Nick Alinia är inbjuden att deltaga i SVT:s satsning ”Invandrare för svenskar”. Det får flera att rasa och några att hoppa av.
Minns ni?

Symbolen som vänstern använde i debatten för att vi, alla svenskar, skulle ta till oss alla olikheter mellan etnicitet, kön och sexuell läggning. Fast – detta gällde och gäller fortfarande – bara om personerna som ska tycka olika inte tycker olika vänsterns egna formuleringar.
Ett sådant fall är ”Invandrare för svenskar”, där SVT nu bjudit in Nick Alinia till programmet. Nu rasar vänstern, som annars inte har några problem med att kontroversiella vänsterfigurer dyker upp i program av olika slag och med på tåget finns ett antal rasifierade personer som inte uppskattar närvaron av Alinia.
Han är livsfarlig och jag hade inte kunnat leva med mig själv om jag suttit och skrattat vid samma bord som honom, säger Julia Frändfors som var först med att hoppa av.
Jag personligen köper inte att en högerextrem aktivist måste vara med i ett underhållningsprogram på det här sättet. Jag blev chockad, säger Amie Bramme Sey.
Julia Frändfors har i ovan nämnda program suttit i samma panel som Nooshi Dadgostar, en partiledare för ett parti där både extremism och antisemitism frodas. Amie Bramme Sey har medverkat i både poddar och demonstrationer som riktat sig mot SD. Uppenbart två rasifierade kvinnor som bara tycker om olika så länge de olika tycker lika som de själva.
Jag har sett några glimtar med den pojken. Han är verbal. Han ogillar folkutbytet, om han åker hem, så blir ju folkutbytet lite mindre. Han gillar att filma folk som ropar och skriker.
Det finns så många unga nu som är nån slags aktivister Alina, Greta LA Mott osv, jag tycker att de är tjatiga.
Jag läser av Christian Peterson att Julia Frändfors är tillsammans med en vänsteraktivist som misshandlade Alinia på 1:a maj. Så det är alltså det egentliga skälet till avhoppet.
Helt logiskt att vänsterträsket drabbas av panik när en person som tar en debatt med sakliga argument och inte sväljer all propaganda bjuds in.
Sen finns ju faktiskt intressekonflikter, som inte direkt har med sanning eller fakta att göra.
Många pensionärer tycker att pensionen är för låg och många skattebetalare tycker att den är lagom.
Julia Frändfors står inte för ”Alla människors lika värde” om dom inte tycker
som hon själv. För tycker man Inte som Frändfors, då är man Rassist.
Och uttrycket, ”Alla skall behandlas lika” det gäller heller inte för Frändfors.
Hur jävla dum i Huvudet är denna Vidriga Människa????????????
Oj,oj,oj Nick vilken ”livsfarlig ” person du är ! Jag antar att dom som hoppar av programmet är livrädda för att höra vettiga åsikter från den andra planhalvan ! Man får inte rubba V världsbild då blir blir kris i leden…Man klarar inte ens av att ha sansade meningsutbyten utan dramatik och utspel eller så lägger man benen på ryggen så inget ”hemskt” händer när man träffar en så ”livsfarlig” person som Nick Alina…
Nick Alina är en klippa som vågar att göra det som vanliga Svennar inte vågar.
Att dom vänsterblivna sedan hoppar av är att dom är livrädda för Nick som är saklig i sin argumentation.
De vänsterblivnas argument om dom har några, kommer att falla platt till marken.
Alina verkar vara filosofiskt lagd, han vet hur kvinnor skall uppföra sig och även hur en riktig man skall vara. Tex bör mannen träna kampsport
Hoppar av från vadå?
Jag tittar minimalt på SVT.
Anklagas för högerextremism, Nick Alinia i Riks: ”Jag är journalist”:
https://youtu.be/vbUEN4k_tEw?si=w0Uz24-_Ad_3nIJu
Nick Alinia om vänsterfeminism: ”skyddar förövare och skuldbelägger män”:
https://youtu.be/K7OIq2Qj_sQ?si=fCRsZD0DMcfKjRmm&t=0m0s
Julia med flera är rädda för att få höra sanningens ord bara.
Sanningen är svårfunnen men en iransk pojke har hittat den.
Ja där ser man 👀 det gäller ju att ha dom rätta åsikterna? Är personligen förvånad att Nick får medverka i SVT för det är ju mestadels vänsterliberala med dom rätta åsikterna som medverkar där! Personligen tycker jag att Nick är en frisk fläkt och ser framemot att titta på det programmet 👍🇸🇪🇸🇪🇸🇪
Jan livsfarlig! Haha Haha. En del är dumma i huvet på riktigt. Nä! Bjud dit nån som stöttar Hamas så blir det nog riktigt bra. Orkar fan inte med idiotin mer.
Vad synd. Sunnen. Jag ser inga tecken på att idiotin är på väg bort. Men försök att vara som en man, att inte orka är kvinnogöra.