EXTREMIST. Tyskland står handfallet inför en våg av vänsterextrema sabotage mot landets infrastruktur. Myndigheterna möter en splittrad rörelse som agerar i politisk isolering. I januari drabbades Berlin av vad som kallas den största mörkläggningen i staden sedan andra världskriget. Omkring 45 000 hushåll och 2 000 företag förlorade strömmen. Bland de drabbade fanns fem sjukhus och 66 vårdhem.

Andreas Thomsen är en vars liv svävade i fara, skriver Politico. 68-åringen lider av nervsjukdomen ALS och var nära att dö när hans respirator slutade fungera under det flera timmar långa avbrottet som orsakades av en attack.
Skuggan av Ryssland
Den så kallade ”Vulkangruppe” tog på sig dådet, men händelsen var inget isolerat fall. Sedan 2011 har polisen försökt spåra olika nätverk av vänsterextremister som genomför omfattande sabotage mot den tyska infrastrukturen.
”Vulkangruppe” är en etikett som används av lösa grupper utan någon organiserad koppling till varandra. Rörelsen beskriver sig som teknofobisk där digitalisering ses som ett verktyg för statlig kontroll. Enligt Simon Teune, doktor i politisk sociologi vid Freie Universität Berlin, delar grupperna en anarkistisk ideologi.
– Man vet inte riktigt vilka de är egentligen, men sannolikt är de en liten grupp väldigt rutinerade personer, säger Teune.
Trots 15 år av kartläggning har myndigheterna misslyckats med att infiltrera grupperna. En förklaring är att det ryska hotet har stulit fokus. Tysklands inrikesminister Alexander Dobrindt har pekat ut Moskva som en tänkbar aktör – trots att bevis saknades.
Januariattacken blev till slut en brytpunkt i Tyskland där desperationen nu växer. Myndigheterna har utlyst en belöning på en miljon euro för information.
Isolerade celler
Simon Teune säger att medan våldsdåd inom extremhögern ofta vilar på ett bredare stöd inom den egna politiska sfären, agerar de vänsterextrema grupperna mer isolerat.
– Där finns ingen miljö som stöder och legitimerar den här typen av handlingar. Tvärtom. Det finns knappt någon som säger att det var en bra idé att organisera de här attackerna.
Teune tror inte att effekterna av januaridådet var önskade, ens av förövarna själva. Att personer som exempelvis ALS-patienten Andreas Thomsen drabbades var sannolikt inte enligt plan.
– Tanken var att stänga av ett specifikt kraftverk och samtidigt släcka belysningen i välbärgade områden i Berlin, men de som drabbades hårdast var de som bodde i höghus – människor som var fattiga, säger Simon Teune.
***
Stöd bloggen
Petterssons blogg drivs ideellt och är reklamfri. Vi säljer inga varor eller tjänster. Vill du uppmuntra oss och hjälpa till med de kostnader som finns så är du välkommen med ett bidrag!
- Från Swedbank eller sparbanken konto 8257-8933415168
- Från andra banker konto 8257-933415168
Paypal används av miljoner över hela världen för att överföra pengar utan att någon obehörig kan se dina betalningsuppgifter.
Du kan även SWISHA till 0760 858 480
IBAN: SWEDSESS SE1580000825780933415168
Vi som kommer ihåg…
RAF – Rote Armee fraktion, Baader-Meinhof
* Andreas Baader
* Ulrike Meinhof
* Gudrun Ensslin…
Samma andas barn..
https://en.wikipedia.org/wiki/Red_Army_Faction
Vänstern har en tradition av våld och sabotage medan högern har varit i blickpunkten för att PK-ismen har pekat ut högern som samhällsfarliga – medan det är precis tvärtom.
Extremism och våldsdåd är vänsterns signum; finns i deras DNA.
Qvintus: ”Extremism och våldsdåd är vänsterns signum, deras DNA”
Vänsterextrem = Fascist
Diktatorn Benito Mussolini, som grundade fascismen, började sin bana som socialist, långt till vänster.
https://www.svd.se/a/OnOPpl/urfascisten-inledde-sin-bana-som-vansterextrem
”Nytt extremismavslöjande i Vänsterpartiet”
”V kanaliserade 12,5 miljoner skattekronor till DFLP, andra terrorgrupper och icke-reformerade kommunistpartier inom ramen för Sidas partibistånd. Nästan 5 miljoner gick direkt till DFLP och andra palestinska vänsterpartier, där DFLP var involverat i mord långt innan stödet från Vänsterpartiet anlände.”
https://timbro.se/smedjan/nytt-extremismavslojande-i-vansterpartiet/
kommunister, sossar, anarkister, miljöpartister, nazister, syndikalister och fascister är alla socialistiska ideologier eller närbesläktade med dem.
Enda skillnaden mellan fascisterna och de övriga är att fascisterna inte hatar judar och kristna.
KGB – marinerade?
Typiskt socialistskadade myndigheter som ursäktar terrorister med ”de tänkte nog inte att det skulle få den effekt det fick” – den personen borde få sparken eftersom den är en säkerhetsrisk.
Denna typ av aktivitet är vanligtvis bekostad av Moskva och denna terroraktion är precis samma som den som skedde med vattenverket i Västerås där en lejd gängkriminell gick in och saboterade verket. I Tyskland går kontakterna mellan de socialistiska grupperna och Moskva tillbaka till 1920-talet.
Som jag ser det nu, så är det Extrem Vänstern som är Farlig.
Man får hoppas att dom får tag på Tokdårarna.
Extrem Högern kan nog också, men inte i den utstäräckning
som Extrem Vänstern håller på.
Men! Jag har ju läst och hört att det är högergrupper som är de farliga