Aurora 26 är avslutad

FÖRSVARSMAKTEN. I dag avslutas Aurora 26. Årets största nationella övning är över och nu väntar transport hem för de många soldater, sjömän och officerare som deltagit.

Ukrainska och svenska drönaroperatörer övar under Aurora 26.

Försvarsmakten, allierade och Ukraina har övat i hela Sverige sen 27 april och nu avslutas övningen. Tyngdpunkten i övningen har varit i de södra delarna av landet och på Gotland, drygt 18 000 personer har deltagit. Under Aurora 26 har en omfattande förstärkningsoperation övats, med transporter av allierade förband till Sverige och vidare mot strategiskt viktiga områden.

Med det allvarliga omvärldsläge vi befinner oss i har det varit avgörande att kunna öva, träna och förbereda oss på att snabbt kunna höja vår försvarsförmåga om läget skulle försämras ytterligare; tillsammans med våra allierade, Ukraina och det civila försvaret, säger konteramiral Jonas Wikström, övningsledare för Aurora 26.

Sveriges roll I Nato övades

Sedan 2024 har Försvarsmakten fått en ny huvuduppgift. Vi ska försvara Sverige, och våra allierade. Aurora 26 har därför prövat våra nya försvarsplaner som Natoallierad vilka innebär att försvaret av Sverige nu börjar längs Natos östra flank. En av de viktigaste övningsmålsättningarna har varit att ta emot förstärkningar från allierade och stötta utländska förband med logistik, skydd och infrastruktur.

Omkring 1 500 deltagare från allierade länder samt Ukraina har deltagit i övningen.

– Det allierade och det ukrainska deltagande har varit avgörande for planeringen och det framgångsrika genomförandet av Aurora 26. Tillsammans har vi visat att vi kan leverera den förmåga som behövs for att kunna möta ett hot mot vår gemensamma säkerhet, avslutar konteramiral Jonas Wikström.

Det händer nu

Från onsdag den 13 maj transporteras såväl svenska som internationella övningsdeltagare hem på vägar runt om i Sverige. Trafiken kan komma att påverkas på olika platser i landet.

Fakta

Aurora 26 omfattade drygt 18 000 deltagare varav omkring 1 500 allierade deltagare. Övningen har syftat till att öva en förstärkningsoperation av Svenskt och allierat territorium i ett försämrat säkerhetsläge.

Under övningen deltog USA, Storbritannien, Finland, Norge, Estland, Lettland, Ukraina, Danmark, Tyskland, Nederländerna, Kanada och Frankrike.

***

Stöd bloggen

Petterssons blogg drivs ideellt och är reklamfri. Vi säljer inga varor eller tjänster. Vill du uppmuntra oss och hjälpa till med de kostnader som finns så är du välkommen med ett bidrag!

  • Från Swedbank eller sparbanken konto 8257-8933415168
  • Från andra banker konto 8257-933415168

Paypal används av miljoner över hela världen för att överföra pengar utan att någon obehörig kan se dina betalningsuppgifter.

Du kan även  SWISHA till 0760 858 480

IBAN: SWEDSESS SE1580000825780933415168

2 thoughts on “Aurora 26 är avslutad

  1. Va militärövningar i hela landet, jag har inte sett ett enda militärflyg eller helikopter eller soldat på åtminstone 2 månader, flyger mer militära plan över då det inte är övningar ????

  2. Slutsatsen var att om Ukraina får för sig att ta Gotland är det inte så mycket svenska försvaret kan göra åt det eftersom de svenska försvararna var tvungna att stoppa övningen tre gånger för att försöka lista ut hur de ska kunna försvara sig och slå ut en styrka bestående av drönaroperatörer. Vilket de i slutändan misslyckades med.

    Så de har lite att jobba på i Försvaret.

KommenteraAvbryt svar