SANKTIONER. USA har hävt sanktionerna mot en del iransk olja i ett försök att begränsa Irankrigets effekter på energimarknaderna. Nu varnar experter för agerandet – som i värsta fall kan komma att förlänga kriget. – För att uttrycka det milt, det här är helt vansinnigt, säger sanktionsexperten David Tannenbaum, till BBC.

Världen står inför det största hotet mot global energi någonsin. Utbudschocken får energipriserna världen över att skjuta i höjden och nu häver USA ytterligare på sanktioner för att försöka begränsa skadeverkningarna.
Först lyftes sanktionera mot rysk olja till havs, nu plockas även sanktionerna mot den iranska oljan som finns till sjöss bort.
Men agerandet sågas av experter. Enligt Rachel Ziemba, adjungerad senior medarbetare vid tankesmedjan Center for a New American Security kommer åtgärden sannolikt att ha en begränsad effekt på priserna. – Jag tror inte att det är revolutionerande och det väcker en hel del frågor, säger hon till BBC.
Kan förlänga kriget
De frågor det väcker är dels kring den slående omsvängningen av den långvariga amerikanska politiken och de tidigare uttalandena om ”maximal press” mot Iran – men också, och kanske framför allt, om utfallet.
När USA:s finansminister Scott Bessent tillkännagav utfärdandet så gick han inte in på detaljer kring hur det ska fungera eller om det kommer kunna inkludera regler för att förhindra att pengar från försäljningen flödar tillbaka till den iranska regeringen. – För att uttrycka det milt, det här är vansinnigt, säger David Tannenbaum, chef för Blackstone Compliance Services, ett konsultföretag som specialiserar sig på maritima sanktioner, till BBC.
Risken finns enligt honom att kriget förlängs av agerandet, vilket i sin tur är det som står i vägen för en återgång till ett normalt utbud och sänkta energipriser. – I grund och botten tillåter vi Iran att sälja olja, som sedan skulle kunna användas för att finansiera krigsinsatsen, fortsätter Tannenbaum.
-Pettersson säger att Donald Trump påminner om en svensk Miljöpartist som saknar konsekvenstänk…
***
Stöd bloggen
Petterssons blogg drivs ideellt och är reklamfri. Vi säljer inga varor eller tjänster. Vill du uppmuntra oss och hjälpa till med de kostnader som finns så är du välkommen med ett bidrag!
- Från Swedbank eller sparbanken konto 8257-8933415168
- Från andra banker konto 8257-933415168
Paypal används av miljoner över hela världen för att överföra pengar utan att någon obehörig kan se dina betalningsuppgifter.
Du kan även SWISHA till 0760 858 480
IBAN: SWEDSESS SE1580000825780933415168
Chucken, Mr stoneface, med två repliker i varje film…
R.I.P
Slutorden från actionhjälten Chuck Norris innan han parkerade, ” jag dör inte jag levlar upp” jag tror men kan aldrig veta att Donald Trump har ungefär samma inställning.