IRANKRIGET. USA och Iran är nära ett avtal om 60 dagars vapenvila, rapporterar den amerikanska nyhetssajten Axios. Det enda som saknas är ett godkännande från president Donald Trump, som ska ha sagt att han behöver ”ett par dagar” för att tänka över det.

Detaljerna kring avtalet ska i första hand ha tagits fram under tisdagen, och innebär en vapenvila på 60 dagar medan förhandlingar om Irans kärnenergiprogram pågår.
-Pettersson hoppas ett avklart är klart men jag tror att det är ett fiasko för Donald Trump och att han inte uppnått något av sina ursprungliga krav som var att hindra Iran från att utveckla kärnvapen och ta hand om det upparbetade uranet. Att avsätta den islamistiska regeringen och att krossa Irans militära kapacitet. Inget av detta har hänt.
Nu kanske Hormuzsundet öppnas och vapevilan förlängs i 60 dagar. Hormuzsundet var öppet och det rådde vapenvila innan Donald Trump och Benjamin Netanyahu började bomba den 28 februari, för tre månader sedan.
***
Stöd bloggen
Petterssons blogg drivs ideellt och är reklamfri. Vi säljer inga varor eller tjänster. Vill du uppmuntra oss och hjälpa till med de kostnader som finns så är du välkommen med ett bidrag!
- Från Swedbank eller sparbanken konto 8257-8933415168
- Från andra banker konto 8257-933415168
Paypal används av miljoner över hela världen för att överföra pengar utan att någon obehörig kan se dina betalningsuppgifter.
Du kan även SWISHA till 0760 858 480
IBAN: SWEDSESS SE1580000825780933415168
Jo, men det blir fint. Då får vi olja och Iran kan skjuta av alla kvinnor som går runt och visar ansiktet och håret .
En förutsättning för det avtalet är väl att USA slutar bomba Iran?
https://petterssonsblogg.se/2026/05/28/amerikansk-attack-i-iran/
G54, givetvis men frågan är varför USA bombade. De påstår att det var självförsvar och det enda jag vet är att båda sidor ljuger.
Ja denna gången kan vi inte skylla på miljöpartiet att bensin/diesel priset är så högt 👀 hoppas att konflikten lägger sig så vi samtliga kan Tanka våra fordon till ett någorlunda pris💸💸💸💸