TERRORISM. En ”svensk” man i 40-årsåldern greps när Israels militär IDF stoppade en konvoj med fartyg på väg till Gaza natten mot torsdag, rapporterar Ekot.

Global Sumud Flotillas konvoj stoppades på internationellt vatten väster om ön Kreta. Aktivisterna fördes till Kreta, där de släpptes av. Två av dem är dock fortsatt frihetsberövade.
Den ”svenske” mannen ”hålls i förvar” av Israel, bekräftar UD.
Enligt organisationen som anordnat konvojen är mannen svensk medborgare, men bor i ett annat EU-land.
Israels utrikesdepartement hävdar att mannen är ledare för en ”Hamaskopplad organisation”.
***
Stöd bloggen
Petterssons blogg drivs ideellt och är reklamfri. Vi säljer inga varor eller tjänster. Vill du uppmuntra oss och hjälpa till med de kostnader som finns så är du välkommen med ett bidrag!
- Från Swedbank eller sparbanken konto 8257-8933415168
- Från andra banker konto 8257-933415168
Paypal används av miljoner över hela världen för att överföra pengar utan att någon obehörig kan se dina betalningsuppgifter.
Du kan även SWISHA till 0760 858 480
IBAN: SWEDSESS SE1580000825780933415168
Svensk? Ja just det. Säkert en sån där djävel som inte har gjort något normalt i hela sitt liv. Låt honom stanna där. Men det kommer väl snart något snyft reportage
Hur gör Sverige då med bidragen till denne Yrkesdemonstrant, eller dom samlas på hög tills han återvänder hem från sin världsförbättrarturne? Ett annat sätt är att stanna kvar i Palestina och att förbättra situationen för folket där, utan Svenskt bidrag?
Vi har inget att göra med deras problem, dessa har dom skapat själva
Ständigt detta ”Palestina”. ”Efter det tredje judiska kriget (132–136 e.Kr.) döpte kejsar Hadrianus om provinsen Iudaea till Syria Palestina för att radera den judiska kopplingen till området.” Hmmm… Romare och araber går hand i hand med 2000 års skillnad. Tillsammans med en massa vänstermuppar. Sluta importera, börja repatriera.
Mupparna ”glömmer bort” att ”Karl Marx föddes den 5 maj 1818 som son till Heinrich Marx (1777–1838) och Henriette Pressburg (1788–1863). Han föddes vid Brückengaße 664 i Trier i Preussen som det tredje barnet i en familj av judiskt ursprung. Hans morfar var en nederländsk rabbin, och hans fars släkt hade varit rabbiner i Trier sedan 1723. Marx far hörde till en känd lärd rabbinsläkt utan att vara praktiserande jude.”
Så de vänsterblivna som hatar judar tillber en ideologi skapad av en … jude. Lyteskomik av högsta rang.
Fake News svt brukar kalla muslim muppar för svenskar.
Föreningen för handling och kommunikation om Mellanöstern (ACOM) begär fullständig information från Barcelonas sjöfartsmyndighet; angående den så kallade ”Global Sumud-flottiljen”, och lämnar in klagomål till Spaniens kommission för förhindrande av penningtvätt, om allvarliga indikationer kring finansieringen av denna operation, där mer än hundra fartyg har förvärvats. Enligt flottans egen organisation är alla internationella medel centraliserade till en spansk stiftelse, och fartygen köps in genom ett närstående operativt bolag, enligt uppgift företaget Cyber Neptune, SL, kopplat till Saif Abukeshek.
https://a-com.es/en/acom-files-a-complaint-with-sepblac-over-possible-financial-irregularities-in-the-global-sumud-flotilla-and-calls-for-transparency-from-maritime-authorities/
Saif Abukeshek är en nyckelperson i Global Sumud Flottiljen, och fungerar som en av de viktigaste kontaktpunkterna mellan Muslimska brödraskapet och Hamas. Förra året arresterade egyptiska myndigheter honom, efter att han samarbetat med en av Muslimska brödraskapets främsta imamer.
https://govextra.gov.il/mda/march-to-gaza/the-hidden-networks-behind-the-global-sumud-flotilla/
Ska Sverige men även Europa överleva så måste man förbjuda men även utvisa människor som Saif Abukeshek, allt de skapar är ett parallellsamhälle där Islam har makten. Jag ställer en enda fråga, som blev några frågor? Varför kan inte muslimska kvinnor, tjejer och barn leva som svenska kvinnor, tjejer och barn? Varför är kvinnor, tjejer och barn mindre värda i den muslimska välden? Vad är det som gör att svenska kvinnor är beredda att offra ett par hundra år av demokrati arbete, yttrande frihet och jämlikhet för den muslimska tron? Betyder inte jämställdheten mer för svenska kvinnor?
Bra Kolla upp hans eventuella bidrag han får från Sverige oxså.