Liberalernas död handlar om makt

VALET 2026. Vänsterns raseri över Liberalernas närmande till SD handlar varken om demokrati eller tolerans, utan om att detta beslut gör det svårare för S att ta makten.

Liberalernas partiledare Simona Mohamsson omfamnar Jimmie Åkesson, och meddelar att man nu stöttar en regering där Sverigedemokraterna ingår.

Beslutet är okontroversiellt för borgerligt sinnade människor – men har skickat en chockvåg genom hela vänsteretablissemanget.

Vad betyder egentligen Mohamssons omfamning av Åkesson? Varför råder det permanent inbördeskrig i partiet Liberalerna? – och hur påverkas den svenska högern om Liberalerna till slut går under?

Dessa frågor tar Henrik Jönsson upp i veckans video om LIBERALERNAS DÖD

Se Henriks intervju med den omplacerade SR-journalisten Mårten Arndtzén på 100.se

***

Stöd bloggen

Petterssons blogg drivs ideellt och är reklamfri. Vi säljer inga varor eller tjänster. Vill du uppmuntra oss och hjälpa till med de kostnader som finns så är du välkommen med ett bidrag!

  • Från Swedbank eller sparbanken konto 8257-8933415168
  • Från andra banker konto 8257-933415168

Paypal används av miljoner över hela världen för att överföra pengar utan att någon obehörig kan se dina betalningsuppgifter.

Du kan även  SWISHA till 0760 858 480

IBAN: SWEDSESS SE1580000825780933415168

6 thoughts on “Liberalernas död handlar om makt

  1. NI VET VÄL ATT BIRGITTA STJÄRNSKOTTET OLSSON VARIT I USA? ÅTMINSTONE FRAMHÖLL HON DET ETT ANTAL GÅNGER I EN INTERVJU?? JA DÄR HAR JU INGEN ANNAN VARIT? SÅÅÅÅÅÅÅÅÅÅ IMPONERADE VI BLEV!

    11
  2. 4 partiledare kvar i sandlådan. Dom kivas om spaden och hinken……
    Dom tycker det är väldigt viktigt med röda linjer och ultimatum.
    Dom tänker enbart på sig själva.
    Dom blir aldrig vuxna

    22
    • Rufus, liberalism är en politisk och filosofisk ideologi som sätter individens frihet och självbestämmande i centrum. Den betonar mänskliga rättigheter, yttrandefrihet, demokrati och fri marknadsekonomi, där statens makt begränsas för att skydda individens integritet. Det tycker jag låter normalt och bra men de politiska partier som kallar sig liberala verkar ha sin ideologi någon annanstans.

      20
      • …om liberalismen anser Patrik Engellau (i DGS) att den, citat:
        ”helt infiltrerats av föreställningar om att staten bör och skall göra allt. Detta hos oss dominerande tankemönster kan inte rimligen betecknas som liberalt.
        Liberalt betyder fritt, och fritt betydde från början oberoende av staten och det civila samhällets ibland betungande och utvecklingshämmande system, skråväsendet till exempel.
        Frihet var också yttrandefrihet, näringsfrihet och rimligt låga skatter. Men liberalernas frihet var inte bara förmåner för folket utan också krav, till exempel krav att försörja sig själv och sin avkomma. Liberalismens frihet var också friheten att svälta om man förlorade jobbet. Kort sagt var liberalismen ett tankesystem som arbetade med både piskor och morötter.”
        https://detgodasamhallet.com/2026/03/19/patrik-engellau-vad-ska-man-ha-liberalerna-till/#more-113561

KommenteraAvbryt svar