VÅLDSVÅGEN. En skottskadad i Örebro skrev bloggen i går kväll. Nu har den drabbade personen, en man i 20-årsdåldern, avlidit. Anhöriga är underrättade. Förundersökning som bedrivs är därmed mord samt grovt vapenbrott och leds av polismyndigheten. Ingen person är frihetsberövad.

I den inhämtade informationen som hittills analyserats framkommer inget i dagsläget som tyder på gäng/ nätverkskoppling. Enligt flera av varandra oberoende källor är den man som sköts till döds på Väster i natt en aktiv spelare i en av Örebros större fotbollsklubbar. Mannen förekommer inte i några aktuella domar.
Polisen bedriver förundersökning med full kraft, ett flertal utredningsåtgärder har genomförts under natten och fortgår.
Den tekniska undersökningen är avklarad och avspärrningarna är hävda. Flera förhör är genomförda men polisen söker fortsatt information som kan leda förundersökningen framåt.
-Pettersson säger att det var länge sedan sist. Den senaste fällningen skedde 13 december 2025. Det var mer fart på Morgans tid. 2022 låg vi på 12 fällda den 23 februari.
I nedanstående sammanfattning ingår bara det som jag bedömer som gängmord med skjutvapen, där saknas massmorden i Örebro och mordet på koranbrännaren Salwan Momika.
Takten i fällningarna är lägre i år jämfört med 2024 och 2023 och betydligt lägre än Morgan Johanssons sista år 2022. På Morgans tid 2022 fälldes den 16:e den 20 mars.
- 2026: 2 hittills
- 2025: 27
- 2024: 40
- 2023: 49 st (flera är oskyldiga och inte kriminella) Första året med Tidöregeringen.
- 2022: 58 st, det är rekord. Utöver dessa har några skjutits som inte är gängrelaterade. Totalt har 64 skjutits till döds. Vilket är rekord och sex gånger fler än övriga Norden tillsammans.
- 2021: 45 st tangerat rekord.
- 2020: 43 st
- 2019: 41 st
- 2018: 45 st
- 2017: 43 st
- 2016: 28 st
- 2015: 28 st
- 2014: Stefan Löfven (S) vinner valet och lovar bekämpa den grova brottsligheten med hjälp av justitieminister Morgan Johansson (S).
- 2010–14: 14 st sammanlagt
- 2005–09: 9 st sammanlagt
- 2000–04: 8 st sammanlagt
- 1995–99: 7 st sammanlagt
- 1990–94: 4 st sammanlagt
***
Stöd bloggen
Petterssons blogg drivs ideellt och är reklamfri. Vi säljer inga varor eller tjänster. Vill du uppmuntra oss och hjälpa till med de kostnader som finns så är du välkommen med ett bidrag!
- Från Swedbank eller sparbanken konto 8257-8933415168
- Från andra banker konto 8257-933415168
Paypal används av miljoner över hela världen för att överföra pengar utan att någon obehörig kan se dina betalningsuppgifter.
Du kan även SWISHA till 0760 858 480
IBAN: SWEDSESS SE1580000825780933415168
Felskjutning igen … av vanligt skötsam svensk kille … garanterat en minderårig under 15år …
Sådana mördare som vissa inte vill ge kännbara fängelsestraff.
Kan man som 13-14 åring skjuta ihjäl människor så kan man nog fan sitta i fängelse också.
Det får finnas gränser, SIS hemmen är ju bara en plantskola för unga mördare etc …
Är dom av utländsk härkomst är ju straffet utvisning såklart.
Det måste till klara regler och så måste det informeras i skolorna om vad som gäller i Sverige från och med nu.
Det kan inte uteslutas att N.N. spelade för att vinna matchen, Kanske pangades han ör att inte ha fixade matchen. R.I.P. (gäller alla, som Allahs vänner oavsett).
De är politiker som Morgan med flera som har sett till att vi den situationen vi har, det räcker att se vilken panik Carl-Oskar Bohlin fick när några Palestinademonstranter blev för närgångna. Nu hade han inte några livvakter med sig, annars lever de flesta politikerna i riksdagen i bekvämt och skyddat liv, om man jämför med alla oss andra som tvingas leva i den verkligheten politikerna skapar åt oss.
Politikerna själva gör allt att slippa se eländet de har lyckats åstadkomma, det räcker att se socialdemokraternas nya påhitt att ”blanda befolkningen” i bostadsområden skapat av Lawen Redar (S) själv bor hon i Köpenhamn med sin sambo, tacksamt att ”tycka” något som inte drabbar henne själv.
Det sorgliga är att oskyldiga faller offer för kriminella gäng.
…facebook-kommentar: ”RIP Målvakten” (BKForward)
https://www.facebook.com/BKForward1934/posts/forward-vann-genrepet-p%C3%A5-kumla-ip-med-%C3%B6vertygande-6-2-r%C3%A4ttvist-%C3%A4ven-om-yxhult-bj/897978729528825/
…i flashback: ”svensk ung kille som var helt oskyldig?”:
https://www.flashback.org/t3723210p6
Pålsjö! Verkar vara en kille som inte har några domar på sig
https://www.na.se/en-person-skadad-efter-skottlossning/
Hemskt
HÄRLIGT, underbart.
///Trump.