IRANKRIGET. Den amerikanska toppamiralen Brad Cooper säger att USA sköt ner både robotar och drönare som riktats mot krigs- och handelsfartyg i Hormuzsundet tidigare under måndagen, rapporterar Reuters.

Amerikanska helikoptrar ska dessutom ha sänkt sex mindre iranska båtar som enligt Cooper utgjorde ett hot mot handelssjöfarten.
– Iranska fartyg uppmanas bestämt att hålla sig borta från amerikanska militära enheter i regionen, säger han enligt CBS News.
Iran förnekar att några båtar sänkts, rapporterar statlig tv enligt Reuters.
– USA:s påstående att man har sänkt ett antal iranska krigsbåtar är falskt, säger en högt uppsatt militär.
***
Stöd bloggen
Petterssons blogg drivs ideellt och är reklamfri. Vi säljer inga varor eller tjänster. Vill du uppmuntra oss och hjälpa till med de kostnader som finns så är du välkommen med ett bidrag!
- Från Swedbank eller sparbanken konto 8257-8933415168
- Från andra banker konto 8257-933415168
Paypal används av miljoner över hela världen för att överföra pengar utan att någon obehörig kan se dina betalningsuppgifter.
Du kan även SWISHA till 0760 858 480
IBAN: SWEDSESS SE1580000825780933415168
6 båtar nedsjutna är inte mycket, alldeles för lite så länge de skapar problem.
En gammal klassiker:
”Krigets första offer är Sanningen”.
Tro inte att detta krig kommer bli kortvarigt.
Iran vill nu slå ut Trump den ekonomiska vägen då oljan är så ytterst central i världsekonomin, Trumps problem kommer eskalera framöver om inte handeln med oljan kommer igång och det är i stort sett omedelbart
Skadorna efter Trumps attack kommer ta många månader att återställa.
Sannolikt blir det bränsleransonering också
Nu skissar Europa och Kanada på en ny världsordning gällande Nordamerika och Europa utan Amerika och Trump.
Han kommer köra Amerika i botten sedan kan ni göra hur många tummen ner ni vill, men alla med normal hjärna ser ju idag att både Trump och hans bästis Putin är på väg till kyrkogården i en allt snabbare takt.
”– USA:s påstående att man har sänkt ett antal iranska krigsbåtar är falskt, säger en högt uppsatt militär.”
Hur vad det nu med den där ’religionen’ de praktiserar i Iran ?
Just det, att ljuga är alltid OK, om man ljuger till någon som inte tror på samma sagobok.
För fan, gör nu slut på skäggmurvlarna som tror att de ska bestämma över vem som får åka på havet.
Per.. släpp din beundran av Donald Trump ni som sympatiserar med Trump är redan förlorare det kan väl vem som helst fatta.
Att i dagens läge sitta och öppet beundra Trump är ju att skämma ut sig.
Att Irans regim bör störtas råder det väl inget tvivel om, men det måste göras på ett bättre och effektivare sätt för nu gick det ju helt åt helvetet.
Regimen och uranet är kvar och det enda som hände var att vi är i en energikris.
Det är motsvarigheten till Bagdad Bob, Teheran Tim som uttalar sig. En skådespelarprestation väl värd en Oscar. Det finns även kollektivister som vanligtvis kommenterar här som också lider av grav TDS.
Per, du har rätt i att de ljuger i Iran men jag tror de mött sin överman på det området av den som styr på andra sidan Atlanten trots att den religionen förbjuder honom att ljuga…
De ljuger inte bara i iran, alla muslimer uppmanas av sin koran att ljuga om det gagnar dom.
Det finns flera olika taktiker att ljuga på som lärs ut i islams koran:
(Info om islam borde läras ut i svenska skolor och på SVT och i sv.media!)
Taqiyya = ljug så mycket du vill främja islam och dig själv.
Muruna = Infiltration, ät fläsk, drick alkohol och raka av skägget för att smälta in i kuffar och när tiden är rätt ”ta över” helt okej enligt Koranen.
Kitman = Hemlighetsmakeri, tvetydiga uttalanden, religiös (politisk) kamouflage, för att dölja den verkliga betydelsen tar islam över.