Iranska drönarattacker mot fler länder

UTRIKES. En brand utbröt vid en gasanläggning i Qatar efter en iransk attack under onsdagen. Samtidigt rapporterar Saudiarabien och Förenade arabemiraten att de avvärjt attacker i sina luftrum, rapporterar BBC med flera.

Förenade Arabemiraten verkar inte ha avvärjt alla attacker

Attackerna innebär en eskalering av USA:s och Israels krig mot Iran, då man fram tills nu i stort undvikit att attackera landets olje- och gassektor.

Branden vid gasanläggningen i Qatar rapporterades på onsdagskvällen ha bringats under kontroll. Qatar fördömer den iranska attacken och beskriver den som ett ”direkt hot mot landets nationella säkerhet”.

-Pettersson noterar att Irans militära kapacitet som president Trump påstår är utplånad skjuter tillbaka mot flera länder inklusive Israel.

Regimskifte, kärnvapen, omedelbart hot. Nato borde komma och hjälpa USA i Hormuz. Några allierade är redan på väg. Fast USA behöver ingen hjälp för Irans militära kapacitet är utplånad är bara några av de besked Donald Trump har kommit med de senaste dagarna.

Persiska viken

***

Stöd bloggen

Petterssons blogg drivs ideellt och är reklamfri. Vi säljer inga varor eller tjänster. Vill du uppmuntra oss och hjälpa till med de kostnader som finns så är du välkommen med ett bidrag!

  • Från Swedbank eller sparbanken konto 8257-8933415168
  • Från andra banker konto 8257-933415168

Paypal används av miljoner över hela världen för att överföra pengar utan att någon obehörig kan se dina betalningsuppgifter.

Du kan även  SWISHA till 0760 858 480

IBAN: SWEDSESS SE1580000825780933415168

10 thoughts on “Iranska drönarattacker mot fler länder

  1. Iranier är inte som andra folk, skaffar sig nya ovänner genom att bomba sina grannar som inte har med saken att göra.
    Och hindrar grannarna från att skeppa sin olja genom sundet.
    Så agerar bara en muslim.

    4
    1
  2. Ja är det inte bra att Iran attakerar allt och alla .
    Det ger ju faktiskt en legetim orsak att utplåna just Iran..
    Värden behöver inte dessa mullor i Iran som sprider fanskapet över värden.

    3
    1
  3. Så trött på allt krigande. Trump skulle avsluta kriget Ryssland Ukraina på en vecka. Så istället detta med. Om han gjorde rätt eller fel är jag inte människa att begripa. De som måste vara riktigt nöjda är väl miljöpartiet för drivmedlet gick ju upp i sitt rätta värde enligt dom

    • Kriget har bara börjat, islam har hållit på i 1400 år:
      5 miljoner visningar – Islams historia och hur den påverkar oss än idag

      • Islam har funnits i cirka 1200 år, eventuellt.
        De arabiska nationerna har funnits i 1400 år, men islam som sådan kom inte förrän på 800-talet.

        De tidigaste versionerna av arabernas religion var en kättersk version av kristendomen, antingen arianismen eller nestorism. Johannes av Damaskus, en munk som arbetade i hovet i Damaskus skrev på 730-talet att araberna förespråkade en variant av den kätterska nestorismen och att de hade en profet som hade skrivit fyra namngivna böcker (tre finns i dag som kapitel i koranen, den fjärde är borta). Notera att detta är alltså 100 år EFTER islams påhittade profet skulle ha levt och fått koranen.

        1
        1
  4. Trump lär inte få det roligt på hemmaplan nu när drivmedel blir mycket dyrare och Amerika dras längre och längre in i kriget.
    Att störta iranska regimen är i sig helt rätt … men än är ju det målet inte uppfyllt och frågan är om det blir det …
    Känns mer troligt med ett storkrig i hela Mellanöstern och då vet nog inte någon vart det slutar.
    Dessutom växer nu ilskan i Gulfstaterna mot Amerika och Israel för att dom drabbas hårt.
    Ledarna i Saudiarabien Förenade arabemiraten Qatar etc … kommer garanterat kräva enorma skadestånd av Amerika och Israel annars kommer nog relationerna bli djupfryst för lång tid framöver …
    Trump har lite och jobba med framöver … man undrar om han tänker på gamle Bush ord … ” akta er för Iran ” ??
    Det här kriget kommer inte bli något kort krig som Trump från början pratade om i sina tal till amerikanerna …
    Tvärtom en kris för stora delar av världen men förhoppningsvis inget världskrig …

    7
    5
    • Niklas: ”…mest förvånad över Irans grannländer inte skjuter tillbaka”
      …jag med, och ”Återhållsamheten är slående”, tycker London-baserade, engelskspråkiga ”The New Arab” som skriver att de undersöker varför Gulfstaterna har beslutat att inte slå tillbaka:

      ”Saudiarabien, Förenade Arabemiraten, Qatar, Kuwait, Oman och Bahrain har fördömt attackerna, och trots att dessa riktas mot civil infrastruktur, har man ändå avstått från direkt vedergällning,
      Dels har Iran förmåga att avfyra upprepade missil och drönarattacker vilket överstiger den kapacitet som de flesta Gulfstater har.
      Dels skulle ett fullskaligt krig hota Gulfstaternas ekonomiska grundvalar, olje och flygterminaler, hamnar, turistsektorer och finanscentra, som alla är sårbara för en långvarig konflikt.
      Bortom ekonomiska risker ligger en djupare strategisk rädsla: vad händer om Iran med 90 miljoner invånare destabiliseras och utlöser en långvarig instabilitet i regionen? För Gulfstaterna skulle en fragmenterad stat vara betydligt mindre förutsägbar, än en fientlig iransk stat som fungerar.
      https://www.newarab.com/news/why-are-gulf-states-not-striking-back-iran

      12
      1

KommenteraAvbryt svar