UKRAINAKRIGET. När EU-ländernas utrikesministrar möttes i veckan uttalades klarspråk från EU:s utrikesrepresentant Kaja Kallas och den svenska utrikesministern. Idén om att EU på något sätt skulle medla mellan aggressorn Ryssland och krigsoffret Ukraina avvisades blankt, som en rysk “fälla”.

– Europa kommer aldrig att vara en neutral medlare mellan Ryssland och Ukraina eftersom vi är på Ukrainas sida och försvarar våra egna säkerhetsintressen, sade Kallas och fick medhåll av den svenska utrikesministern som manade till ökat tryck på Ryssland.
– Vi ska inte springa till förhandlingsbordet och låta Ryssland bestämma villkoren. Vi ska i stället se till att öka trycket på Ryssland och stärka stödet till Ukraina, sade Malmer Stenergard.
Kallas redovisade vid presskonferensen punkter ur det diskussionspapper om EU:s kärnpositioner som hon tog fram i februari och som ministrarna nu gett mandat att ta vidare:
- En ovillkorlig vapenvila är en förutsättning för fredsförhandlingar
- Militära begränsningar för Ukraina måste speglas av motsvarande begränsningar för Ryssland
- Ockuperade ukrainska territorier kan inte erkännas rättsligt
- Ryssland måste samarbeta med internationella utredningar och betala för förstörelsen
- Ukrainas suveränitet, självständighet och rätt att välja egna allianser måste respekteras
- Ryska trupper i Georgien och Moldavien ska dras tillbaka
- Ukrainska civila fångar och deporterade barn ska återlämnas
-Pettersson tycker EU ska vara med vid förhandlingsbordet men inte som en neutral medlare. Men egentligen behövs inga fredsförhandlinger. Det som behövs är att Ryssland följer de minst tolv internationella och bilaterala avtal som Ryssland godkänd och skrivit under.
Ett fredsavtal med Putin är av noll och intet värde. Vladimir Putin har brutit mot minst tolv internationella och bilaterala avtal som garanterade Ukrainas gränser och oberoende och som Ryssland undertecknat.
Mellan 2014 och 2022 bröt Ryssland mot framförhandlade vapenvilor minst 25 gånger och Rysslands regering har brutit mot minst tolv internationella och bilaterala avtal som Ryssland godkänt inklusive FN-stadgan och vänskapsavtal med Ukraina. Putin, Peskov, Lavrov, Medvedev med flera är en skurkar.
FN-stadgan artikel 2:3: Alla medlemmar ska lösa sina internationella tvister med fredliga medel på sådant sätt, att internationell fred och säkerhet samt rättvisan icke sättas i fara.
FN-stadgan artikel 2:4: Alla medlemmar skola i sina internationella förbindelser avhålla sig från hot om eller bruk av våld, vare sig riktat mot någon annan stats territoriella integritet eller politiska oberoende,eller på annat sätt oförenligt med Förenta Nationernas ändamål.
Ryssland bryter också mot Budapestavtalet om säkerhetsgarantier från 1994 där Ukraina gav Ryssland sin mycket stora kärnvapenarsenal från Sovjettiden i utbyte mot billig gas och “säkerhetsgarantier mot hot eller våldsanvändning mot Ukrainas, territoriella integritet eller politiska oberoende”. – Avtalet från 1994 gäller än. Ryssland har redan 2014 brutit mot det genom invasion och annektering av Krim och att lägga sig i och stödja separatisterna i Donbass samt invadera Ukraina 24 februari 2022.
Vänskapsavtalet mellan Ryssland och Ukraina 1997: Fördraget om vänskap, samarbete och partnerskap mellan Ukraina och Ryska federationen var ett avtal mellan Ukraina och Ryssland, undertecknat 1997, som fastställde principen om strategiskt partnerskap, erkännandet av befintliga gränsers okränkbarhet och respekt för territoriell integritet och ömsesidigt åtagande att inte använda sitt territorium för att skada varandras säkerhet. Fördraget hindrar Ukraina och Ryssland från att invadera varandras land respektive förklara krig. Då Ryssland bröt avtalet genom att ockupera Krim och östra delarna av Ukraina sade Ukraina upp avtalet 2018.
Ryssland bryter mot det så kallade Minskavtalet från 2014 och 2015: – Ryssland bryter mot Minsk-avtalet om Donetsk och Luhansk, slutet mellan Ukraina och Ryssland. Enligt avtalet ska Donetsk och Luhansk få självstyre inom Ukraina, men inte erkännas som egna stater, såsom Ryssland gjort,
- Helsingforskonferensen 1975
- Parisavtalet 1990
- Istanbulavtalet 1999
- Förenta Nationernas stadga 1945
- 30 år sedan Ukraina och världen gjorde misstaget att lita på Ryssland
***
Stöd bloggen
Petterssons blogg drivs ideellt och är reklamfri. Vi säljer inga varor eller tjänster. Vill du uppmuntra oss och hjälpa till med de kostnader som finns så är du välkommen med ett bidrag!
- Från Swedbank eller sparbanken konto 8257-8933415168
- Från andra banker konto 8257-933415168
Paypal används av miljoner över hela världen för att överföra pengar utan att någon obehörig kan se dina betalningsuppgifter.
Du kan även SWISHA till 0760 858 480
IBAN: SWEDSESS SE1580000825780933415168
Bra svar av Kallas. Hon är en hårding, som väl är.