IRANKRIGET. Iran har en poäng när de avvisar nya samtal med hänvisning till USA:s ständiga motsägelser och blandade budskap, säger säkerhetsanalytikern Ian Ralby till Sky News.

På bara ett par veckor har Trumps utspel varierat mellan ”vi behöver inte Hormuzsundet”, ”sundet är öppet” och ”vi ska förinta hela er civilisation med apokalyptiskt våld”, fortsätter han.
– Den något schizofrena retoriken från Washington är svår att förstå, och det är verkligen svårt att se vad slutmålen är med hela denna konflikt.
Trump njuter av detta, fortsätter Ralby – det oförutsägbara beteendet är hans sätt att försöka få sin vilja igenom ute i världen.
Iran har inte gått med på nya samtal
-Pettersson tror inte ens Donald Trump vet vad han vill…
***
Stöd bloggen
Petterssons blogg drivs ideellt och är reklamfri. Vi säljer inga varor eller tjänster. Vill du uppmuntra oss och hjälpa till med de kostnader som finns så är du välkommen med ett bidrag!
- Från Swedbank eller sparbanken konto 8257-8933415168
- Från andra banker konto 8257-933415168
Paypal används av miljoner över hela världen för att överföra pengar utan att någon obehörig kan se dina betalningsuppgifter.
Du kan även SWISHA till 0760 858 480
IBAN: SWEDSESS SE1580000825780933415168
USA-jagaren U.S.S. Spruance har först beskjutit, och sedan beslagtagit det iranska container-fartyget Touska pga att det försökt bryta blockaden, (video)
https://news.sky.com/video/us-shoots-at-and-seizes-iranian-ship-trying-to-pass-blockade-13533952
…avfyrade missil som slog hål i maskinrummet, enl. Trump:
https://youtu.be/vQ7pGccntCw?si=efoi_DOgNfJJIKKx
Fattar inte att alla går på vad Trump säger, han driver med allt och alla, framför allt med vänstern och dess media, de går bananas och det är meningen. Kaoset i Hormuzsundet är så välregiserat det kan bli med en passning till kineserna hur enkelt oljeleveranser kan utebli.
Utåt ska han sprida dimridåer, verka heltokig och oberäknelig när han i själva verket iskallt planerar kommande drag med militären, CIA och sin stab. Vi får se vad som händer, det smäller nog rejält i Iran snart.