Araber som förföljde minister åtalas

TERRORISM. Fyra personer åtalas för att ha förföljt ministern för civilt försvar Carl-Oskar Bohlin (M). Det var i september som Bohlin blev förföljd när han var på väg hem från riksdagen. Då la han ut ett klipp från händelsen och i ett uttalande skrev han att ”en grupp människor med antisocialt dominansbeteende började förfölja mig vilket resulterade i att jag helt enkelt inte kunde ta mig hem”.

Elias Malko är en av de åtalade. Han har ett gediget brottsregister och dömdes i november 2024 till dagsböter för att ha kastat en tomat mot utrikesminister Maria Malmer Stenergard (M) under en riksdagsdebatt. Bild: Christian Peterson

Tre män och en kvinna åtalas för ofredande efter att ha följt efter ministern för civilt försvar, Carl-Oskar Bohlin (M) i september. Händelsen inträffade vid mynttorget vid Sveriges riksdag. Personerna följde sedan ministern när han promenerade hemåt samtidigt som de ropade slagord i en megafon.

De åtalade är mellan 30 och 45 år gamla, enligt tidigare uppgifter är de aktiva i Palestinarörelsen. De nekar till brott.

Ropade barnamördare. Enligt åklagaren har ”personerna tillsammans och i samförstånd utsatt Carl-Oskar Bohlin för störande kontakter eller annat hänsynslöst agerande.”

Åklagaren skriver vidare att personerna ropade att Bohlin är en barnamördare och att han har blod på sina händer.

Carl-Oskar Bohlin har tidigare sagt att han kände sig tvingad att återvända till riksdagshuset eftersom han inte ville avslöja sin adress för demonstranterna.

Hussein Abdelzahra, ordförande för Together for Palestine, som uttryckt sympati för terrorklassade organisationer är också åtalad. Han menar att han bara använt sin rätt till yttrandefrihet. Foto: Anna-Karin Nilsson

-Pettersson tycker araberna har kvalificerat sig för att slippa rättegång och straff och som bonus få en enkelbiljett hem till Palestina, givetvis av humanitära skäl…

***

TIDIGARE 2025-09-11 Extremisterna som förföljde ministern borde utvisas

TERRORISM. Flera av aktivisterna som förföljde Carl-Oskar Bohlin är tidigare brottsdömda och saknar svenskt medborgarskap. I framtiden ska liknande händelser klassas som bristande vandel – och leda till utvisning, enligt migrationsminister Johan Forssell, rapporterar Expressen.

”Together for Palestine” hyllar Hamas beväpnade gren i Malmö 2024

Bland personerna som skrek efter ministern för civilt försvar Carl-Oskar Bohlin (M) var flera brottsdömda och saknar svenskt medborgarskap. Det har fått ministerkollegan Johan Forssell att reagera. – Man får gärna demonstrera för Palestina. Men de här personerna hyllar terror, förföljer folkvalda och hotar vår trygghet. Då ska man inte vara i Sverige, säger Johan Forssell (M). 

Det var det här ni bad om, skrev Jimmie Åkesson på X. Civilförsvarsminister Carl-Oskar Bohlin (M) håller i grunden med Jimmie Åkesson säger han till Expressen.

-Pettersson läser I framtiden ska liknande händelser klassas som bristande vandel – och leda till utvisning”, och undrar varför inte utvisning nu direkt? Personerna saknar svenskt medborgarskap, är brottsdömda och uppenbara säkerhetsrisker. Det finns lagar som går att använda idag.

***

TIDIGARE 2025-09-10 Gruppen som förföljde ministern hyllar Hamas och terrorism

TERRORISM. De Palestinaaktivister som förföljde Carl-Oskar Bohlin (M), minister för civilt försvar, tillhör nätverket Together for Palestine, rapporterar Expressen. De har upprepade gånger visat stöd för Hamas och terrorism.

Hussein Abdelzahra, ordförande för Together for Palestine. Foto: Anna-Karin Nilsson

Ledande figurer i nätverket har upprepade gånger uttalat stöd för Hamas och dess väpnade gren Qassambrigaderna, både vid demonstrationer i Sverige och i sociala medier, enligt tidningen.

När Hamasledaren Ismail Haniya dödades i en israelisk attack 2024 ställde gruppen in en teaterföreställning för att ”skicka ett budskap av kärlek och stöd”.

”Together for Palestine” är registrerad på Khaled Amoura i vit tröja, till höger ordförande Hussein Abdelzahra. Foto.: Anna-Karin Nilsson

-Pettersson tycker att dessa perosner ska utvisas eller låsas in…

***

TIDIGARE 2025-09-09 Palestinaextremister förföljde minister på gatan

EXTREMISM. Carl-Oskar Bohlin (M), minister för civilt försvar, har lagt ut ett klipp från sin promenad genom Gamla stan i Stockholm efter ett möte med den moderata riksdagsgruppen.

Minister för civilt försvar Carl-Oskar Bohlin (M) Foto: Niklas Forsström/Regeringskansliet

”En grupp människor med antisocialt dominansbeteende började förfölja mig vilket resulterade i att jag helt enkelt inte kunde ta mig hem, av den enkla anledningen att min adress här i Stockholm inte är offentlig”, skriver han.

Palestinaaktivisterna hörs ropa budskap som ”shame on you” och ”blod på era händer”.

Vidare skriver Bohlin att den autonoma Palestinarörelsen hindrar folkvaldas rörelsefrihet och tillägger: ”Det är enligt min uppfattning inte så vi borde ha det i vårt land.”

-Pettersson undrar vad ”palestinierna” gör i vårt land, var det Carl-Oskar Bohlin som attackerade Israel den 7 oktober 2023?

***

Stöd bloggen

Petterssons blogg drivs ideellt och är reklamfri. Vi säljer inga varor eller tjänster. Vill du uppmuntra oss och hjälpa till med de kostnader som finns så är du välkommen med ett bidrag!

  • Från Swedbank eller sparbanken konto 8257-8933415168
  • Från andra banker konto 8257-933415168

Paypal används av miljoner över hela världen för att överföra pengar utan att någon obehörig kan se dina betalningsuppgifter.

Du kan även SWISHA till 0760 858 480 

IBAN: SWEDSESS SE1580000825780933415168

9 thoughts on “Araber som förföljde minister åtalas

  1. Bilden från Möllevångstorget i Malmö är en perfekt bild på stadens förfall, detta torg som
    kallats för ett gammalt arbetartorg, vilket statyn visar med hårt arbetande människor? Detta torg nu fullsmockat med arbetsbefriade lathundar som demonstrerar för problem som borde hållas i ett Mena land och inte i Malmö? Otroligt!

    7
    2
  2. God vandel är bl.a. att veta vad ”yttrandefrihet” betyder och rätta sig efter det..Det är enkelt,om man är läskunnig, att googla fram.
    Hur rimligt är det att invandrare tillåts tolka både vad svensk grundlag och vad västerländsk demokrati innebär? ”Som Fan läser Bibeln” var förr en beskrivning på något dåligt, nu möts den sortens lömskhet det med applåder.

    7
    2
  3. Undrar vad som rör sig i dessa inavlade hjärnor? Hur kan dessa spädbarnsliknande varelser tro att dom ska få det bättre genom att trakassera våra politiker? Dom är verkligen bortklemade med miljarder i bistånd. Låt Trump eller Israel sköta deras land. Då kanske det så småningom fungerar.

    12
    4
  4. Problemet med dessa Palestinaaktivister är att dom har tillåtits ett för stort svängrum för sina aktioner.Ge dom lillfingret så tar dom hela handen stämmer bra på dessa gaphalsar.Ex.varje Lördag marscherar dom på den mest centrala gatan i Stocholm från Odenplan till Sergelstorg vrålande sina slagord.Busstrafiken har fått ledas om så dom att dom får utnyttja sin rätt till yttrandefrihet ! Tänk om dom istället skulle använda den energin och ta och åka hem istället och göra lite nytta och bygga upp allt som är förstört.Men,se det passar inte sällskapet.Bättre vara här och och förpesta den allmänna miljön för vanligt folk med detta ständiga vrålande..

    46
    1
  5. VARFÖR, VARFÖR får dessa personer som bara sprider hat mot oss ” otrogna ” vara kvar i vårt land ?
    Fråga, hur var det med löftet om ”vandel” var det bara en luftbubbla ?

    47
    3
  6. Lite konstigt är det, när vanligt folk tvingas leva med dessa inslag dagligen i det offentliga rummet allt från ”jag ska knolla din morsa” till grupper av muslimer som vägrar visa hänsyn. Men när verkligheten kommer ikapp politikerna får de panik för de känner sig lite kränkta och kräver fängelse för de som skriker, välkommen till vår vardag, vår verklighet och den världen ni politiker tvingar oss vanliga medborgare att leva i.

    59
    1

KommenteraAvbryt svar