USA ger militär eskort och försäkring till fartyg i Hormuzsundet

MELLANÖSTERN. USA kommer att erbjuda försäkring och finansiella garantier för olje- och gastankrar i Hormuzsundet, och den amerikanska flottan kommer att eskortera dem vid behov, skriver Donald Trump på Truth Social. ”Oavsett vad kommer USA att säkerställa fritt energiflöde världen över […] Fler åtgärder kommer”, skriver han.

Oljepriset föll omedelbart efter beskedet.

Iran har förklarat Hormuzsundet stängt för trafik och hotat att attackera alla passerande fartyg, vilket lett till stor turbulens på energimarknaden och fått gas- och oljepriserna att skjuta i höjden.

En femtedel av världens sjöburna råolja och flytande naturgas fraktas via Hormuzsundet.

***

Stöd bloggen

Petterssons blogg drivs ideellt och är reklamfri. Vi säljer inga varor eller tjänster. Vill du uppmuntra oss och hjälpa till med de kostnader som finns så är du välkommen med ett bidrag!

  • Från Swedbank eller sparbanken konto 8257-8933415168
  • Från andra banker konto 8257-933415168

Paypal används av miljoner över hela världen för att överföra pengar utan att någon obehörig kan se dina betalningsuppgifter.

Du kan även  SWISHA till 0760 858 480

IBAN: SWEDSESS SE1580000825780933415168

One thought on “USA ger militär eskort och försäkring till fartyg i Hormuzsundet

  1. Ja om usa ger garantier då blir ju påverkan mi i alla på sjöfarten, det enda usa behöver göra är att är se till att bomberna träffar sina mål, frågan är om detta är lönsamt samt bomber mot olja, undrar om oljan blir dyrare

KommenteraAvbryt svar