POLITIK. Sverigedemokraterna har ändrat sin syn på president Donald Trump, bland annat på grund av USA:s upprepade anspråk på Grönland. Det säger SD:s vice partiledare Henrik Vinge i Ekots lördagsintervju. Henrik Vinge (SD) menar att Trump-administrationen inte har infriat högerns förväntningar och kritiserar USA:s oförutsägbarhet och brist på ansvarstagande. Henrik Vinge vill inte att Sverigedemokraterna ska få stöd från Trump-administrationen, eller att USA på något sätt ska lägga sig i det svenska valet.

Enligt Vinge såg många Trumps vinst som en ”revansch mot woke”. – Man ville se en uppgörelse med olika typer av vänsterpolitik. Det fick man kanske i viss mån. Men det man också fick var en oförutsägbarhet och ett USA som inte längre är beredda är ta det ansvar som alla andra förväntar sig att de tar, säger Vinge.
Även SD-toppen Mattias Karlsson har varit inne på samma spår. I en intervju med Etezaz Yousuf tidigare i veckan sa Karlsson – som 2020 nominerade Trump till Nobels fredspris – att man inte längre kan räkna med USA som en pålitlig partner.
-Pettersson tycker det är bra att SD ändrat sig. Jag gillade också Trump i början men började gradvis ändra uppfattning i mitten av hans förra presidentperiod. Då lovade Trump att dränera träsket, det blev inget av med det, Donald Trump ÄR träsket och omger sig nu med en flock ja-sägare…
Donald Trump försöker framställa sig som folkets man. Hans presidentskap skulle garantera att den lilla människans röst blev hörd. Det måste vara århundradets lurendrejeri. Trump bytte bara ut ett etablissemang mot ett annat som redan har massor av makt och de som försöker göra sig hörda försöker han tysta med avsked, stämningar och annat.

***
Stöd bloggen
Petterssons blogg drivs ideellt och är reklamfri. Vi säljer inga varor eller tjänster. Vill du uppmuntra oss och hjälpa till med de kostnader som finns så är du välkommen med ett bidrag!
- Från Swedbank eller sparbanken konto 8257-8933415168
- Från andra banker konto 8257-933415168
Paypal används av miljoner över hela världen för att överföra pengar utan att någon obehörig kan se dina betalningsuppgifter.
Du kan även SWISHA till 0760 858 480
IBAN: SWEDSESS SE1580000825780933415168
Det är inte alls konstigt att SD ändrar åsikt om Trump.
Gissningsvis tycker mellan 95 och 100% av de svenska väljarna väldigt illa om honom.
Att ”hålla på” Trump i det läget vore väldigt korkat!
Jag gillar SD av andra orsaker, därför kommer jag att rösta på dom ändå!
Jag tror att Trump gillar SD.
Om vi funderar på konsekvenserna av ett USA-krig mot Europa så ser man att USA har mycket att förlora !
Med ett Europa och kanske andra väst-länder som undviker ”onödig” handel med USA för att istället öppna dörren helt för Kina , Indien och andra , då blir de borta i Väst fattigare med tiden !
Ett krig är inte bara kriget . . Det blir ett långt eftermäle också !
Hur tror ni Ryssland kommer värderas de nästkommande generationerna ?
Ja, vi är många som gjort det.
Jag tror SD ändrar ståndpunkt angående Donald Trump är att dom inte vill tappa Röster👀 och vill vara rumsrena för när allt kommer omkring så är det makten som är viktigast för våra politiker och inte vi Folket 🇸🇪🇸🇪🇸🇪
Knappast, för SD är det Sverige först som gäller och Trump är ett hot mot riket. Svårare än så är det inte.
Trump är inget hot mot Sverige, men han är ett hot mot vänsterfasoner som dominerar landet.
Ja ingen med en fungerande hjärna kan väl tycka att Trump är ok 🤯
Till och med hans egna republikanska väljare lämnar en efter en….
Intressant att se om gubbskrället sitter tiden ut…. Han börjar blir rätt körd på alla plan nu.
Han skulle väl passa på att nita Putin nu när Putin är så svag 👊🏼 det skulle kunna rädda Trump faktiskt.
Jag föredrar Trump framför vilken tänkbar Demokrat som helst i Vita Huset.
Tänk dig vilken utförsbacke USA skulle vara i med t ex Harris/Walz i VH …
Trump har styrt upp flera av de värsta galenskaperna som pågick åren Biden påstås ha varit ansvarig.
Sen kan det mycket väl tänkas att Rubio eller Gabbard varit mer polerade politiker än Trump. Även om det blivit mycket rabalder då oxo, eftersom dom haft ungefär samma uppdrag.