntra oss och hjälpa till med de kostnader som finns så är du välkommen med ett bidrag!

  • Från Swedbank eller sparbanken konto 8257-8933415168
  • Från andra banker konto 8257-933415168

Paypal används av miljoner över hela världen för att överföra pengar utan att någon obehörig kan se dina betalningsuppgifter.

Du kan även  SWISHA till 0760 858 480

IBAN: SWEDSESS SE1580000825780933415168

2 thoughts on “Tre ur bortalaget döms till livstid efter moskémordet i Örebro

  1. Skitbra folk enligt V MP S. Blir så förbannat trött på det här. De bygger inga murar. Det var vinst kommer längre fram. Det var Tack för ni valde Sverige. Nåja! Där kontentan av det hela. Tack ska ni ha.

  2. En fröjd att höra, samtidigt känner man en misstro till vad allt detta kostar samhället.
    Egentligen borde alla utvisas även de som har fötts i Sverige utav andra generationens invandrare och då menar jag familj, släkt och framför allt den dömde.

    Då hade de tagit den svenska rättvisan på rätt sätt, ingen hade vågat bli kriminell eftersom insatsen hade varit för hög.

KommenteraAvbryt svar