BROTTSLIGHET & INVANDRING. Polisen fortsätter jakten på gängledare som gömmer sig utomlands. Nu läggs ytterligare två svenskar till på Europols ”most wanted”-lista.

Svensk polis har tagit ledartröjan i Europols ”OTF Grimm” – särskilt ägnad åt att slå mot de gängledare som beställer våldsdåd på distans.
När Europol för två veckor sedan pekade ut prioriterade misstänkta på ”most wanted”-listan var två av dem svenskar: Foxtrot-männen Mohamed Mohdhi och Ali Namdar.

Nu har ytterligare två svenskar satts upp på samma fokuslista: Emin Muqa Kulic, 24, och Dante Peykar, 41.
De senaste åren har Emin Muqa Kulic tillhört toppskiktet i Dalennätverket. Han misstänks under en längre period ha befunnit sig i Mexiko, bland annat i sällskap med ledaren Mikael ”Greken” Tenezos, fram till denne greps i höstas under uppmärksammade former.
Muqa Kulic är häktad i utevaro för ett 20-tal brott, många av dem misstänks han ha utfört tillsammans med Tenezos. Det handlar bland annat om medhjälp till mord, mordförsök och sprängningar.
Dante Peykar misstänks befinna sig i Iran, enligt uppgifter.
Han är häktad i utevaro misstänkt för att ha beordrat och organiserat ett mord i Södertälje i oktober 2025. Vid händelsen blev två unga män beskjutna när de satt i en bil. En av dem överlevde medan den andre avled.
Eftersom våra fålkvalda delar ut medborgarskap ungefär som fiskekort, har vi snart all väldens brottslingar i våra fängelser.
Det är mycket ”svenskar” som begår brottsliga handlingar utomlands. Sverige blir känt av mindre trevliga saker, vilket är synd.
Svenskar???
…handlar om invandring till Sverige, vilket Ulf Kristersson påpekat, att om ständigt nya människor kommer in som begår nya brott, ”då har vi ingen chans att klara av det här, invandringen måste förbli stram för att våldsspiralen ska kunna dämpas”, (bra han inser att det handlar om massinvandringen från dysfunktionella länder, som Pettersson skriver)
Polisen räknade för 1 år sedan med att c:a 600 gängkriminella från Sverige befann sig utomlands.
https://petterssonsblogg.se/2025/02/01/brottsligheten-handlar-mycket-om-invandring/
Såg inte Svenska ut. Men i vanlig ordning. Jag har fel
Du har inte fel sunnen, men lite märkligt är det allt eftersom de inte är pixlade, hade de varit ”svenskar” hade Aftonbladet haft bilderna på första sidan, men nu är det inte svenskar och då de blir det inte en första sida för männen.
Du har inte fel sunnen, men lite märkligt är det allt för hade varit ”svenskar” hade Aftonbladet haft dom på första sidan, men nu är det inte svenskar och då blir det inte första sidan och då vet man att det inte är svenskar.
Så solbrända svenskar beror på klimatförändringarna.
X-pressen är förhoppningsvis snart bara x.